Youtube, Flash Player Kullanımını Sonlandırıyor

Youtube, Flash Player Kullanımını Sonlandırıyor

Dünyanın en çok kullanılan video platformu Youtube, aldığı bir kararla artık videoları standart olarak Flash Player'la göstermeyi bırakarak, uzun süredir test edip kullandığı HTML5 oynatıcıya geçiyor. Flash player'ın internetin eski zamanlarından beri var olduğunu ve video içeriği oynatmada kullanıldığını düşünürsek, bir devrin sonuna geliyoruz.

HTML5 tarayıcı birincil oynatıcı haline getiren Youtube, bu tarayıcı uzun süre önce test etmiş ve bir süredir 2. Bir seçenek olarak kullanıcılara sunuyordu. Akıllı cihazların çoğalması, televizyonlardan Youtube içeriğinin izlenmesi gibi etkenler Youtube'un HTML5 oynatıcıyı seçmesinde önemli bir etken. Flash player desteklemeyen milyonlarca cihazın olduğunu düşünürsek, Youtube potansiyel kullanıcılarını elinden kaçırmaması için böyle bir tercih yapması doğal. Youtube mühendislerinin de konuyla alakalı açıklamalarında Flash Player'ın eski bir teknoloji olduğu ve sistem kaynaklarını fazla tükettiği belirtiliyor. Ayrıca web tarayıcılarında HTML5 video oynatma desteğinin hazır olarak gelmesi de bu seçimde bir hayli etkili olmuş.

Videolarını bugünden başlayarak HTML5 oynatıcı ile yayınlayan Youtube'un oynatıcısına popüler web tarayıcıları hali hazırda destek veriyor. Google Chrome, Firefox (Beta), İnternet Explorer 11 ve Safari 8 bunlardan başlıcaları. Youtube’un da bu hamlesiyle Flash Player yakın zamanda tamamen hayatımızdan çıkabilir.

Uydu Telefonu Nedir ve Nasıl Çalışır?

YORUMLAR