CloudFlare Kurulumu ve Kullanımı

CloudFlare Nedir? CloudFlare sitenize giren ziyaretçilerle değişik kıtalara yayılmış kendi sunucuları arasında bir proxy (cache) hizmeti sunan ücretsiz bir sistemdir. Bir proxy servisi gibi hareket ederek, siteniz içerisinde bulunan statik içerikleri cac

CloudFlare İstatistikleri:

CloudFlare hesabınıza giriş yaptığınız zaman tanımlamış olduğunuz alan adınızın sağ tarafında bulunan menüde Analytics ve Threat Kontrol menüleri siteniz hakkında sizlere çeşitli veriler ve istatistikler sunmaktadır. Bu iki menüyü birlikte inceleyeceğiz. Öncelikle Analytics menüsüne göz atalım.

Analytics bölümü altında sitenize gelen trafiği, sayfa görüntüleme sayısını, gelen arama motoru trafiğini ve sitenize gelen olası saldırı ve şüpheli durumların istatistiklerini grafiksel olarak görüntüleme şansına sahipsiniz. Ayrıca web sitenize gelen sorguların ne kadarına CloudFlare tarafından cevap verildiğini ve sitenizin harcadığı bant genişliğinin ne kadarlık bir bölümünün CloudFlare sunucuları tarafından karşılandığını görüntüleyebileceksiniz.

Threat Control (Tehdit Kontrolü) bölümü altındaysa sitenize gelen saldırılar ve kötü amaçlı ziyaretlerin hangilerinin CloudFlare tarafından engellendiğini rahatça görüntüleyebileceksiniz. Eğer CloudFlare’ın gözünden kaçan bir durum söz konusuysa kendiniz elle oluşturacağınız özel bir kural ile belirli IP ve IP aralıklarını kolayca engelleyebilirsiniz.

  1. CloudFlare Kurulumu ve Kullanımı
  2. CloudFlare Kayıt Adımları:
  3. CloudFlare Site Ekleme:
  4. CloudFlare İstatistikleri:
  5. CloudFlare Ayarları:

YORUMLAR