PlayStation 1'den PlayStation 4 Pro'ya Grafikler Nasıl Gelişti

Günümüzden 23 yıl önce, 1994 yılının Aralık ayında Sony ilk PlayStation oyun konsolunu satışa sunmuş ve oyun dünyasında yeni bir sayfa açmıştı. PlayStation çıktıktan sonra Sega ve Nintendo'nun klasik oyun konsolları tarihe gömülmüş, 3 boyutlu dünyanın kap

Günümüzden 23 yıl önce, 1994 yılının Aralık ayında Sony ilk PlayStation oyun konsolunu satışa sunmuş ve oyun dünyasında yeni bir sayfa açmıştı.

PlayStation çıktıktan sonra Sega ve Nintendo'nun klasik oyun konsolları tarihe gömülmüş, 3 boyutlu dünyanın kapıları aralanmıştı.

İlk PlayStation 33 MHz hızında çalışan bir işlemci ve 2 MB RAM ile geliyordu. Bu rakamlar günümüzdeki son PlayStation versiyonu olan PlayStation 4 Pro ile karşılaştırıldığında oldukça komik geliyor; fakat o dönemde PlayStation üzerinde oynadığımız oyunlar rüyalarımızı süslüyordu.

Peki ilk PlayStation'dan günümüze geldiğimizde gelişen teknoloji oyunları nasıl değiştirdi? İşte bu video bize bu sorunun cevabını veriyor.

98DEMAKE kanalı tarafından hazırlanan videoda güncel bir oyun olan Last of Us'ın mevcut hali, ilk PlayStation dönemindeki teknolojiye uygun olarak geliştirilmiş haliyle kıyaslanıyor. Karakter modellemelerindeki detaylar çarpıcı. Günümüzde bir karakteri oyunlarda modellemek için binlerce poligon kullanılıyor ve her türlü detay ekrana yansıtılabiliyor; fakat ilk PlayStation'da donanım gücü kısıtlı olduğu için poligon sayısı yüzü aşamıyordu. Bu da karakterlerin kutu gibi görünmelerine, robot gibi hareket etmelerine sebep oluyordu. Yine de o dönem çılgınlar gibi eğlenmiştik.

YORUMLAR