Apple Watch Alınır mı, Apple Watch 2 Beklenmeli mi?

Apple Watch alınır mı, Apple Watch 2 beklenmeli mi? sorusunu yanıtlıyoruz.

Apple Watch Alınır mı, Apple Watch 2 Beklenmeli mi?

iPhone kullanıcılarının bileğini süsleyen Apple Watch’un yeni sürümünün tanıtılmasına çok az bir zaman kaldı. Apple Watch 2 veya Apple Watch S adıyla WWDC 2016’da tanıtılacağı tahmin edilen saate dair şu ana kadar sızıntı gerçekleşmedi. Peki yeni Apple Watch’dan neler bekliyoruz? Apple Watch 2 beklenmeli mi? Apple Watch satın almayı düşünüyorsanız bu yazımıza göz atmanızı öneririz.

Apple Watch 2 / Apple Watch S’in 13 Haziran’da başlayacak Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtılacağı konuşuluyor. Geçtiğimiz etkinlikte sadece kayışlarının tanıtıldığını hatırlayacak olursak söylentiler gerçeğe dönüşebilir. Bu noktada yeni Apple Watch’u bekleyen kullanıcılarımıza karar aşamasında yardımcı olması açısından Apple Watch 2’nin tahmini özelliklerine, şimdiye kadar saat hakkında söylenenlere, Apple Watch’a göre artılarına kısaca değineceğiz.

Tasarım değişmeyebilir:

Apple Watch’undan tasarımından başlamak istiyorum; zira bir saati satın alırken çoğumuzu tercih aşamasında etkileyen ilk şey tasarımı. Apple Watch 2’yi şu ana kadar canlı olarak görmedik, sızdırılmadı. Söylentiler yeni Apple Watch’un dikdörtgen tasarımını koruyacağını, sadece biraz daha inceltileceği yönünde. Çok az bir kesim rakipleri gibi yuvarlak, çoğu kişinin istediği tasarıma döneceğini söylüyor. Kimi kullanıcı dikdörtgen tasarımın şık olduğunu konuşuyor, kimi kullanıcılar da yuvarlak tasarıma dönülmesi fikrini destekliyor. Apple Watch 2’de köklü tasarım değişiklğine gidilir mi bilemeyiz ancak rakipleri gibi klasik ve spor modelde iki farklı tasarım görmek isteyen kullanıcıların sayısı bir hayli fazla.

iPhone'dan Bağımsız Apple Watch:

Tasarım kadar tartışılan bir nokta da işlevselliği. Apple Watch’un dilediğiniz modelini satın alın YouTube’daki videolara bakmamanızı öneririm. “Apple Watch ile bu da yapıldı!” stili videolar saatin yazılımıyla oynanarak yapılan, herkes tarafından kolaylıkla yapılamayacak şeyler. Apple Watch ile yapabilecekleriniz zaten Apple’ın resmi sitesinde mevcut ve istemediğiniz kadar inceleme videosu var. Apple Watch neler yapabiliyor? sorusunun yanıtı oldukça uzun ancak şunu netlikle söyleyebiliriz; Apple Watch iPhone’a bağımlı bir saat. iPhone’unuz yoksa kullanamıyorsunuz. Ancak bu durum Apple Watch 2’de değişebilir. Yeni Apple Watch LTE desteği kazanırsa iPhone’dan bağımsız çok daha fazla şey yapabilecek. Apple Watch 2’nin Android cihazlara da bağlanabileceği konuşuluyor. Samsung’un Gear S2 modelinde iPhone desteği sunacağı kesin. Apple’ın kendi uygulamalarını Android platformuna da yerleştirdiğini düşündüğümüzde bu destek olabilir ancak Apple bu ne yapacağı belli olmaz.

Uygulamalar yansıtmadan fazlasını yapacak:

Uygulama tarafı da önemli tabii ki. Mevcut Apple Watch’daki uygulamalar yansıtma görevini üstleniyor. Yani iPhone’unuza herhangi bir uygulamadan gelen bildirim saatinize düşüyor. iPhone’u daha az açıp kapatmak adına bazı kullanıcıların yararlı bulduğu bir özellik ancak iPhone’unuzun Bluetooth bağlantısını kapattığınız vakit Apple Watch klasik bir saatten farksız oluyor. Bu durum da Apple Watch 2 ile değişebilr ki bunun sinyalleri verildi. Saatteki uygulamaların bildirimleri yansıtmaktan daha fazlasını yapacağı yazıldı, çizildi. Tabii ki yazılım güncellemesinden bahsediyorum. iOS kadar sık güncellenen watchOS bu yeniliği iki modele de taşıyacak. Bu noktada Apple Watch 2’nin farkı uygulama açılışlarında ortaya çıkacak gibi. Apple Watch’da uygulamaların geç açılması sorununun olduğunu biliyoruz. Apple Watch 2’nin daha hızlı işlemciyle gelmesi elbette avantaj olacak ancak bir yazılım güncellemesiyle hız sorunu çözülebilir. Apple’ın bir sene önceki cihazını yeni model tanıtılmasının ardından kullanılamaz duruma getireceğini düşünmüyorum.

Daha hızlı, daha dayanıklı:

Apple Watch 2 sadece daha hızlı işlemciye sahip olmayacak; daha fazla kullanım süresi sunan daha iyi batarya ve daha fazla depolama alanı verecek. Kullanım süresi tabii ki de kullanım şekline göre değişiklik gösterdiğinden “Apple Watch şu kadar gün dayanıyor, Apple Watch şu kadar gün dayanacak” gibi kesin bir cümle kurmak doğru değil ve gönül ister ki 1 hafta boyunca şarj etmeden kulllanabilmek ancak yeni Apple Watch 2’yi de her gün veya 2 günde bir şarja takmamız gerekecek. Depolama alanına gelecek olursak Apple Watch 8GB dahili alana sahip ve müzik arşivinizi atıp saatten dinleme gibi bir düşünceniz yoksa yeterli bir alan; daha doğrusu şu an için yeterli. Apple Watch 2’nin 8GB’dan daha fazla alan sunacağı tahmin ediliyor.

Fiyatı yine konuşulacak (mı?):

FaceTime kameraya sahip olması beklenen Apple Watch 2’nin donanım tarafında daha hızlı işlemci, daha fazla depolama alanı, daha iyi batarya, daha fazla sensör; yazılım tarafında uygulamaların bağımsız ve daha stabil çalışması ve çoğumuz kullanmasak ta daha hızlı asistan Siri ; tasarım tarafında da daha ince yapıda gelmesi beklentiler arasında. Tabii ki her şeyden önce fiyat. Geçtiğimiz WWDC etkinliğinde kayışlar tanıtıldıktan sonra spor modelde indirime gidildiğini görmüştük. Apple’dan beklemediğimiz bu hareketin Apple Watch 2’de de devam etmesini diliyoruz.

Apple Watch ile Yapılabilecek 20 Şey

iPhone'unuz Olmadan Apple Watch'da Yapabileceğiniz 5 Şey

YORUMLAR