Google'ın Yeni Hesap Sayfası ile Hesap Yönetimi Çok Daha Kolay

Google'ın bir süre önce değiştirerke yeniden tasarladığı ve güncellediği Google Hesap Yönetimi sayfası sayesinde hesap ayarlarını düzenleme çok daha kolay.

Google'ın Yeni Hesap Sayfası ile Hesap Yönetimi Çok Daha Kolay

Google'ın bir süre önc aktif etmiş olduğu yeni hesap sayfası pek dikkat çekmemesine rağmen, kullanıcılara hesap kontrolü açısından bakıldığında çok büyük kolaylık ve pratik işlem yapabilme özelliklerini sunuyor. Hemen hemen herkesin bir Google hesabı olmasına rağmen çok az kişinin hesap ayarlarını önemsediğini ve kullandığını da söylemek gerekiyor.

Google hesaplarının güvenliği, geçmişi, reklamları, içerikleri, ayarları, dil seçenekleri, erişilebilirliği, kişisel bilgileriniz ve çok daha fazla alanda değişiklikler yapmanızı sağlayan yeni Google hespa sayfası sayesinde hesap kontrolü eskisine göre hem çok daha kolay hem de çok pratik. Gmail, YouTube ve Haritalar gibi Google'ın en çok kullanılan servislerini de içeren Google hesabınız aslında çok önemli olmasına rağmen belki de en az koruduklarınız arasında yer alıyor. Fakat artık tüm güvenlik ve giriş ayarlarınızı istediğiniz gibi düzenleyerek, hesabınızın güvenliğini 5 dakika gibi kısa bir sürede sağlayabiliyorsunuz.

Yazı başında da dediğim gibi Google hesap yönetimi sayfası çok yakın bir zamanda yenilenmedi fakat pek çok kişinin de henüz çekmiş durumda değil. Bu nedenle hepinizi öncelikle bu hesap sayfasını ziyaret ederek neler yapabileceğinizi kontrol etmeye davet ediyorum. Sonrasında istediğiniz ayarları değiştirerek Google ve servisleri üzerinde hem daha güvenli olabilir hem de servisleri daha efektif kullanabilirsiniz.

Google hesabım sayfasına giriş yapabilmek için Google Chrome tarayıcınız üzerinde Google'a giriş yaparak sağ üstteki profil fotoğrafınıza tıklamalı ve açılan pencereden hesabım sayfasına tıklamalısınız. Gerekli işlemleri yaptığınızda haberin üstünde yer alan görseldeki ekranla karşı karşıya geliyorsunuz ve bu sayfa sizi oldukça güzel bir şekilde bilgilendiriyor ve aynı zamanda yönlendirerek işlem yapmanızı sağlıyor.

Yeni Google Hesap Yönetimi sayfasında bulunan başlıca seçenekler:

  • Oturum Açma ve Güvenlik
  • Kişisel Bilgiler ve Gizlilik
  • Hesap Tercihleri
  • Güvenlik Kontrolü
  • Gizlilik Kontrolü

Yukarıda yer alan menülerin altlarında bulunan seçenekler sayesinde işlemlerinizi kolayca yapmanızı sağlayan Google, yeni hesap kontrol sayfaıs ile hem tüm kullanıcıların ayarlarını düzenleyebilmelerini hem de kontrolün onlarda olduğunu hissetmelerini sağlıyor.

5 Farklı ana menüden oluşan sayfanın menüleri üzerinde neler yapabileceğinize kısaca değinerek neler yapabileceğinizi de birlikte inceleyelim.

Oturum Açma ve Güvenlik

Görselde de göreceğiniz üzere oturum açma ve güvenlik menüsü size Google+ oturum açma, cihaz etkinliği ve bildirimler, bağlı uygulamalar ve siteler hakkında değişiklik yapma ve ayarları kontrol etme imkanı sunuyor. Hangi cihazlar ile kullandığınız Google hesabına bağlı olduğunuzu görebildiğiniz bu menüye üstten tıklayarak detaylı sayfaya gidebilir ve tüm ayarları gözden geçirebilirsiniz.

Bu menünün altında yer alan "Güvenlik Kontrolü" menüsü ise oldukça önemli ve tüm Google hesap sahiplerinin tapması önerilen bir kontrol sistemi. Hesabınızı koruyabilmek için gerekli ayarları baştan aşağıya kontrol eden bu sistem eksik olduğunuz noktaları size göstererek tamamlamanızı ve düzenlemenizi sağlıyor. Matematiksel işlemler yaptıktan sonra doğruluğunu onaylamak için yaptığımız sağlama işlemleri ile aynı görevi gören Güvenlik Kontrolü, bir nevi hesabınızın güvende olup olmadığını kontrol ederek onaylıyor.

Kişisel Bilgiler ve Gizlilik

Kişisel bilgiler ve gizlilik menüsü içerisinde ise kişisel bilgileriniz, hesap geçmişi, reklam ayarları, hesap özeti ve içerikleriniz gibi oldukça önemli bilgiler ve ayarlar bulunuyor. Bu menüye giriş yaparak kişisel bilgilerinizi ve reklam ayarlarınızı değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca hesabınızdaki içeriklerin kontrolünü de yine bu sayfa üzerinden yapabiliyorsunuz. Bir önceki oturum açma ve güvenlik menüsünde olduğu gibi bu menü için de bir kontrol sistemi yapılmış. Bu sağlama sistemi sayesinde kişisel bilgilerinizdeki eksiklikleri tamamlayabilir, reklam ayarlarınızda değişiklik yapabilir ve kendi tercihlerinizi uygulayabilirsiniz. Alttaki Gizlilik Kontrolü seçeneğinin altındaki başlayın linkine tıklayarak işlemi başlatmanız yeterli. Gereken adımları takip ederek, tüm kişisel bilgiler ve gizlilik ayarlarınızı yeniden gözden geçirme ve düzenleme şansınız bulunuyor. Bu aşama da bir önceki aşama gibi oldukça önemli ve kesinlike yapmanızı öneriyorum.

Hesap Tercihleri

3 Ana menüden bir tanesi olan "Hesap Tercihleri" hesabınızın için kullandığınız dili, araçları, erişilebilirliği, Google Drive depolama alanınızı ve hesap silme gibi işlemleri düzenleme imkanı sunuyor. Genel anlamda hesap ayarlarında yapacağınız değişiklikleri bu sayfa üzerinden yapabiliyorsunuz.

Dil ve Giriş yöntemleri oldukça önemli hususlardan bir tanesi. Eğer Google hesabınızda önemli veriler olduğunu düşünüyorsanız, giriş yöntemlerinizi daha da zorlaştırarak kötü amaçlı kişilerin hesabınıza erişmesini engelleyebilirsiniz.

Bulut depolama servisi olarak Google Drive kullanıyorsanız bu menü üzerinden ne kadar alan kullandığınızı kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca yine bu sayfa üzerinden ücretli üyelik işlemlerini de yapabilmeniz mümkün.

Google'ın sunmuş olduğu YouTube ve Google+ gibi servisleri de içeren hesabınızı temelli silmek ya da sadece kullandığınız servisleri silmek için de uğramanız gereken sayfa burası.

Google'ın daha önceden kullandığı hesap yönetimi sayfasına göre çok daha kolay kullanılan ve verim sağlayan yeni hesap yönetim sayfasına giderek kendiniz de kontrol edip, hesap ayarları ile ilgili yapacaklarınızı keşfetmenizi öneriyorum. Google hesaplarını özelleştiren ve kendi tercihlerine göre düzenleyen çok az kullanıcı ile karşılaşmama rağmen, önemli bir konu olduğunu düşünüyorum ve tüm ziyaretçilerimizin hesapları için gereken güvenlik ve kişisel ayarlarını gözden geçirmesini temenni ediyorum.

Yeni Başlayanlar için Tüm Android Terimleri ve Anlamları

YORUMLAR