Avast'ta Karantinaya Alınan Dosyaları Geri Getirme

Bu rehber yazımızda Avast'ta karantinaya alınan dosyaları geri getirme yolunu anlatıyoruz.

Avast'ta Karantinaya Alınan Dosyaları Geri Getirme

Windows PC’nizi ve mobil cihazınızı korumak için ücretsiz ve sistemi yormadan çalışan Avast Free Antivirüs de diğer güvenlik yazılımları gibi bazen güvenli olan dosyaları dahi karantinaya taşıyor. Bu yazımızda Avast’ı tercih eden kullanıcılarımız için karantinaya alınan dosyaları nasıl geri getireceklerini adım adım gösteriyoruz.

Ücretli - ücretsiz, popüler - yeni antivirüs yazılımlarının ortak sıkıntısı dosyaları bazen virüsmüş gibi algılayıp ilgili dosyayı bize sormadan karantinaya taşımasıdır. Bilgisayarımıza indirdiğimiz dosya milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan oldukça güvenli bir dosya olsa dahi ya antivirüs yazılımının virüs imzalarının güncel olmaması ya da başka bir sebepten ötürü dosyamız karantinaya çekilir. Çoğu antivirüs yazılımında karantinaya alınan dosyaları bulmak oldukça güçtür. Ancak Avast Free Antivirüs yazılımında durum farklı. Sadece birkaç üç tıklama ile karantinaya alınan tüm dosyalarınızı görebilir ve tek tıkla geri getirebilirsiniz. Dilerseniz adım adım bunu nasıl yapacağınıza geçelim:

Avast Free Antivirüs, tehdit olarak gördüğü dosyayı karantinaya aldıktan sonra sistem tepsisinde (bildirim alanında) tehdit hakkında kısa bir bilgi verir. Hangi dosyanın sisteminize zarar verdiğini, ne tür bir virüs bulaştırdığını görürsünüz. Bu bildirim aynı zamanda dosyayı güvenli olarak işaretleyebilmeniz, yanlış alarm verdiğine dair rapor sunmanız için ek seçenekler sunar. Bu seçeneklerden birine tıkladığınızda da karantinaya alının dosyalarınızı geri getirmiş olursunuz.

Ancak bu bildirim aniden çıktığından ve de kısa süreli gözüktüğünden işiniz de varsa pencereyi yakalamanız oldukça güçtür. Bu durumda Avast’ı başlatıp başlangıç ekranında Tara – Virüs Taraması Yap yolunu izlemeniz ve sonrasında "Tara" ekranında hemen aşağıda bulunan “Karantina (Virüs Sandığı)” bağlantısına tıklamanız gerekir.

Avast’ın karantinaya aldığı tüm dosyalar karşınıza gelecektir. Burada güvenli olarak bildiğiniz ancak Avast’ın tehdit olarak gördüğü dosyayı karantinadan geri getirmek için tek yapmanız gereken ilgili dosyaya sağ tıklayıp “Geri Yükle” seçeneğini seçmek olacaktır. Tabii ki burada dosyayı istisnalara ekleyip, Avast’ın dosyayı bir sonraki açışınızda bildirimde bulunmamasını da sağlayabilirsiniz.

Avast ile Açılışta Başlangıç Taraması Nasıl Yapılır?

YORUMLAR