Windows İçin En İyi Ücretsiz Sistem Bilgisi Öğrenme Programları

Windows 10 ve diğer işletim sistemleri için ücretsiz en iyi sistem bilgisi öğrenme programı nedir? Seçim yapmanızı kolaylaştıracak en iyi programları sıraladık.

Windows İçin En İyi Ücretsiz Sistem Bilgisi Öğrenme Programları

Windows 10 ve diğer işletim sistemleri için ücretsiz en iyi sistem bilgisi öğrenme programı nedir? Seçim yapmanızı kolaylaştıracak en iyi programları sıraladık.

Bilgisayarın işlemci, anakart ve bellek bilgilerini ayrıntılı bir şekilde gösteren birçok sistem bilgisi öğrenme yazılımı bulunuyor. Siz de bilgisayarınızın özelliklerini merak ediyorsanız bu programlardan birini kullanabilirsiniz.

İşlemcinizin hızını, dahili ve harici çalışma saat hızlarını, türünü, modelini, cache bilgisini, üreticisini, çekirdek voltajını, çarpanlarını ve tüm ön bellek düzeylerini görebileceğiniz en iyi sistem bilgisi öğrenme programlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Sisteminin özelliklerini anlık olarak takip etmek isteyenler, Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda bu programlardan kolaylıkla faydalanabilir. Tek yapmanız gereken aralarından seçim yapmak ve bilgisayarınıza indirmektir.

Sistem Bilgisi Öğrenme Programı Tavsiyeleri

  • CPU-Z
  • AIDA64 Extreme Edition
  • HWiNFO64
  • Belarc Advisor
  • HWMonitor
  • HWM BlackBox
  • Speccy
  • ASTRA32
  • HWiNFO32

Yukarıdaki programlar, sistem bilgisi öğrenme programı arayanlar için özenle seçilmiş programlardan oluşmaktadır. Bu programlarla bilgisayarınızın özelliklerini en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. Aralarından birini seçmek içinse hangisinin daha iyi olduğuna aşağıdan karar verebilirsiniz.

1. CPU-Z

CPU-Z, sisteminizin bazı ana aygıtları ile ilgili size bilgi sunan ücretsiz bir programdır. Anakart ve yonga seti, her çekirdeğin dahili frekansı, bellek frekansının gerçek zamanlı ölçümü, işlemci adı ve numarası kod adı, işlem, önbellek seviyeleri, paket gibi bilgileri anlık olarak elde etmek için CPU-Z'den yararlanabilirsiniz.

Programda ayrıca ekran kartınızla ilgili detaylı bilgi alacağınız bir kısım da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra anakart modeli ve üreticisine, BIOS özelliklerine ulaşabilirsiniz.

2. AIDA64 Extreme Edition

AIDA64 Extreme, alanında rakipsiz olmasını sağlayan bir sistem özelliklerini belirleme aracına sahiptir. Yazılım, sıcaklık ve fan hızı gibi bilgileri sunmasının yanında donanım sorunlarını da tespit etmede önemli rol oynar.

Windows 10 ve Windows 11 için sistem bilgisi öğrenme programı arıyorsanız AIDA64'ün Windows'un yeni sürümü de dahil olmak üzere tüm 32 bit ve 64 bit Windows sürümü ile uyumlu olduğunu bilmelisiniz.

Program Türkçe de dahil olmak üzere 46 dili desteklemektedir. Bu programla ayrıca sisteminizi oluşturan donanımı aynı platformdaki diğer ürünlerle karşılaştırmanız da mümkündür.

3. HWiNFO64

HWiNFO64, bilgisayar donanımı hakkında mümkün olan en kapsamlı bilgi toplayacak ve bilgisayarın kullanıcısına topladığı bilgileri sunacak şekilde geliştirilmiştir. Kullanıcı dostu bir arayüzü olan program, özellik bakımından kendini driver güncellemesi yapacak kullanıcı grubu da dahil olmak üzere pek çok kullanıcı kesimine uygun hâle getirmektedir.

Programı kullanmak da ücretsizdir. HWiNFO64, yeni donanım bileşenlerinin tanıtıldıkça güncellenir. Büyük güncellemeler hemen hemen her ay yapılmaktadır. Programın doğru çalışması ve güncel kalması açısından güncellemeleri düzenli olarak yapmanız tavsiye edilmektedir.

4. Belarc Advisor

Belarc Advisor, bilgisayarınızda yer alan programların adını, seri numarasını, lisans tarihi, işletim sisteminin özelliklerini ve programların son güncelleme tarihine kadar pek çok bilgi elde edebileceğiniz geniş kapsamlı başka bir programdır.

Programı çalıştırdıktan sonra sistem bilgileri web tarayıcısında gösterilecektir. Belarc Advisor programının Opera ve Firefox tarayıcılarını desteklediğini de belirtelim.

5. HWMonitor

HWMonitor, donanım bileşenlerinin sensörlerini takip ederek sıcaklık, fan hızı, voltaj gibi değerleri sizlere sunabilecek bir programdır. Program günümüz işlemcilerinin, ekran kartlarının ve sabit disk sensörlerinide kolaylıkla okuyabildiği için HWMonitor'ü kullanmaktan memnuniyet duyacaksınızdır.

6. HWM BlackBox

HWM BlackBox işlemci, bellek, anakart, ekran kartı ve diğer donanım bileşenleri ile ilgili size ayrıntılı bilgi verebilecek başka bir kapsamlı uygulamadır. Bu bilgiler başlı başına birçok kullanıcı için yeterli olsa da sıcaklık, hız, gerilim gibi sunduğu diğer önemli bilgilerle de oldukça tercih edilmektedir.

Bilgisayardan daha yüksek performans elde etmek için hız aşırtma (overclock) yapmak isteyen kullanıcılar ya da satın aldığı donanım bileşenleri hakkında ayrıntılı olarak bilgi elde etmek isteyen kullanıcılar, programdan yararlanabilir.

7. Speccy

Speccy ile RAM, işletim sistemi, ses kartı, optik sürücüler, işlemci markası, modeli, çalışma hızı, anlık sıcaklık değeri, anakart markası ve modeli gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Programın sade, basit bir arayüzü bulunmaktadır. Donanım ve yazılım bilgilerini de anlık takip edebilirsiniz.

8. ASTRA32

ASTRA32, her donanım bileşeninin ve harici aygıtın performansını takip edebileceğiniz bir sistem bilgisi öğrenme programı olarak tanımlanabilir. Program ekran kartı, ağ bağlantıları, yazıcı, BIOS, monitör ve benzerlerini ayrı ayrı analiz edebilir ve size detaylı bir rapor çıktısı teslim edebilir.

9. HWiNFO32

HWiNFO32 işlemci, anakart, ekran kartı ve diğer donanım bileşenleri ile ilgili bilgi almanızı sağlayacak başka bir programdır. HWiNFO ile anakart, işlemci gibi bileşenlerin marka, model ve üretici firma gibi bilgilerini elde edebilirsiniz.

CPU-Z

CPU-Z

CPU-Z ile bilgisayarınızdaki işlemci, anakart ve bellekler hakkında ayrıntılı bilgilere anlık olarak ulaşabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
AIDA64 Extreme Edition

AIDA64 Extreme Edition

Eski adı Everest Ultimate Edition olan AIDA64 Extreme Edition, bilgisayarınızdaki donanımları ve yüklü yazılımları detaylı bir şekilde raporluyor.

DENEME SÜRÜMÜ
HWiNFO64

HWiNFO64

Bilgisayarınızın sistem bilgisini elde etmek ve donanımlara dair tüm detayları kolayca görmek için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
Speccy

Speccy

Speccy ile sisteminizi oluşturan bileşenlere ait detaylı özelliklerinden bazılarına kolaylıkla inceleyebilirsiniz.

ÜCRETSİZ
ASTRA32 - Advanced System Information Tool

ASTRA32 - Advanced System Information Tool

Bilgisayarınızın konfigürasyonuyla ilgili detaylı analizler yapan ASTRA32, sistemin donanımsal özellikleriyle ilgili analizleri raporlamalarla size sunar.

DENEME SÜRÜMÜ
HWMonitor

HWMonitor

HWMonitor, sisteminizin ana sağlık sensörlerini kontrol eden başarılı bir donanım izleme yazılımıdır.

ÜCRETSİZ
HWiNFO32

HWiNFO32

Bu program ile bilgisayarınız donanımlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

ÜCRETSİZ
Belarc Advisor

Belarc Advisor

Bilgisayarınızda bulunan programların bilgilerine, seri numarasına, işletim sisteminizin özelliklerine, programların güncellenme tarihleri ve lisans tarihleri gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğiniz profesyonel bir program.

ÜCRETSİZ
HWM BlackBox

HWM BlackBox

HWM BlackBox programı bilgisayarınızdaki temel bileşenlere ait marka ve model bilgilerini size sunarken işlemci, bellek, anakart ve ekran kartınız hakkında detaylı ve anlık raporlara ulaşma imkanı sağlıyor.

ÜCRETSİZ

YORUMLAR