10 Adımda Kod Yazmayı Öğrenmenin Yolları

Artık teknoloji çağındayız ve hayatımızın her alanını teknolojik aletler işgal etmiş durumda. Biz onları son kullanıcı gözüyle görüyor olsak da, kullandığınız en küçük teknolojik aletin bile arkasında binlerce satır kod var.

10 Adımda Kod Yazmayı Öğrenmenin Yolları

Artık teknoloji çağındayız ve hayatımızın her alanını teknolojik aletler işgal etmiş durumda. Biz onları son kullanıcı gözüyle görüyor olsak da, kullandığınız en küçük teknolojik aletin bile arkasında binlerce satır kod var.

Biliyorsunuz ki artık geleceğin mesleklerinden bir tanesi programcılık. Bu yüzden pek çok büyük üniversite ve şirket geleceğimizi oluşturan çocuklara yönelik kodlama kursları ve oyunları geliştirmeye başladılar. Zira kod yazmak, uzmanların söylediğine göre, sadece geleceklerini parlak hale getirmeyecek, aynı zamanda onları çok daha analitik düşünen, mantıklı ve bilimsel insanlar yapacak. Bütün bu sebeplerden ötürü programcılık modern zamanın en değerli ve gerekli becerilerinden bir tanesi.

Elbette hepimiz bu alanda eğitim alacak kadar şanslı değiliz. Fakat bu konuda kendi kendinizi geliştirmek istiyorsanız önünüzde artık çok fazla imkan var. Biz de bugün sizler için programlamacılığa başlamak için atabileceğiniz 10 adımı yazdık.

1. Neden kod yazmak istediğinizi çözün.

Kod yazmaya başlayacağınız zaman gideceğiniz yön büyük bir oranda neden kod yazmak istediğinize bağlı olarak değişecektir. Burada elbette "neden" sorusunu sorarken varoluşsal bir sorgudan bahsetmiyoruz. Hangi amaçla programcılığı öğrenmek istediğinizden bahsediyoruz.

Örneğin profesyonel bir programcı olmak için yapmanız gerekenler ve harcayacağınız zaman ile hobi olarak kod yazmak için yapmanız gerekenler ve harcayacağınız zaman arasında çok fark var. Profesyonel olmak için kurslar ve okullar daha iyi bir imkan sunarken hobi amaçlı yapmak istiyorsanız çevrimiçi kurslar ve interaktif rehberler daha iyi işinizi görebilir.

2. Doğru programlama dilini seçin.

Programlama dilleriyle ilgili yazılımcılar arasında sürekli bir didişme vardır. Bir kısmı bir programlama dilini deli gibi savunurken diğer bir grup başka bir dili kabullenip savunurlar. İşin aslı "en iyi" programlama dili diye bir şey yoktur.

Elbette bazı diller diğerlerinden daha kullanıcı dostu olabilir. Fakat temelde programlama dilini seçmek de tıpkı yukarıda bahsettiğim gibi neden kod yazmak istediğinize bağlıdır. Örneğin iOS için geliştirme yapmak istiyorsanız Swift öğrenmeniz yararınıza olur. Fakat programlama konusunda ciddi yerlere gelmek istiyorsanız C ile başlayıp ardından Python gibi dillere atlamanız çok daha kolay olacaktır.

3. Ufaktan başlayın ve sabırlı olun.

Hangi dili veya hangi öğrenme metodunu seçerseniz seçin, sonuçta bir işe en başından başlıyorsunuz. Her konuda olduğu gibi programlama konusunda da öğrenme esnasında sabırlı olmanız ve sürekli olarak pratik yapmanız gerekiyor. Sonuçta bir şeyi öğrenmenin en temel yollarından birisi bıkmadan usanmadan pratik yapmaktır.

Programlama konusunda da hangi dile başlıyor olursanız olun, temellerinden başlamanız gerekiyor. Örneğin Python öğrenecekseniz öncelikle Python ile ilgili bir giriş veya rehber okumanızda fayda var. Ardından ilk kodlama projenize başlayabilirsiniz. Nasıl matematik öğrenirken sürekli olarak örnek çözüyoruz, programlamada da sürekli olarak örnek çözmeniz ve sabırlı olmanız gerekiyor.

4. Çocuklar için geliştirilmiş uygulamaları deneyin.

Yazının başında da söylediğim gibi gelecek çocuklarda ve programlamada olduğu için pek çok üniversite ve kuruluş çocuklara yönelik uygulamalar geliştirmeye başladılar. Her ne kadar çocuklar için desem de, bu uygulamalara baktığınız zaman her yaştan insana, özellikle de öğrenmeye hevesli herkese hitap ettiğini görebilirsiniz.

Basit gibi görünse de çocuklar için geliştirilmiş bu uygulamalar, daha doğru bir tanımla platformlar, genellikle oyun geliştirme üzerine kurulu olduğu için aynı zamanda hem öğretici hem de eğlenceliler diyebilirim. Alttaki linklere tıklayarak bu platformlara ulaşabilirsiniz.

5. Çevrimiçi ücretsiz eğitim sitelerini kullanın.

Programlama öğrenmek için eğitim almanıza gerek yok çünkü artık pek çok çevrimiçi ücretsiz kurslar veren eğitim sitesi var. Codecademy, Udacity, W3Schools gibi siteler bunlardan bazıları. Bunlar aracılığıyla programlamanın temellerini öğrenebilirsiniz. Böylece kendi küçük ve basit projelerinize başlayabilirsiniz.

Hangi programlama dilini öğrenmek istediğinize karar verdikten sonra geriye kalan doğru kaynağı bulmak. Elbette bu çevrimiçi ücretsiz eğitim siteleri programlamaya başlamak için ideal fakat bunu bir adım ileri taşıyabilirsiniz.

6. Kodlama kursları alın.

Yukarıdaki adıma benzer bir diğer adım da kodlama kursları almak. Fakat yukarıdakiler daha çok tutorial yani rehber niteliğinde oldukları için biraz daha ileri seviyelerde daha ileri kurslar almayı düşünebilirsiniz.

Örneğin üniversiteler tarafından çevrimiçi olarak verilen bilgisayar bilimleri ve kodlamaya giriş gibi derslerle bir kaç ayda üniversite eğitimi seviyesine ulaşabiliyorsunuz. Bu kursları alabileceğiniz platformlardan ikisi ve en önemlileri Coursera ve edX.

7. Ücretsiz programlama kitapları edinin.

Bir problemde takılı kaldığınızda her zaman bir kitaptan yardım almak çok işinize yarayabilir. Kitaplar artık demode gibi görünse de aslında eğitimimizin çok önemli parçaları ve hala daha pek çok şeyi öğrenmek için onlara danışmak zorundayız.

Bu ücretsiz kitaplardan bazılarını GitHub websitesi üzerinden bulabilirsiniz. Linke tıkladığınızda karşınıza 500'den fazla ücretsiz e-kitap çıkıyor. Hangi dili öğreniyor olusanız olun bu kitap arşivinden işinize yarayacak bir şeyler bulabileceğinize eminim.

8. Kodlama oyunları oynayın.

Yukarıda çocuklar için geliştirilmiş web sitelerinden bahsetmiştim. Yine buna benzer kodlamayı oyuna dönüştüren platformlar mevcut. Fakat bunlar çocuklardan çok yetişkinlere yönelik tarzda geliştirilmiş siteler.

Artık günümüzde oyunlaştırma sayesinde pek çok şeyi oyunlar aracılığıyla çok daha kolay öğrenebiliyoruz. Programlama da bunlardan bir tanesi. Aşağıdaki linklerden iki farklı programlama oyununa ulaşabilirsiniz.

9. Bir mentor edinin (Ya da başkasına mentorluk yapın)

Mentor bildiğiniz gibi bir konuda size akıl hocalığı yapacak ve danışmanlık verecek kişilere deniyor. Programlama da bir öğretmen eşliğinde çok daha rahat öğrenilebilecek bir konu. Eğer kod yazan arkadaşlarınız varsa onlardan destek alabilir ve sorularınızı çok daha rahat çözebilirsiniz.

Ayrıca bununla birlikte eğer biraz ileri seviyeye geldiyseniz ve kod öğrenmek isteyen arkadaşlarınız varsa siz de onlara hocalık yapabilirsiniz. Nasıl okul hayatımızda arkadaşlarımızla çalıştığımızda çok daha fazla verim alıyorduysak, programlama için de aynısını uygulayabilir ve arkadaşlarınızla birlikte daha iyi öğrenebilirsiniz.

10. Başkasının kodunu inceleyin.

Bir başkasının koduna tersine mühendislik uygularsanız, yani başkasının kodunu satır satır inceler ve nasıl çalıştığını öğrenirseniz büyük resmi çok daha iyi görebilirsiniz. Bunun için internet üzerindeki açık kaynak yazılımlardan faydalanabilirsiniz.

Günümüzde açık kaynak ve özgür yazılım kavramları giderek daha çok duyulmaya ve gelişmeye başladı. Özellikle GitHub üzerinde pek çok açık kaynak yazılım bulunuyor. Siz de bu tarz bir uygulamanın kodlarını "hackleyebilir", böylece farklı perspekfitler edinebilirsiniz.

YORUMLAR