Android'de Ekran Görüntüsü Videoya Nasıl Alınır?

Bu makalede Android işletim sistemine sahip telefonunuzda, ekran görüntüsünü video şeklinde nasıl kaydedebileceğiniz hakkında bilgiler yer almaktadır.

Android'de Ekran Görüntüsü Videoya Nasıl Alınır?

Android işletim sistemine sahip cihazlarda ekran görüntüsü almak birkaç tuşla hatta kaydırma hareketiyle mümkün. Peki ya ekran görüntüsünü videoya almak? Bunu da bir uygulama aracılığıyla kolayca halledebilirsiniz.

Android 4.4 KitKat güncellemesini almış ve rootlanmış bir cihazınız varsa Rec isimli uygulamayı yükleyerek video kaydetmeye başlayabilirsiniz. Cihazınız rootlanmamış ise Recordable isimli uygulamayı kullanabilirsiniz. (Uygulama ücretli olarak sunuluyor)

Biz, Rec isimli uygulamayı kullanacağız. Uygulamayı cihazınıza yükledikten sonra karşınıza şu ekran geliyor.

Bu ekranda yer alan “Size” kısmı video çözünürlüğünü, “Bit ratesaniyedeki kare sayısını, “Duration” video süresini, “Audio” videoda ses kaydetmeyi, “Filename” video adını ayarlamaya yarıyor. “Size” ve “Bit rate” kısmı ne kadar yüksek olursa, video kalitesi o kadar iyi olacaktır. Bit rate için de maksimum sınır, 100 olarak belirlenmiş. (Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, videonun kapladığı alan da o kadar yüksek olacaktır.)

Buradaki ayarlamaları kendinize göre düzenledikten sonra Record tuşuna basıp devam ediyoruz.

Video kaydına hazırlanmanız için geri sayım başlıyor. 10 saniyelik süre zarfında, videoya almak istediğiniz bölüme geçebilirsiniz.

Üst menüde görünen video kamera ikonu kaydın devam ettiğini göstermektedir.

Belirttiğiniz süre dolduğunda “Record Finished” uyarısı belirecektir. Üst menüyü aşağıya indirdiğinizde, kaydettiğiniz videonun tamamlandığını göreceksiniz. Üzerine tıklayarak seyredebilirsiniz.

Biz deneme amaçlı 30 saniyelik bir süre belirledik ve videoya kaydettik. Siz de üst menüde bulunan uyarının üzerine tıklayarak ya da Galeri bölümüne giderek, kendi videonuzu seyredebilirsiniz.

Telefonda bir konu hakkında anlatım yapmak istediğinizde ya da bir arkadaşınızın yardıma ihtiyacı olduğunda, sorunun çözümü için gerekli adımları canlı olarak aktarabileceğiniz bu yardımcı araç, işinizi kolaylaştıracaktır.

Çevrimiçi Kimliğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?