Driver Aramak Kabusunuz Olmasın!

Driver aramanın/yüklemenin önemli püf noktaları.

Driver Aramak Kabusunuz Olmasın!

Aradığınız driver'ı (sürücü) bulamıyorsanız, sizinle paylaşacağımız önemli bir ipucu var!Driver, Türkçe ifadesiyle sürücü bilgisayarımızdaki aygıtların, işletim sistemiyle olan iletişimini, düzenini sağlayan yazılımlar olarak tarif edilebilecek önemli bir husustur. Linux tabanlı sistemler driver'a ihtiyaç duymadan aygıtları tanıyıp çalışabilir hale getirse de Windows'ta bu özelliğe ancak 7 sürümüyle kavuşabildik. (Windows'taki otomatik tanımlama her donanımı tanıyamıyor ki bu da önemli bir handikap.) İşletim sistemi versiyonlarına göre ayrı ayrı çıkarılan, güncellenen driverların sisteminize uygun olanını bulup yüklemek bazen zor bir hal alabiliyor. Üstesinden gelebilmek adına rutinin dışına çıkmanız gerek.

Setup her zaman Çözüm değil!

Driverlar genelde bir setup çatısı altında paketlenerek sunulur. Install arayüzü yükleme sürecinde bize rehberlik eder. Ne var ki bazı setup arayüzleri sistemimizi hata vermeye zorladığı için driver yükleme çabamız sonuçsuz kalır. Bunu aşabilmek için;

1. Aygıt Yöneticisini açın. (Başlat'a basıp aygıt yöneticisi yazmanız kafidir.)

2. Driver yüklemek istediğiniz aygıta sağ tıklayın, "Sürücü Yazılımını Güncelleştir" diyin. 3. Bilgisayarımı Tara seçeneğini tıklayın.

4. İndirdiğiniz dosyanın yolunu gösterin.

Driver'ı Donanım Kimliğinden Bulun!

Yukarıda anlattığım yöntem işine yaramazsa B planına geçmek gerekiyor. Bu yöntemimizde donanım kimliği üzerinden driverımızı bulmaya çalışacağız.

1. Aygıt Yönetisini açın.

2. Driver yüklemek istediğiniz aygıta sağ tıklayın.

3. Ayrıntılar sekmesine tıklayın.

4. Özellik kısmından Donanım Kimliklerini seçin. İlk sıradaki donanım kimliğini sağ tıklayarak kopyalayın.

Kopyaladığınız donanım kimliğini Google'da aratın. İlk sıralardaki bağlantıya (muhtemelen Driveridentifier olacaktır) giderek uygun sürücü yazıllımını bilgisayarınıza indirin.

İşlem bu kadar! Bunlarla uğraşamam diyorsanız Driver Genius'u da deneyebilirsiniz.

DriverPack Solution İncelemesi

YORUMLAR