ADSL, VDSL ve VDSL2 Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

İnternet aboneliği başlatırken karşılaştığımız ADSL, VDSL ve VDSL2 terimleri neyi ifade ediyor? Aralarındaki farklar nelerdir? Tüm detayları bu yazımızda.

ADSL, VDSL ve VDSL2 Nedir?

İnternet aboneliği başlatırken karşılaştığımız ADSL, VDSL ve VDSL2 terimleri neyi ifade ediyor? Bu yazımızda aklınızdaki soru işaretlerini yanıtlayacağız.

ADSL Nedir?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) Asimetrik Dijital Abone Hattı açılımına sahip olan bir DSL bağlantısı türüdür. ADSL bağlantısı, normal bakır kablo üzerinden telefon hattı ile sağlanır. Bu sayede özel bir hat kurulumu gerekmez ve diğer genişbant internet bağlantılarına göre daha ucuzdur. ADSL ile en fazla 24 Mbps hızında indirme yapılabilir; fakat bu hız kablo altyapınıza, santrale olan uzaklığınıza, ağın yoğunluğuna ve servis sağlayıcınızın verdiği hıza göre değişmektedir. ADSL2+, ADSL'in en son jenerasyonudur.

VDSL Nedir?

VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line Service) Çok Yüksek Bitrate'li Abone Hattı anlamına gelmektedir, ADSL bağlantısına benzer bir DSL bağlantı türüdür. ADSL'den 5 kat hızlı indirme hızına ve 10 kat daha hızlı gönderme (upload) hızına sahiptir. VDSL ile ulaşabileceğiniz en yüksek upload hızı 60 Mbps'dir (ADSL'de olduğu gibi santrale yakınlığınız ve diğer etkenler etkilidir).

VDSL2 Nedir?

VDSL2 ise VDSL'in geliştirilmiş versiyonu olan ikinci jenerasyonudur. Diğerlerinde olduğu gibi VDSL2'de bakır kablo altyapısını kullanır; fakat müşterinin binasındaki telefon kutusuna kadar fiber kablo çekilir. Ya da fiber kablo sokak başındaki kutuya kadar gelmektedir. Bu sayede 250 Mbps indirme hızı gibi yüksek hızlara ulaşılabilmesi sağlanır.

Farkları Nelerdir?

Fark ettiğiniz üzere hepsinin desteklediği hızlar farklı ve hepsinde en önemli faktör altyapı. Yani öncelikle internet altyapımız hangi bağlantı türünü destekliyor onu öğrenmeliyiz, ardından bu bağlantı türlerine göre internet başvurusu yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Turkcell Superonline AKK'siz İnternet Paketi Fiyatlarını Açıkladı
İNTERNET

Turkcell Superonline AKK'siz İnternet Paketi Fiyatlarını Açıkladı

Turkcell Superonline beklenen açıklamayı yaptı ve AKK’siz internet paketi fiyatı bilgilerini merak edenlerle paylaştı.

AKK/AKN Kalktı! İşte Türk Telekom, Superonline, TurkNet Sınırsız İnternet Paketleri Fiyatları
İNTERNET

AKK/AKN Kalktı! İşte Türk Telekom, Superonline, TurkNet Sınırsız İnternet Paketleri Fiyatları

Adil kullanım kotası kalkıyor mu, kalkacak mı, kalktı mı? derken nihayet AKK kalktı! İnternet servis sağlayıcıların limitsiz, sınırsız, AKN’siz/AKK’sız internet paketleri fiyatları belli oldu.

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır
NASIL YAPILIR

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır

{mediaId=404932}Bazen teknik aksaklıklar nedeniyle, bazen adil kullanım kotasına takılmaktan, bazen de internet servis sağlayıcımızın sunduğu kalitesiz hizmetten dolayı internet hızımızın gerçek durumunu merak edebiliyoruz.

YORUMLAR