Yeni Başlayanlar İçin En İyi Müzik Prodüksiyon Programları

Biz de sizler için ücretsiz olarak sunulan en iyi müzik prodüksüyon uygulamalarını derledik. 

İster hobi amaçlı olsun ister amatör olarak müzik sektörüne girmeyi isteyin. Her halükarda bilgisayarda altyapıyı oluşturmak ve şarkıyı hazırlamak için kullanmanız gereken bir uygulama gerekiyor. Biz de sizler için ücretsiz olarak sunulan en iyi müzik prodüksüyon uygulamalarını derledik. 

Mac, Windows ve hatta Linux işletim sistemlerinde sunulan bu programların tamamı ücretsiz. Yani müziği hobi olarak yapacak veya amatör uğraşacaklara hitap eden bu uygulamaların yine de özelliklerini küçümsememek gerekiyor. Elinizde enstrümanlar olmadan müzik hazırlamanızı sağlayacak en iyi programlardan bazılarını seçmeye çalıştık. İsterseniz lafı fazla uzatmadan ilk programımızla başlayalım:

1) GarageBand (Mac)

Sadece Mac platformu için sunulan uygulamanın içerisinde pek çok sayıda enstrüman, gitar ve vokal için ön ayar, sanal seans bateristleri ve perküsyoncular gibi çok sayıda özellik yer alıyor. Profesyonel müzisyenlerin bile kullanabileceği programı ders videoları izlemeden doğru bir şekilde kullanmanız biraz zor olabilir.

Ayrıca GarageBand, harika müzikler yaratmak için kullanabileceğiniz en pratik uygulamalardan bir tanesi diye düşünüyorum. 200'den fazla parçayla bir şarkı oluşturmanıza izin veren uygulamada, altyapınızı destekleyebilecek sanal enstrümanlar da yer alıyor. GarageBand'i indirmek isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

2) DarkWave Studio (Windows)

GarageBand'e Windows platformunda DarkWave Studio programı alternatif oluyor. İçerisinde Virtual Studio, Desen Düzenleyici, Sıra Düzenleyici ve Çok İzoleli Sabit Disk Kaydedici gibi özelliklere sahip olan uygulama, dijital müzik kalıplarını seçmenize ve düzenlemenize olanak sağlıyor. Ayrıca 19 farklı sanal ses efektini barındıran DarkWave, başlangıç aşamasında size zor gelebilir. Ancak deneme-yanılma yoluyla uygulamayı rahatça kullanabileceğinizi düşünüyorum. DarkWave Studio'yu indirmek için buraya tıklamanız yeterli.

3) Audacity (Windows, Mac)

Audacity, dijital bir ses iş istasyonu (DAW) değil, dijital bir ses düzenleyicisidir. Bu uygulamanın amacı, ses verilerini manipüle etmek ve bambaşka sesler ortaya koymaktır. İçerisinde enstrüman veya altyapı sağlayacak müzikler barındırmayan Audacity, MP3, WAV ve AIF gibi çeşitli formatları desteklemesiyle dikkat çekiyor. 

Arayüzü gayet basit olan uygulamadaki efektleri kullanarak farklı türde müzikler ortaya koyabilirsiniz. Ancak ders videolarını izleyerek bu efektleri doğru kullanmanızı öneririm. Audacity'i indirmek için buraya tıklayınız.

4) LMMS (Windows, Mac, Linux)

Her platformda çalışmasıyla dikkat çeken LMMS (Linux MultiMedia Studio) her kategorideki müzisyenler için uygundur. Yeni başlayacak kişilerin de kullanabileceği programda melodi, beat veya kendi karışımlarınızı oluştabilir, şarkılar için düzenlemelerde bulunabilirsiniz. Ayrıca LMMS'de çeşitli sanal enstrümanlar da yer alıyor. LMMS'nin bir diğer özelliği ise, harici yazılımlar ile uyumluluk sağlaması. Program, müzik parçasına bir çok ekstra efekt ekleyebileceğiniz VST ve LADSPA eklentilerini destekliyor. Ayrıca dosyalarınızı MP3, AIF ve WAV şeklinde çıkarabilir ve farklı müzik üretim yazılımlarında da kullanabilirsiniz. LMMS'yi indirmek için buraya tıklamanız yeterli.

5) Ableton Live 9 Lite (Windows, Mac)

Ableton Live, canlı performans, şarkıların remixlenmesi, müzik kaydı ve çok daha fazlası için tasarlanmış mükemmel bir dijital ses istasyonudur. Hem ücretsiz hem de ücretli sürüme sahip olan uygulamanın standart sürümü 350 dolardan başlıyor. Ancak Lite sürümünü ücretsiz olarak dağıtan şirket, haliyle bu sürümde pek çok özelliğin önünü kesmiş durumda. Fakat yine de içerisinde pek çok enstrümana ve sanal efekte sahip olan Ableton Live 9 Lite, birçok üretici ve müzisyen tarafından kayıt veya düzenleme amacıyla da kullanılır. LMMS'yi indirmek için buraya tıklamanız yeterli.

Bonus: FL Studio ( Mac, Windows )

Listenin sonuna bonus olarak FL Studio'yu yerleştirmek istedim. İçerisinde pek çok enstrümana ve ses efektine sahip olan programda, kanallar ile oynayabilir ve hazır müziklere remix yapabilirsiniz. Ücretli bir sürümünün de olduğu FL Studio, pek çok DJ ve prodüktör tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Programın en iyi yanları ise kullanım kolaylığı ve içerik zenginliği. FL Studio'yu indirmek için buraya tıklamanız yeterli.

iTunes Kullanmadan iPhone'a Müzik Nasıl Atılır?
NASIL YAPILIR

iTunes Kullanmadan iPhone'a Müzik Nasıl Atılır?

iTunes olmadan iPhone’a müzik atmanın en basit yolunu bu yazıda paylaşıyoruz. PC’den iPhone’a müzik atmada sorun yaşıyor, “iPhone müzik atamıyorum”, “iPhone müzik atılmıyor”, “iPhone müzik eklenmiyor”, diyorsanız Bilgisayardan iPhone'a müzik atma rehber yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

En Sevdiğimiz Oyun Müzikleri
OYUN

En Sevdiğimiz Oyun Müzikleri

Ders çalışırken veya iş başındayken dinleyebileceğiniz ve sizi işinize ya da dersinize odaklayabilecek müzikler mi arıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz, en iyi oyun müzikleri listemizde aradığınızı bulacaksınız.

YORUMLAR