Android'de Bildirimleri Sesli Dinleme Nasıl Yapılır?

Android telefon ve tabletlerinize gelen uygulama bildirimleri görüntülemek yerine sesli dinlemek istemez misiniz? Nasıl yapılacağı yazımızda.

Android'de Bildirimleri Sesli Dinleme Nasıl Yapılır?

Akıllı telefon sahiplerinin kullandığı uygulama ve servislere göre gün içerisinde yüzlerce kere gördüğü bildirimleri sesli dinleyebilmek ve bu sayede yaptığınız işi aksatmadan neler olup bittiğini öğrenebilmek mümkün. Eğer daha önce duymadıysanız, yazımızı okuyarak siz de kullandığınız Android telefon ve tabletlerinize gelen bildirimleri görüntülemek yerine sesli olarak dinleyip kontrol edebilirsiniz.

Kişiden kişiye göre değişim gösterebilir elbet ama ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının alacağı minimum bildirim sayısı günlük 50 olarak nitelendiriliyor. Tabi standart ayarları değiştirmediyseniz. Eğer çok fazla sayıda uygulama kullanıyorsanız ve bildirim gelecek şekilde çok fazla etkileşime giriyorsanız bu sayı çok daha fazla artabiliyor. Hal böyle olunca gelen bildirimleri araba kullanırken ya da yoğun olarak çalışıyorken okuyabilmeniz ya da kontrol edebilmeniz mümkün olmuyor. Böyle durumlarda kullanacağınız tek ve ücretsiz bir uygulama sayesinde gelen bildirimleri sesli olarak dinlemeniz mümkün. Nasıl yapıldığını merka ediyorsanız adım adım hazırladığımız rehberimize mutlaka göz atın.

Android Cihazlara Gelen Bildirimleri Sesli Olarak Dinleme

1. Audify Notification Reader Uygulamasını İndirin

Gelen bildirimlerin hepsini ya da belirlediklerinizi sesli olarak dinleyebilmek için ilk olarak alttaki bağlantıyı kullanarak Audify Notification Reader uygulamasını Android mobil cihazlarınıza indirmeniz ve kurmanız gerekiyor. Uygulama bildirm sayısı üzerinden işliyor ve ilk yüklediğinizde size belirli bir süre yetecek kadar ücretsiz bildirim dinleme hakkı sunuluyor. Dilerseniz premium satın alarak bu hakkı sınırsız yapabilir, dilerseniz de arkadaşlarınızı davet ederek ekstra bildirim dinleme hakkı kazanabilirsiniz.

2. Sesli Bildirim Okumayı Aktif Etme

Uygulamayı indirip kurduktan sonra giriş ekranında oldukça sade bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Türkçe dil desteği olmamasına rağmen son derece sade bir tasarıma sahip olan uygulamayı zorlanmadan kullanabiliyorsunuz. Giriş ekranındaki "Enable Notification Access"i aktif hale getirerek işleme başlayabilirsiniz.

3. Uygulama Ayarlarını Yapın

Aslında ilk adımdan sonra gelen bildirimleri sesli olarak dinleyebiliyorsunuz. Fakat aktifleştirme işleminde sonra otomatik olarak tüm bildirimleri sesli olarak dinlemeniz sağlanıyor. Eğer çok fazla bildirim geliyorsa bu size bir ızdırap olabilir. Bu nedenle sizin önem taşıyan uygulamalar dışında diğer uygulamalardan gelen bildirimlerin sesli okunmasını kapatarak hem ücretsiz verilen bildirim dinleme sayınızı bir anda eritmemiş hem de uygulamayı daha verimli kullanmış olursunuz.

Yukarıda göreceğiniz üzere ayarlar kısmından "Mute Apps" bölümüne girerek bildirimlerini sesli dinlemek istemediğiniz uygulamaları seçmeniz yetiyor. Bunun dışında diğer bir yapabileceğiniz ayar da uygulamanın akıllı özelliğini devreye sokmak. Böylece uygulama sizi rahatsız eden bildirimleri zaman içerisinde tespit ederek otomatik olarak sesli okumaz ve sizi rahatsız etmez.

Sadece kulaklık takılıyken çalışma, otomatik açılma ve kapanma ve benzer şekilde diğer özellikleri de yine ayarlar menüsünden düzenleyebiliyorsunuz.

4. Son Adım

Uygulamayı ücretsiz olarak indirip kullanabiliyor olsanız da, ilk yüklemeye özel olarak verilen sınırlı sayıdaki sesli bildirim dinleme hakkınız kullandıkça bitiyor. Bu nedenle uygulamayı kullanmaya devam etmek için önünüze iki farklı yol çıkacak. Ya arkadaşlarınızı davet ederek ödül olarak ekstra sesli bildirim dinleme hakkı kazanacaksınız ya da yukarıdaki ekranda gördüğünüz "Buy Unlimited" tuşuna basarak ücretli Premium hesaba geçiş yapıp sınırsız sayıda sesli bildirim dinleme almış olacaksınız.

Yoğun çalışan ya da belirli zaman aralıklarında telefonlarını eline alamayan kullanıcılar için oldukça ideal bir uygulama olan Audify Notification Reader'ı mutlaka indirip bildirimlerinizi sesli dinleme keyfini yaşamanızı tavsiye ediyorum.

YORUMLAR