Doğrudan Başlangıç Ayarlarına Giden ve Sistemi Göremeyen Windows 10 Nasıl Düzeltilir?

Windows 10 işletim sisteminiz devamlı olarak sorunlu açılışlar gerçekleştiriyorsa bunu aşmak için bir kaç ipucu derledik.

Doğrudan Başlangıç Ayarlarına Giden ve Sistemi Göremeyen Windows 10 Nasıl Düzeltilir?

Bazı PC’lere sistemi yükledikten hemen sonra ya da, belli bir zaman aralığı içerisinde "reboot" işlemi sırasında işletim “Başlangıç” ayarlarına takılı kalıyor. Bu durum bazen sürekli baş gösterebiliyor. Karşımıza çıkan mavi ekran zaten daha önceden gördükçe tüylerimizi ürperten bir travma. Ancak bu sefer BSOD kadar korkunç bir durumla karşı karşıya değiliz.

Aşağıdaki seçenek listesi her bilgisayarı açtığınızda karşınıza çıkıyorsa durum biraz ciddi olabilir. Windows 7, 8.1 ve 10 kullanıcıları bu durumla bazen karşılaşabiliyorlar. Daha çok yenilenen sistemlerden hemen sonra görülen bir işletim sistemi davranışı olarak can sıkıcı olabiliyor. Ancak bunun da üstesinden gelmek elbette mümkün.

Paniğe kapılmayın

Yukarıda görünen ekrandan kurtulmak için seçeneklerin hepsini tek tek denemek bir seçenek. Bunlardan bir tanesi Windows’un yüklenmesini engelliyor olabilir. Böylece sıkıntının kaynağını bulabilirsiniz. Şaka gibi ama genellikle Windows’u Normal Başlat seçeneği çalışabiliyor.

Windows kurulumunu onarın

Allahtan Windows 10, 8, 7 & Vista işletim sistemlerinin Başlangıcı Onar seçeneği mevcut. Windows XP’de maalesef bu şansı bulamıyoruz. Bazı başlangıç dosyalarının eksik olması bahsettiğim sıkıntıya sebebiyet verebiliyor. Başlangıcı onar seçeneği eksik olan bu dosyaları onarabiliyor.

Sistem geri yükleme

Windows 10’da sistem geri yükleme noktasına dönüş kullanıcıları pek çok sorundan kurtarıyor. Aslında düzenli olarak oluşturulması gereken bu noktalar her zaman can simidi oluyorlar. Bu sıkıntıyı bir sürücü ya da program yükledikten sonra yaşamaya başladıysanız Sistem Geri Yükleme sizin için bir kurtarıcı olabilir.

Windows 10 ve 8.1’de bu seçeneğe sisteme girmeden ulaşmak mümkün. Sistem başlarken karşınıza çıkan mavi ekranda Diğer Seçenekler için F10 seçmeniz yeterli olabiliyor.

Koruma altındaki Windows dosyalarını onarın

Bir şekilde hazar görmüş bir işletim sistemi dosyası, sistemin düzgün yüklenmesini önlüyor olabileceğinden gelişmiş dosya kontrolü ve onarımı yapmak bir çözüm olabilir. Bunun için Gelişmiş Boot Ayarları seçeneğinde Başlangıç Onarma komutunu kullanmanız faydalı olabilir.

Bu basit çözüm yollarıyla bilgisayarı başlatmayı başardıysanız hemen bir Geri yükleme noktası daha yaratın. Bu en sağlıklı geri dönüş noktanız olabilir.

Windows 10 Açılmıyorsa Güvenli Mod Nasıl Açılır?

Windows 10 Yüklediniz Ama Açılmıyorsa Sebebi BIOS Olabilir

YORUMLAR