Android Cihazlarınızı Daha Basit Hale Getirin

Aklı hala eski telefon modellerinde kalmış büyüklerimizi düşünerek hazırladığımız bu listede, Android işletim sistemli cihazları daha kolay hale getiriyoruz.

Android Cihazlarınızı Daha Basit Hale Getirin

Teknolojinin hızla ilerlemesine ayak uyduramayan ve aklı hala eski telefon modellerinde kalmış büyüklerimizi düşünerek hazırladığımız bu listede, Android işletim sistemli cihazları daha kolay hale getiriyoruz.

1. Kolay Mod’u Tercih edebilirsiniz

Hemen hemen her marka ve model cihazda bulunan Kolay Mod ile akıllı telefonların o karmaşık yapısı olabildiğince basite indirgeniyor. Akıllı telefonun düzenine alışamayanlar için birebir diyebilirim.

Ayarlar > Cihaz bölümünde veya Ekran bölümünde bu seçeneğe erişebilirsiniz.

2. En Sık Arananları Ekrana Kısayol Olarak Ekleyebilirsiniz

Herkesin telefonunda en sık görüştüğü birkaç kişi vardır sanıyorum. Kabarık bir telefon rehberiniz varsa ve sık görüştüğünüz kişilere ulaşmak zor geliyorsa, cihazın ana ekranına yeni bir sayfa ekleyerek kişi kısayolları oluşturabilirsiniz.

Ekrana eklemek istediğiniz kişinin üzerine basılı tuttuktan sonra Ana ekrana kısayol ekle seçeneğine tıklayabilirsiniz.

3. Sık Kullanılan uygulamaları ana ekranda sıralayabilirsiniz

En sık görüşülen kişiler gibi en sık kullanılan uygulamalar da olmazsa olmazlardan. Büyüklerimizin sıklıkla kullandığı mesajlaşma, arama, namaz vakitleri, kamera gibi çeşitli uygulamaları ana ekranda bir araya getirebilirsiniz.

Uygulamalar menüsünde, ana ekrana eklemek istediğiniz uygulamalara basılı tutup sürükle bırak yaparak ana ekranda sıralayabilirsiniz.

4. Yazı boyutlarını arttırabilirsiniz

Gözleriniz yazıları seçemiyorsa ya da yaşa bağlı olarak gözünüzde bozulma problemleri başladıysa, Android’in yerleşik olarak gelen yazı fontu büyütme özelliğini kullanabilirsiniz.

Yazı boyutunu artırma ayarı genellikle Ayarlar > Cihaz veya Ekran menüsü altında bulunan Yazı Tipi bölümünde yer alıyor. Modellere göre değişiklik gösterse de bu menü altında bulabilirsiniz.

5. Sesle yazma özelliği

Gelelim sosyal medyada sıkça karşılaştığımız mizah konularından birine. Mesaj yazmak büyüklerimizin oldukça zorlandığı konulardan bir tanesi. Ancak, Android’de bulunan sesle yazma özelliğini kullanmayı öğreterek onları bu dertten kurtarabilirsiniz.

Bu seçenek ise klavye açık konumdayken alt tarafta mikrofon simgesi bulunan tuşa basılı tutunca kullanabiliyorsunuz.

Bizim önerilerimiz bu şekilde. Eğer, listeye sizin de eklemek istediğiniz ipuçları varsa bizlerle yorum kısmından paylaşmayı unutmayın. Büyüklerimizin ellerinden öpüyoruz :)

Android için En İyi 10 Güvenlik Uygulaması

Android Telefon veya Tabletinizi Bilgisayar Üzerinden Kontrol Etme Yolları