Android’de İnternet Siteleri Nasıl Engellenir?

Çevrimiçi kaynaklar, çocukların yeni bilgiler öğrenmesi ve gelişmesi için en iyi yollardan biridir ama üzülerek söylemeliyiz ki internette yer alan tüm içerikler çocuklar için uygun değildir.

Bundan yıllar önce internette bu kadar çok sayıda içerik yoktu. İmkânlar geliştikçe internet bir ansiklopediden çok daha fazlası olmaya başladı. Çevrimiçi kaynaklar, çocukların yeni bilgiler öğrenmesi ve gelişmesi için en iyi yollardan biridir ama üzülerek söylemeliyiz ki internette yer alan tüm içerikler çocuklar için uygun değildir. Sorumluluk sahibi bir ebeveyn olarak çevrimiçi ortamda çocuklarınızın güvende olduğundan emin olmanız gerekir.

Çocuklarınıza bir telefon ya da tablet vermeden önce müstehcen içerikli siteleri, şiddete ve kötü alışkanlıklara yönlendirebilecek uygunsuz internet sitelerine erişimi engellemek için cihazınıza bir sınırlama getirmelisiniz. Bu, çocuklarınızın girmesini istemediğiniz internet sitelerine yanlışlıkla bile olsa girmelerini ve olumsuz içeriklere maruz kalmalarını önleyecektir.

Android, iOS’un aksine internet sitelerini engelleme gibi bir özelliğe sahip değildir. Bu yüzden bu amaç için geliştirilmiş üçüncü taraf uygulamalara güvenmeniz gerekir. Bu yazıda, Android telefonlarda ya da diğer akıllı cihazlarda belirli internet sitelerine erişim engeli getirmek için “BlockSite” adında uygulamayı nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

BlockSite İle Uygunsuz İçerikler Barındıran İnternet Sitelerini Engelleme

BlockSite isimli bu uygulamayı kullanmak, Android telefonunuzda ya da diğer akıllı cihazlarınızda belirli internet sitelerine erişim engeli koymanın en kolay ve en etkili yoludur. BlockSite isimli bu uygulamayı kullanarak bir internet sitesini engellediğiniz zaman Google Chrome ve Mozilla Firefox da dâhil olmak üzere hiçbir tarayıcı üzerinden bu internet sitelerine erişilemeyecektir.

BlockSite isimli bu uygulamayı Google Play Store ile indirebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra telefonunuzdan ya da diğer akıllı cihazınızdan BlockSite uygulamasını açın. Uygulamayı açtığınızda önünüze gelen sayfada “Get Started” butonuna basın. Uygulama ikinci adım olarak sizden gerekli olan izinleri vermenizi isteyecektir. Uygulamayı kullanabilmeniz için gerekli izinleri verdikten sonra yeni bir internet sitesi engellemek için hazır duruma geleceksiniz.

Kara listeye yeni bir internet sitesi eklemek için yeşil butona tıklayın. Önünüze gelen kutunun içine engellemek istediğiniz internet sitesinin bağlantısını (Örnek: Facebook.com) ekleyin.

Son olarak az önce engellediğiniz internet sitesini herhangi bir tarayıcı vasıtası ile ziyaret etmeye çalışın. Bu sitenin BlockSite tarafından engellendiğine dair bir bildirim ile karşılaşıyor olmalısınız.

YORUMLAR