Android Telefon Yazılım Yükleme Programları

Android telefon yazılım yükleme programları mı arıyorsunuz? Pek çok faydası olan bu programlara geçmeden önce bunlarla kısaca neler yapabileceğinize değinelim.

Android Telefon Yazılım Yükleme Programları

Android telefon yazılım yükleme programları mı arıyorsunuz? Pek çok faydası olan bu programlara geçmeden önce bunlarla kısaca neler yapabileceğinize değinelim.

Telefonunuza yazılım yüklemenize yardımcı olan programlar ile Android işletim sistemli akıllı telefonunuz için yazılım yükleme, sürüm yükseltme, sürüm düşürme (önceki sürüme dönme), yedekleme gibi işlemler yapabilirsiniz.

Listedeki tüm programlar, üreticilerin kendi yazılım yükleme programlarından oluşuyor. Bu, root işleminin gerekmediği anlamına geliyor.

Samsung, HTC, LG, Huawei, Sony gibi öne çıkan markaların Android telefonlarını kullanıyorsanız siz de zaman zaman bu programlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Özellikle Android telefon sürüm yükseltme ya da düşürme, ROM yükleme ve diğer yazılımla ilişkili işlemler için bu programları kullanmanız gerekebilir.

Örneğin bir Samsung kullanıcısı olarak Odin'i bilgisayarınıza indirip cihazınız için desteklenen yazılımı kolayca atmanız mümkündür. Benzer şekilde Sony'nin Xperia Flash Tool yazılımını kullanarak Xperia telefonunuzun yazılımını da değiştirebilirsiniz.

Elbette ki Android telefonlar için yazılım güncelleme işleminde üreticiler tarafından geliştirilen Android yazılım yükleme programları kullanmanıza gerek yoktur. OTA yani kablosuz olarak bilgisayara ihtiyaç duymadan da Android telefonunuzun yazılımını güncelleyebilirsiniz.

Üreticinin sunduğu yazılım sürümü dışında başka bir yazılım yüklemek isterseniz o zaman yazılım yükleme programlarını kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz. Apple tarafında yalnızca 3 cihaz olduğu için tek bir programla bunu çözmek mümkündür. Android tarafında ise farklı üreticiler vardır. Bu da telefonunuzun üreticisinin hazırladığı programları indirmek zorunda olduğunuz anlamına geliyor.

Peki, kısaca özetlemek gerekirse Android yazılım yükleme programı ne işe yarar? Bu programlarla şunları yapabilirsiniz:

 • Android telefon sürüm yükseltme (upgrade) / düşürme (downgrade)
 • Android telefon yazılım yükleme, güncelleme, değiştirme
 • Android telefon yedekleme (yedek alma)
 • Android telefon ROM yükleme/atma/indirme

Bu programlar ile neler yapabileceğinize kısaca değindik. Şimdi de gelin, bu programları ayrıntılı olarak listeleyelim.

Android Telefon Yazılım Yükleme Programları Listesi

 • Odin3
 • HiSuite
 • Samsung Smart Switch
 • Sony Xperia Companion
 • Sony Xperia Flash Tool
 • LG Mobile Support Tool

1. Odin3

Odin3, Android işletim sistemli telefonunuzun yazılımını güncellemek, ROM yüklemek için kullanabileceğiniz son derece basit bir programdır. Bu program, karmaşık yapısı olan diğer programlara kıyasla sade bir yapıya sahiptir.

Odin'i indirdikten sonra yedekleme işlemini yapmayı unutmayın. Herhangi bir aksilik yaşanması durumunda önemli dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.

2. HiSuite

HiSuite, Huawei tarafından Android işletim sistemli akıllı telefonlar için geliştirilmiştir. Huawei marka akıllı telefona sahip olan birçok kullanıcı, telefonunu tabiri caizse bilgisayarı üzerinden kontrol edebilir.

HiStuite, akıllı telefon ile bilgisayar arasında senkronizasyon olanağı da sunuyor. Öyle ki bilgisayar ortamında akıllı telefonunuz aracılığı ile SMS göndermeniz de mümkün hâle geliyor.

HiSuite ile yapabileceğiniz diğer işlemler arasında şunlar yer alıyor:

 • Android yazılım yükleme, güncelleme, yükseltme
 • Android telefon yedekleme
 • Sistem kurtarma

3. Samsung Smart Switch

Başka bir Android yazılım yükleme programı da Samsung marka telefon kullanıcılarına yönelik bir program olan Smart Switch'tir. Bu program, Samsung telefon yedekleme ya da güncelleme, yazılım yükleme veya güncelleme, telefon verilerini yedekleme, veri aktarma gibi birçok kullanışlı özelliğe sahiptir.

Programı yukarıdakilerin haricinde eski telefondan yeni telefona veri aktarmak için de kullanabilirsiniz.

4. Sony Xperia Companion

Sony Xperia Companion, akıllı telefondaki verileri bilgisayara yedeklemek, yeni yazılım güncellemelerini indirip yüklemek, çeşitli sorunları çözüme kavuşturmak için kullanılabilecek ücretsiz bir programdır.

Eğer yazılım güncelleme işlemi devam ederken bir hata meydana gelirse yazılım onarma ile bu sorunu düzeltmeniz de mümkündür.

5. Sony Xperia Flash Tool

Sony tarafından Xperia kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan Android telefon yazılım yükleme programı Sony Flash Tool'un Sony Xperia Companion'dan en önemli farkı, cihazınıza dilediğiniz yazılımı yüklemenize olanak tanımasıdır. Flash Tool ile ROM indirme ve yükleme, ROM atma işlemlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

6. LG Mobile Support Tool

LG mobil cihaz sahiplerine yönelik bir program olan LG Mobile Support Tool programı da cihazı yönetmede büyük kolaylık sunuyor. Diğer programlarla yapabileceğiniz işlemleri bu programla da yapabilirsiniz.

Android telefon yazılım yükleme programları listemizden denemek istediğiniz bir uygulama var mı? Bu uygulamayı aşağıdan indirebilirsiniz.

Odin3

Odin3

Odin3, Android telefonunuzun yazılımını güncellemek için kullanabileceğiniz basit bir uygulamadır.

ÜCRETSİZ
HiSuite

HiSuite

HiSuite, Android işletim sistemine sahip Huawei akıllı telefonlar için hazırlanmış gelişmiş ve güçlü bir Android dosya yöneticisidir.

ÜCRETSİZ
Sony Xperia Companion

Sony Xperia Companion

Sony Xperia telefonlar için yedekleme, yazılım güncelleme, onarım programı

ÜCRETSİZ
Sony Xperia Flash Tool

Sony Xperia Flash Tool

Sony Flash Tool programını indirin, Xperia telefonunuz için ROM indirme, ROM yükleme, bootlader kilidi kaldırma işlemlerini kolayca yapın.

ÜCRETSİZ
LG Mobile Support Tool

LG Mobile Support Tool

LG akıllı telefonunuzun yazılımını güncellemek için hazırlanan bu resmi uygulamayı kullanabilirsiniz.

ÜCRETSİZ

YORUMLAR