Android Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

Android Şifre Kaldırma Nasıl Yapılır?

Merhaba Tamindir takipçileri. Eğer bir Android cihaz kullanıyorsanız onu ekran kilidiyle güvence altına almayı tercih edebiliyorsunuz. Kimi zaman ekran kilidine bir desen belirleyebiliyor, kimi zaman bir parolayla girişi denetleyebiliyorsunuz. Eğer telefonunuzu ekstra güvence altına almak isterseniz telefonunuzdaki verileri şifrelemek de bir başka seçenek. Bu yöntemle telefon ayarlarınız, hesaplarınız, indirilen uygulamalarınız, medyalarınız şifrelenebiliyor ve telefonunuzun her açılışında bir şifre girerek bu verilere erişebiliyorsunuz. Fakat uzun bir süre Android cihazınızı kullanmadığınızda bu şifreyi unutabiliyorsunuz. İşte bu durumlarda telefonunuzu veya tabletinizi açmanız ve kullanmanız mümkün olmuyor.

Bu yazımızda bu tür durumlarda Android şifre kaldırma işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Eğer Android cihazınızdaki uygulamalardan kaynaklanan problemler veya depolama problemleri nedeniyle "Android açılmıyor" sorunuyla karşılaşıyorsanız yine bu yazımızdaki yöntemlerden faydalanabilirsiniz.Yazımızda anlatacağımız yöntemlerin herhangi bir Android şifre kırma aracıyla bağlantılı olmadığını, sadece Android cihazınızın ayarlarını kullanarak yapabileceğiniz bir değişiklik olduğunu belirtmekte fayda var.Bu yöntem Android cihazınızı fabrika ayarlarına döndürecektir. Bu nedenle cihazınızın içindeki kullanıcı verileri kaybolacaktır.

Android şifre kaldırma işlemini yapabilmek için öncelikle Android cihazınızın kapalı olması gerekiyor. Açık olan Android cihazınızı kapattıktan sonra belli tuşlara aynı anda basmanız gerekiyor. Bu tuşlar şunlar olabilmekte:

  • Ses kısma tuşu + güç tuşu
  • Ses açma tuşu + güç tuşu
  • Ses açma + ses kapama + güç tuşları
  • Home + güç tuşu
  • Ses kontrol tuşlarının herhangi biri + home tuşu + güç tuşu

Bu tuşlardan herhangi bir kombinasyona basılı tuttuğunuzda bir süre sonra Android cihazınız kendiliğinden açılacaktır. Karşınıza bootloader adlı servis ekranı gelecektir. Benim kullandığım Asus Zenfone telefonda kullandığım tuşlar ses açma tuşu ve güç tuşuydu. Karşınıza gelen ekran şuna benzemekte:

Karşınıza çıkan seçeneklerden "Factory Reset" seçeneğini seçtiğinizde cihazınız fabrika ayarlarına döndürülecek. Bu adımdan sonra kayıtlı olan verileriniz silinecektir ve cihaz ayarlarınız sıfırlanacaktır. Var olan şifreleriniz de ortadan kalkacağı için cihazınızı açabileceksiniz. Ayrıca uygulamaların sebep olduğu problemlerden ötürü Android cihazınız açılmadığında bu yöntem cihazınızı kurtarabiliyor.

Umarız anlattığımız yöntem sizin için çözüm olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Android Sistem Arayüzü Durdu Hatası Çözümü

YORUMLAR