En İyi Sistem Temizleme Programları

Windows her ne kadar kullanıcılara sistemleri üzerinde yer alan önemsiz ve gereksiz dosyaları silerek sabit diskleri üzerinde yer açmalarına olanak sağlayan Disk Temizleme aracını sunuyor olsa da bu araç tam anlamıyla etkili değildir ve birçok kullanıcıy

En İyi Sistem Temizleme Programları

Windows her ne kadar kullanıcılara sistemleri üzerinde yer alan önemsiz ve gereksiz dosyaları silerek sabit diskleri üzerinde yer açmalarına olanak sağlayan Disk Temizleme aracını sunuyor olsa da bu araç tam anlamıyla etkili değildir ve birçok kullanıcıya yetersiz geldiğini söylemek doğru olacaktır. Hal böyle olunca kullanıcılar sistemleri üzerindeki yığılmayı önlemek ve sabit disklerini güvenli bir şekilde temizleyerek performans artışı sağlamak için üçüncü parti yazılımlara başvurmaktadırlar.

Tamindir.com ekibi olarak şimdiye kadar sitemiz üzerinde birçok sistem temizleme programı ve sistem bakım aracını paylaştık. Bu programlardan bazıları sisteminiz üzerinde yer alan gereksiz ve önemsiz dosyaları silme konusunda başarılıyken, bazıları da parçalanmış sistem kayıt dosyalarını onarmak ve sunduğu diğer ekstra özellikler konusunda başarılı olmuştur. Tabii ki tüm bahsettiğimiz özellikleri bir arada gerçekleştiren ve komple sistem temizliği yapan programlarda sitemiz üzerinde yer almaktadır.

Bu yazımızda sizlerle birlikte sisteminiz üzerinde kullanabileceğini en iyi sistem temizleme programlarından birkaçını inceleyeceğiz ve size en uygun olan sistem temizleme aracını seçmenize yardımcı olmaya çalışacağız.

CCleaner

Dünya üzerinde kullanıcılar tarafından belki de en çok kullanılan ve tercih edilen sistem temizleme programlarından biri olan CCleaner, sisteminiz üzerinde yer alan gereksiz dosyaları silme konusunda oldukça başarılıdır. Gelin CCleaner’ın artılarına ve eksilerine hep birlikte göz atalım.

CCleaner Artıları:

CCleaner’ın birçok kullanıcının en favori sistem temizleme araçları içerisinde yer aldığını tabii ki inkar edemeyiz. CCleaner birçok ücretsiz sistem temizleme aracına göre kullanıcılara çok daha fazla temizleme seçeneği ve özelliği bir arada sunmaktadır. Taşınabilir olması, sitem kayıt dosyalarını onarması, başlangıç uygulamalarını düzenleme şansı sunması, sistem geri yükleme seçeneklerine sahip olması, önemsiz ve gereksiz dosyaları silmesi programın öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca son zamanlardaki geliştirmeler sayesinde HTML 5 destekli veritabanı temizliği için de destek sunan program. Bunun dışında Firefox, Chrome, Safari, Opera ve Internet Explorer tarayıcıları için de destek sunan CCleaner, AcitveX ve Class Sorunlarını’da tespit edebilmektedir.

CCleaner Eksileri:

Bana göre çok etkili bir temizleme aracı olmamasına ve eleştirilebilecek çok yönü olmasına rağmen, CCleaner’ın bu kadar çok sevilmesinin tek nedeni programın fanlarından başka bir şey değildir. Programın eksilerini anlattıktan sonra belki de demek istediğimi daha iyi anlayacaksınızdır. Birçok gelişmiş temizleme seçeneğini ve ekstra özellikleri kullanıcılara sunmasına rağmen, CCleaner hala en gereksiz dosya dizinleri altında yer alan dosyaları kaldıramamaktadır. Programın farklı versiyonları üzerinde defalarca kez testler yapmış olsam da hala aşağıda belirtmiş olduğum dizinler altında yer alan dosyaları tam anlamıyla temizleyememektedir.

  • C:\Users\username\AppData\Local\Temp
  • C:\Windows\Prefetch

Birçoğunuz muhtemelen Prefetch klasörünün, Windows’un sistem klasörünün bir alt klasörü olduğundan haberi yoktur. Microsoft her ne kadar bu klasörün içeriğinin silinmemesini önerse de kendi deneyimlerim doğrultusunda bu klasör içerisinde yer alan kullanılmayan uygulamara veya programlara ait dosyaların silinmesi sisteminiz üzerindeki yığılmayı bir nebzede olsa azaltacaktır. Glary Utilities gibi birçok sistem temizleme aracı bu klasörü boşaltırken, CCleaner bu noktada etkisiz elemandır.

SlimCleaner

Kısa bir süre kullanmış olduğum programlardan biri olan SlimCleaner gerçekten şaşırtıcı derecede kullanıcı bir program. Sıradan bir temizleme programı içerisinde yer almayan birçok ekstra ve gelişmiş gereksiz dosya temizleme seçeneğini içerisinde barındırıyor.

SlimCleaner Artıları:

CCleaner’ın eksileri bölümünde bahsetmiş olduğum iki gereksiz sistem klasörünü de silebilen SlimCleaner, ayrıca zararlı araç çubuklarının kaldırılması, uygulamaların güvenilebilirliği konusunda puanlama sistemi ve program kaldırma gibi ekstra özelliklere de sahiptir. Bunun dışında kullanıcılara sunmuş olduğu özellikler hemen hemen diğer sistem temizleme araçlarıyla aynıdır.

SlimCleaner Eksileri:

Ne yazık ki SlimCleaner üzerinde CCleaner’ın sahip olduğu kayıt defteri temizleme özelliği bulunmamaktadır ve program taşınabilir bir sürüme sahip değildir. SlimUtilities firması tarafından üretilen program içerisinde daha fazla özelliğin yer almamasının en önemli nedenlerinden birisi de üretici firmanın farklı çözümler için farklı ürünlere de sahip olmasıdır.

Xleaner

Xleaner kullanıcıların istenmeyen dosyalar için özel uygulamaları, tarayıcıları ve dizinleri seçmelerine izin veren bir sistem temizleme aracıdır. Gelin bu uygulamaya da hep birlikte göz atalım ve diğer uygulamalarla karşılaştıralım.

Xleaner Artıları:

Xleaner’da Prefetch verilerini ve birçok sistem klasörü arasında yer alan Temp klasörlerini silebilmektedir. Ayrıca program hem kurulumu yapılabilir bir sürümü hem de taşınabilir bir sürüme sahiptir. Diğer programlara göre öne çıkan özellikleri arasında sistem bellek temizliği, sistem optimizasyonu ve güvenli dosya silme yer almaktadır. Ayrıca o an yürütülen işlemleri ve silinen klasörleri bulmanıza da olanak sağlar.

Xleaner Eksileri:

İçerisinde varsayılan olarak birçok özellikle birlikte gelen program, zaman zaman kullanıcılar için gerekli olabilecek geçici dosyaları da silmektedir ve programın kullanıcı arayüzü üzerinde hangi dosyaları silmeniz gerekip hangi dosyaları silmemeniz gerektiğiyle ilgili tereddüt yaşayabilirsiniz. Silinen dosyaları görebilmeniz sizin için bir avantaj olsa da sisteminizi temizlemek için ilgili butona tıklamadan önce göz önünde bulundurmanız gereken çok fazla şey vardır. Ayrıca programın arayüzü bazı kullanıcılara karışık gelmektedir ve bu nedenle yeni başlayan kullanıcılar tarafından pek sevildiğini söyleyemeyeceğim.

Advanced SystemCare Free

Adından da anlaşılabileceği gibi ücretli sistem bakım programı olan Advanced SystemCare’in ücretsiz versiyonudur. Ücretsiz bir versiyon olmasına rağmen kullanıcılara birçok sistem temizleme, optimizasyon, kötü niyetli dosya kaldırma ve sistem geliştirme seçenekleri sunan programın artılarına ve eksilerine hep birlikte göz atalım.

Advanced SystemCare Free Artıları:

Advanced SystemCare’in ücretsiz versiyonu kullanıcılara iz silme, dosya kaldırma, disk temizleme, bellek optimizasyonu, başlangıç yöneticisi, kısayol onarma, IE yardımcısı, Windows problem çözücü, disk doktoru, uygulama yönetimi ve benzer araçları sunmaktadır. Programın tam sürümüyle birlikte tehlikeli ve zararlı yazılım silme, dosya parçalama ve benzeri yararlı özelliklere de sahip olabilirsiniz.

Advanced SystemCare Free Eksileri:

Ücretsiz programların bazılarında yer alan kayıt defteri temizleme özelliği programın ücretli sürümü içerisinde yer almaktadır. Bunun dışında programın ücretli sürümüyle birlikte sahip olabileceğiniz özelliklere Avast, AVG, Malwarebytes gibi üreticilerin ücretsiz programlar yardımıyla sahip olabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz sürümle birlikte karşınıza çıkan reklamlardan hoşlanmayabilirsiniz.

Glary Utilities

Glary Utilities, CCleaner’ın ardından en çok kullanılan gereksiz dosya silme ve sistem optimizasyonu yazılımları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda hem ücretli hem de ücretsiz sürümü bulunan programın oldukça zengin ve kapsamlı bir özellik listesi vardır.

Glary Utilities Artıları:

Glary Utilities, diğer birçok sistem temizleme ve bakım programında yer almayan özellikleri kullanıcılarına sunmaktadır. İz silme, spyware silme, başlangıç yönetimi, boş klasör silme, hatalı dosya kısayolu onarma, kayıt defteri onarma, kapsamlı gereksiz ve önemsiz dosya silme gibi daha birçok özellik program içerisinde yerini almaktadır.

Glary Utilities Eksileri:

Kullanıcılara birçok gelişmiş sistem temizleme özelliği sunan programın oldukça az eksi yönü olduğunu söyleyerek başlayabilirim. Bunlardan bir tanesi taşınabilir bir versiyona sahip olmaması, ikincisiyse hangi uygulamalar için temizleme yapıldığını listelememesidir.

Sonuç:

Yukarıda sizler için artılarını ve eksilerini incelediğimiz sistem temizleme programları arasında kazananı belirlemek çok da zor olmasa gerek değil mi? Bu noktada ben Glary Utilities ve CCleaner’a ilk sırada yer veriyorum ama yine de CCleaner’ın çok sadık bir eleştirmeni olduğumu söyleyemeyeceğim. Buna rağmen yeni başlayan kullanıcılar için CCleaner’ın daha anlaşılabilir ve daha kolay kullanılır olduğunu söyleyebilirim.

Yine de bana göre Glary Utilities sahip olduğu ek özellikler sayesinde CCleaner’a göre çok daha yararlı ve güçlü bir sistem temizleme aracı ama eminim ki CCleaner kullananlar kolay kolay kullandıkları programı değiştirmeyeceklerdir ve birçok kullanıcı için CCleaner gönüllerin şampiyonu olmaya devam edecektir.

YORUMLAR