Black Desert Online'ın Yeni Karakteri Archer'ı İnceledik

Black Desert Online’ın belki de en güçlü olduğu kısımlardan biri de karakter yaratma ekranı. Burada rahatlıkla saatlerinizi harcayabilirsiniz.

Black Desert Online

Merhabalar Maceracılar! Çevik ve bir o kadar da mobil Archer sınıfı geçen hafta Black Desert Online Türkiye’ye girişini yaptı. MMORPG Black Desert Online incelememizde Sylvia’lı Archer sınıfına yer verdik. İyi okumalar!

Black Desert Online 1

Archer Bir Hayli “Yakışıklı”

Black Desert Online’ın belki de en güçlü olduğu kısımlardan biri de karakter yaratma ekranı. Burada rahatlıkla saatlerinizi harcayabilirsiniz. Archer karakteri de oldukça gösterişli ve albenisi olan bir karakter olmuş bize göre.

Black Desert Serüveni Zamanı!

Ekip olarak MMORPG oyunlarını da oldukça yakından takip ediyoruz. Sonsuz diyarları, dengeli ekonomisi, oyuna sıkıntısız giriş yapmak, yaratık avları ve enfes manzaralarıyla MMORPG Black Desert Online dikkatlerimizi üzerine çekti, favorilerimiz arasına girdi. Pearl Abyss’in Archer sınıfı güncellemesi de üzerine gelince daha da heyecanlandık. Black Desert’te birkaç yüz saat geçirmemize rağmen BDO uzmanları gibi oyun sonu senaryolarına hakim değiliz. Oyunda ekibimizi en çok çeken şey dur durak bilmeyen, sürekli aksiyon ve keşfedilecek şeylerin ucu bucağının olmaması oldu.

Ranger mı Archer mı Sorunsalı?

Oyuna başladığımızda deneyimlediğimiz ilk karakter Ranger idi ve Archer ile aralarındaki farkı merak edip neden kendimiz görmeyelim diyerek bu incelememize başladık. Archer ile birlikte neredeyse iki saat geçirdikten ve silahlarını birkaç kez yükselttikten sonra gözümüze batan ilk şey Ranger’dan daha ölümcül olduğu. Archer ana silah olarak sol koluna bağlı Tatar Yayı, alt-silah olarak ise düşmanlara zehirli bombalar atan sihirli bir eldiven kullanıyor. Diğer MMORPG’lerde rastlamadığımız, alışık olmadığımız yeni bir oyun tarzı gerektiriyor. Oynaması oldukça keyifli diyebilrim. Ama zaman zaman kontrolü de kaybedebiliyorsunuz, alışmak için Archer’a biraz zaman tanımanız gerekebilir. Özellikle diğer oyunculara karşı.

Vur-kaçta Archer’dan İyisi Artık Yok!

Çılgın komboları, rakipleri kovalarken kaymaları ve atış yaparken sıçramasına, ardından da inişi gerçekleştirirken kendi etrafında bir tur dönüp tekrar atış yapmasını sağlayan yeteneğiyle “kite”ın kralı artık Archer diyebiliriz. İnanılmaz derecede mobil. Elbette bu hareketliliğin bedeli, bekleme süreleri var. Ancak alınan verime bakacak olursak bekleme sürelerinin oldukça kısa olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca düşman ile kendisi arasındaki mesafeyi açmak için kullanabileceği kısa mesafeli bir yeteneği de mevcut. İlerleyen zamanlarda PvP’de tam bir baş belası olacağı tartışmasız.

Black Desert Online 2

Tonla Hasarın Bir Bedeli Olacak Tabii...

Ve elbette uzak mesafeli sınıfların muzdarip olduğu “glass cannon”, yani karakterin hasarına nazaran defansının düşük olması durumu Archer için de geçerli. Yakın mesafe dövüşçü sınıflar Archer’ı alt etmede avantaj sahibi, PvP denemelerimizde gözümüze çarpan en sert ayrım bu oldu. Archer hala yakın mesafe kombolarıyla hatırı sayılı hasar veriyor kabul, ama bu Archer’ın arka saf DPS karakteri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Karşılaşmalarda sürekli tetikte, kaçmaya ve hasarı savuşturmaya odaklı olmak Archer oyuncuları için ayakta kalmak için çok önemli. Zira savaşırken bir çok kez kendimizi yerde bulduk.

Özet geçmek gerekirse Archer, verdiği hasar ve hareketliliğiyle çıktığı ilk haftadan DPS’in en iyisi konumunda. Biz oynarken oldukça eğlendik ve eminiz ki Archer, çoğu Ranger oyuncusunun ilgisini çekecek ve PvP arenalarda Ranger’ların yerini alacak gibi görünüyor. Black Desert Online Archer incelememizi okuduğunuz için teşekkürler, bol zaferli PvP’ler maceracılar!

2018'de Steam'de En Çok Satan Oyunlar Belli Oldu
OYUN

2018'de Steam'de En Çok Satan Oyunlar Belli Oldu

Steam en çok satanlar 2018 listesi en sonunda ortaya çıktı. Çok satan Steam oyunları bu listeyle birlikte belli oldu.

GameX 2017 Dijital Oyun Fuarı, Bu Sene de Nefesleri Kesti
OYUN

GameX 2017 Dijital Oyun Fuarı, Bu Sene de Nefesleri Kesti

Dünyanın en önemli dijital oyun markalarını bir araya getiren GameX 2017 Uluslararası Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı, bu sene de nefesleri kesti. Detaylar haberimizde.