Android Telefonların Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır

Kış saati uygulamasından vazgeçilmesiyle birlikte akıllı cihazların saat ayarı nasıl yapılır onu derledik.

Android Telefonların Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır

Gün ışığından daha fazla yararlanmak için ülkemizde uygulanan kış saati uygulamasına bundan sonra geçilmeyecek. Resmi Gazete ilanıyla yayımlanan 2016/9154 sayılı karar ile bundan sonra sürekli olarak yaz saati uygulaması kullanılacak. Buna göre 30 Ekim Pazar günü 04:00'da saatler ileri alınmayacak. Ancak karmaşıklığa neden olmaması için mobil cihazların ayarlanması gerekiyor. Bu yazımızda, Android cihazların saat ayarı nasıl yapılır ona göz atacağız.

Yaz saatinin kalıcı hale gelmesiyle birlikte ülkemiz ve diğer ülkeler arasındaki senkronizasyon bozulacak. Bundan sonra 45 derece doğu boylamındaki saati baz alacağız ve saatlerimizi de buna göre ayarlayacağız. Sonuç olarak bu durum bizim için otomatik saat güncellemesi yapan tablet, telefon ve bilgisayar gibi elektronik aletlerin kafasının karışmasına yol açacak. Bu durumdan kurtulmak ve mağdur olmamak için de cihazların otomatik saat ayarlarını kaldırmamız gerekiyor. Şebekeden bilgileri alarak saatleri güncelleyen bu cihazların kış saatine geçmesini önlemek için operatörler ve cihaz üreticileri önlemler almış olsa da tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Sabah uyandığımızda şaşkınlık yaşamamak için cihazların otomatik ayarlarını kapatmakta yarar var. Şimdi ise Android cihazların otomatik saat ayarının nasıl kapatılabileceğine göz atalım.

Otomatik Saat Ayarı Nasıl Kapatılır?

Saat ayarını yapmak için ilk önce Ayarlar>Tarih ve Saat yolunu izleyerek saat ayarlarının yapıldığı ekrana ulaşmanız gerekiyor. Buraya ulaştıktan sonra ilk olarak resimde 2 ve 3 ile belirtilen bölgelerdeki onay kutularını devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bu iki kutuğucuğu devre dışı bıraktıktan sonra saat ayarı artık manuel ayarlara geçmiş olacak. Bu ayarı yaptıktan sonra ise sabah uyandığınızda herhangi bir karmaşıklık ile karşılaşmayacaksınız. Ayrıca ilerleyen günlerde de bu ayarları tekrar aktifleştirmeyin. Cihazlara güncelleme gelmeden bu ayarın aktifleştirilmesi tekrardan kış saatine geçilmesine neden olabilir.

Öte yandan yazımızı ilgilendirmiyor ancak iOS işletim sistemine sahip cihazlarınızın saat ayarını yapmak için de Ayarlar>Genel>Tarih ve Saat bölümüne girin. Ardından "Otomatik Ayarla" özelliğini devredışı bırakın. Böylece iPhone'larınızın da kış saati uygulamasına otomatik geçmesini önlemiş olacaksınız.

Cepte Yaz Saati Uygulaması Uyarısını Dikkate Alın

YORUMLAR