Engelli Sitelere Giriş için Kullanabileceğiniz 8 Yöntem

Engelli sitelere giriş için kullanabileceğiniz 8 kolay yöntemi sizler için açıkladık. İnternetteki engellere artık son!

Engelli Sitelere Giriş için Kullanabileceğiniz 8 Yöntem

Engelli sitelere giriş için kullanıcıların faydalanabilecekleri onlarca farklı yöntem mevcut ancak sizler için bunlar arasından biraz seçmece yaptık ve engelli sitelere giriş için kullanabileceğiniz 8 yöntemi sıralamaya karar verdik. Tabii ki sizler için yaptığımız bu seçimler içerisinden de kendinize uygun olanları ayırt edeceğinize eminiz ancak bu seçeneklerin nasıl kullanılacağına dair ufak tefek ipuçlarını da tabii ki unutmadık.

Dilerseniz lafı çok fazla uzatmadan hemen ilk adımımızla başlayalım ve internetteki tüm engellerden kurtulmak için yapmanız gerekenlere göz atalım.

Web Sitelerine IP'lerini Kullanarak Ulaşın

İnternet üzerinde web sitelerine karşı gerçekleştirilen engeller genellikle o sitenin adresi üzerinden gerçekleştiriliyor ancak pek çok engelleme mekanizması IP adreslerini engellemeyi unutuyor. Dolayısıyla bu web sitelerine giriş yapabilmek için sunucularının IP adresini öğrenmek ve bu IP adresini web tarayıcınızın araç çubuğuna yazmak mümkün oluyor.

Bir web sitesinin IP adresini bulmak için tek yapmanız gereken Windows başlangıç ekranını açtıktan sonra “Komut İstemi” yazarak aratmak ve komut istemini açmak. Bu aracı açtıktan sonra karşınıza çıkan siyah ekranda “ping websitesiadresi.com” yazarak o sitenin IP adresini bulmak. Gelen sonuçlar aşağı yukarı şu şekilde olacaktır.

Ancak bu yöntemin CDN servislerini kullanan web sitelerini görüntüleme aşamasında çalışmaması mümkün. Çalışmazsa tabii ki geri kalan 8 önerimizle hemen devam edelim.

Proxy Sağlayan Bir Web Sitesi Kullanın

İnternette varolan bazı web servisleri, bilgisayarınıza proxy araçları kurmadan proxy varmış gibi gezintiler yapmanıza olanak tanıyorlar. Bu web sitelerini kullanarak aslında onların kendi proxyleri üzerinden verilerin geçmesini sağlıyorsunuz ancak size sadece sonuçlar aktarıldığı için teknik detaylarla uğraşmanıza gerek kalmıyor.

Bu web siteleri arasından en düzgün çalışanlarını kısaca listelememiz sizin için yeterli olacaktır.

https://www.proxysite.com/
https://www.proxery.com/
http://www.newproxysites.com/

VPN Servislerinden Faydalanın

VPN servisleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale geldiler ve bu servisleri kullanarak hem internetteki gizliliğinizi korumanız mümkün oluyor hem de engelli web sitelerine girerken herhangi bir zorlukla karşılaşmanız imkansız hale geliyor. VPN servislerinin bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz olarak hizmet veriyorlar ancak aşağıdaki indirme bağlantılarını kullanarak en sık kullanılan servisleri bilgisayarınıza kurabilir ve engelli sitelere giriş için en kolay adımlardan bir tanesini kullanabilirsiniz.

TOR Tarayıcısını Kullanın

TOR ağı genel olarak deep web adı verilen derin internet alemine dalmak isteyenler tarafından kullanılıyor ancak onu illa ki bu amaçla kullanmak zorunda değilsiniz. TOR'u kullanarak internetteki engellerin hepsini aşabiliyor, diğer kullanıcıların gönüllü olarak sundukları ağlar üzerinden internete giriş yapabiliyorsunuz.

TOR'u kullanmak için tek yapmanız gereken onu indirmek, kurmak, çalıştırmak ve daha sonra bağlan butonuna basarak bağlantınızı kurmak.

DNS Değiştirerek İnternette Özgürlüğü Yakalayın

Ülkemizdeki sık sık yaşanan internet yasakları nedeniyle neredeyse her kullanıcının DNS'leri nasıl kullanacağını bildiğini düşünüyorum. Ancak yine de bilmeyenler için bu adımı atlamamak lazım. Bilindik güvenilir DNS servislerinin sundukları ayarları kullanarak güvenli bir şekilde engelli sitelere giriş gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bazen engellemelerin çok yüksek olması nedeniyle DNS servisleri de yetersiz kalıyorlar ve daha gelişmiş çözümler mecburi hale gelebiliyor.

Bu DNS servisleri arasında en bilindik olanı Google Public DNS ve 8.8.8.8 ile 8.8.4.4 adresleri üzerinden kullanılabiliyor. Eğer DNS ayarlamalarının nasıl yapılacağını bilmiyorsanız DNS Ayarlarını Nasıl Değiştirebilirsiniz blogumuza göz atarak konuya dair her şeyi öğrenebilirsiniz.

Google Translate Hizmetinin Mucizeleri

Google Translate ya da Türkçe adıyla Google Çeviri hizmeti, web sitelerinin tamamen tercümesini gerçekleştirebilen servisler arasında ancak bu tercüme işlevini engelli siteleri görmek için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Google Çeviri'de girmek istediğiniz web sitesini sol tarafa girdikten sonra sağ taraftan rastgele bir dil seçerek sitenin dilini o dile tercüme ettirin. Daha sonra ekranın hemen sağ üst kısmında yer alan “Orijinal” bağlantısına tıkladığınızda girdiğiniz web sitesi orijinal dilinde ve engelsiz olarak karşınıza çıkacaktır.

Google Translate'e aşağıdaki bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

Proxy Ayarlarınızı Manuel Olarak Uygulayın

Proxy kullanımı her ne kadar genellikle sık tercih edilen engelli sitelere giriş uygulamaları arasında yer almasa da bazı kullanıcıların buna ihtiyaç duyması mümkün. İnternet üzerinde keşfedebileceğiniz çok sayıdaki ücretsiz proxy servisinin size sağladığı bilgileri aşağıda indirebileceğiniz Proxy Helper uzantısı ile Google Chrome üzerinde uygulayabilirsiniz.

Uzantıyı yükledikten sonra Chrome'unuzun sağ üst bölümünde Proxy Helper'ın ikonu belirecektir. Bu ikona sağ tıkladıktan sonra “Seçenekler” butonuna basarak devam etmeniz gerekiyor.

Seçenekler ekranına geldiğinizde proxy ayarlarını tamamlamak için kullanabileceğiniz tüm bilgi giriş formları karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz bunları daha sonra da değiştirebilirsiniz.

Hosts Dosyasını Düzenleyin

Bilgisayarlarımızda yer alan hosts dosyası, web tarayıcılarımızın hangi web adreslerini hangi IP'lere yönlendireceğini belirliyor ancak bu yönlendirmelerin manuel olarak düzenlenerek doğru web sitelerine gitmelerini sağlamak da mümkün. Hosts dosyası düzenlemeleri pek çok kullanıcı için biraz karışık olduğundan bu iş için HostsMan programını sizlere önereceğiz.

Hosts dosyasının içeriğinde kullanabileceğiniz web adresleri ve IP adreslerini ise internette o siteye özel olarak yapmanız gerekiyor. İlk yöntemimizdeki IP ile erişim yolunu bu IP'leri bulmak için kullanabilirsiniz ancak her zaman tam IP adresini bu şekilde almak mümkün olmadığı için işiniz biraz internet araştırmalarına kalıyor.

Başka Alternatifler Var mı?

SSH Tunneling gibi bazı diğer yöntemler de engelli sitelere giriş için kullanışlı oluyorlar ancak bu kadar fazla teknik detaya girmeden yukarıdaki açıkladığımız yöntemlerle zaten sorun yaşamayacağınız için kafanızı karıştırmadan rehberimize bir son verelim. Tabii ki aklımıza gelmeyen alternatifler olduysa bunları bizimle yorumlar bölümünden paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR