Firefox ve Chrome Windows 8 İle Rekabeti Dokunmatik Ortama Taşıyor

Firefox ve Chrome Windows 8 İle Rekabeti Dokunmatik Ortama Taşıyor

Windows 8 önizlemesinin yayınlanmasıyla beraber pek çok yazılımcı bu yeni işletim sistemi için çalışmaya başladı. Tavırları merakla beklenen Mozilla ve Google arka arkaya gelen açıklamalarında Windows 8'in dokunmatik ekranlar için tasarlanan Metro arayüzüne uyumlu tarayıcılar hazırlayacaklarını duyurdular. Opera henüz resmi bir açıklama yayınlamasa da Metro desteği sunan bir tarayıcı hazırlayacağı biliniyor. Safari için Metro uyumlu bir sürüm hazırlanıp hazırlanmayacağıyla ilgili Apple sessizliğini koruyor.

Windows 8 klasik masaüstü desteğinin yanında tüm dokunmatik ekranlı cihazlarla uyumlu çalışacak bir arayüzle geleceği için yazılım üreticileri farklı stratejiler izleyecekler. Kimi sadece masaüstüyle uyumlu yazılımlar yayınlarken kimi sadece Metro arayüzüne uyumlu yazılımlarla karşımıza çıkacak. Mozilla ve Google gibi güçlü üreticilerse yazılımlarını Windows 8'in her iki arayüzünde de çalışacak şekilde tasarlayacak.

Google sözcüsü yaptığı açıklamada amaçlarının tüm kullanıcılar için hızlı, güvenli ve basit bir internet deneyimi sunmak olduğunu, dolayısıyla Windows 8 ile uyumlu Google Chrome için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Mozilla ekibi ise masaüstünde alışılan Firefox deneyimini Windows 8 Metro arayüzünde taşımak için çok çalışmaları gerektiğini ancak kullanıcılarını memnun edecek bir sonuç çıkartacaklarını emin olduklarını açıkladı. Mozilla ekibi tek bir kurulumla hem Metro arayüzde hem de klasik masaüstünde çalışacak melez bir program yaratacaklarını duyurdu. Mozilla, Windows 8 Metro arayüzünde geliştirme yapmak isteyenler için kaynak azlığına değindi ve Microsoft'un kullanıcıların tarayıcı seçimleriyle ilgili politikasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Kısacası Windows 8 Metro arayüzüyle beraber tarayıcı savaşları dokunmatik ekranlara taşınacak. Kimin galip geleceğini ise zaman gösterecek.

YORUMLAR