Elektro Gitar Çalanlar için Bilgisayar Programları

Bu listedeki programlar ile bilgisayarınızdan gitar çalıp, kaydedebileceksiniz.

Elektro Gitar Çalanlar için Bilgisayar Programları

Bir hevesle elektro gitar çalmaya karar verdiniz ve gidip gitarınızı aldınız. Ama sadece gitarı almakla bitmiyor iş. Diğer ekipmanları almaya gücünüz yetmedi diyelim ki. Bu rehberde yer alan, fiziksel ürünler kadar olmasa da, aynı görevi yapan programlar ihtiyacınızı giderecektir. Siz elektro gitar çalmanın keyfine bakabilirsiniz. Bu programlar; amplifikatör, efekt pedalı, prosesör, akort cihazı, metronom gibi cihazların görevini üstlenecek cinste programlardır. Programlara geçmeden önce, ihtiyacınız olan birkaç aksesuara ihtiyacınız olacak. İlk olarak gitarınız için kablo almalısınız. Müzik aleti satan yerlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha sonra gitarı bilgisayara bağlamak için kablonun 1/4" lik konnektörünü 3.5 mm’ye çeviren dönüştürücü aparata ihtiyacınız olacak. Bunu da elektrikçilerden ucuza bulabilirsiniz. Eğer güçlü bir ses sisteminiz yoksa, mesela dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, tavsiyem 2+1 hoparlör sistemini kullanmanız yönünde. Hem daha düzgün ses alırsınız, hem de bilgisayarın hoparlörüne zarar vermezsiniz. Evet şimdi programlara geçebiliriz.

Efekt Programı

Öncelikle efekt alacağınız programımızı yüklemek gerekiyor.  Öncelikle belirtelim, bu tarz programlar ücretli olarak sunulmakta. Yani lisans satın almanız gerekiyor. Ama üzülmeyin, demo sürümlerini kullanabilirsiniz. En çok kullanılan programlar; AmpliTube, Guitar Rig ve Guitar FX BOX.
Bunlardan herhangi birine ödeyeceğiniz ücret ile amfi veya pedal satın alabilirsiniz tabii ama deneme sürümlerinden faydalanarak da işinizi görebilirsiniz. Gitar çalmaya başladığım sıralarda AmpliTube ve Guitar Rig uygulamalarını kullanmıştım. Gayet güzel programlar, efekt olarak da zengin içeriğe sahipler.


Akort Programı

AP Tuner programı aracılığıyla gitarınızı kolayca akort edebiliyorsunuz. Yapmanız gereken, bilgisayarınızın mikrofonunu açıp telleri tek tek tınlatmak. Bir başka yöntem; gitarınızı kablo ile mikrofon girişine bağlayarak da yapabilirsiniz. Ortadaki ibreyi sıfıra ya da daha yakın bir seviyeye getirmeniz gerekiyor. +5 ve -5 e kadar problem olmayacaktır.

Sanal Ses Kartı Yaratın

Efekt programını kurduktan sonra, eğer güçlü bir ses kartınız yoksa, gitardan gelen seslerde gecikme olduğunu fark edeceksiniz. Bu da gitar çalmanızı zorlaştıracaktır. Tellere vurduğunuz anda efekti duymanız için ASIO4ALL programını kurmanız gerekmektedir. Programı kurduktan sonra, programı başlatın ve kontrol paneli ayarlarına girin. Burada yapacağınız ayarlar ses kartınıza bağlıdır. Öncelikle tavsiye edeceğim ayarları deneyin. Eğer olmazsa, değiştirmenizi söyleyeceğim kısımlarla oynayarak doğru ayarı bulabilirsiniz. Programı ilk açtığınızda ekrana aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir.

Burada ASIO Buffer Size bölümünü 1024 Samples’a ayarlayın. Sağ taraftaki kısım resimdekiyle aynı şekilde kalsın. (Resim örnektir, siz belirttiğim gibi yapmalısınız.)

Bu işlemleri yaptıktan sonra sol kısımdaki Device List Bölümünde ses kartınızın yanındaki + işaretine tıklayın ve sadece Line input ve Audio output’u aktif edin. Diğerlerini deaktif edin.  


NOT: Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızdan ses kartınızın ayarlarına girip, mikrofonunuzun oynatma ses seviyesini kapatın, kayıt ses seviyesini en sona getirin.

Kayıt Yapın

Tüm her şeyi tamamladıysanız gitar çalmanın keyfini sürebilirsiniz. Tabi kayıt yapmadan da olmaz. Bunun için ücretsiz araçlardan Audacity işinizi görecektir. Ancak unutmayın, bu şekilde temiz ses alamazsınız. Çünkü, gitarın empedansıyla ses kartınız arasında uyuşmazlık olacaktır. Elinizdekiyle idare etmelisiniz, hiç yoktan iyidir. Kayıt yapmak için alternatif olarak Adobe Audition ve Cubase gibi programlar da var. Ancak bu program için lisans satın almanız gerekiyor.

Tavsiye: Çalmak istediğiniz şarkıları, birkaç kez çalıp kaydedin. Daha sonra tüm kayıtları, Adobe Audition ya da Cubase gibi programlarda üst üste ekleyerek daha güçlü sesler alacaksınız.

Gitar TAB Editörü

Fazla müzik bilginiz yoksa verilen notalardaki ritmlerin ve soloların nasıl çalındığını anlamanız zor olacaktır. Bunun için notaları canlı oynatan bir tab editörü işinizi kolaylaştıracaktır. Önceden hazırlanmış besteleri, bu programlar aracılığıyla açıp dinleyebilirsiniz. Tux Guitar ücretsiz olarak sunulmakta. Bu programı kullanabilirsiniz. Ayrıca, ücretli olarak sunulan Guitar Pro da alternatif olarak kullanılabilir.  

YORUMLAR