Green Screen Nedir? Ne İşe Yarar?

Green Screen teknolojisini daha önce sıkça duymuşsunuzdur. Star Wars ve benzeri filmlerin çekiminde çoğunlukla bu teknolojiden faydalanılmıştır. Green Screen teknolojisini film/dizilerin yanında haberlerde vb. yerlerde kullanılırken de görebilirsiniz.

Green Screen teknolojisini daha önce sıkça duymuşsunuzdur. Star Wars ve benzeri filmlerin çekiminde çoğunlukla bu teknolojiden faydalanılmıştır. Green Screen teknolojisini sadece film ve dizilerde kullanılırken değil haberler bültenlerinde ve daha birçok yerde kullanılırken görebilirsiniz.

Green Screen için film ve dizi çekimlerinin olmazsa olmazı diyebiliriz, faydasını saymakla bitiremeyiz. Çekilmesi tehlikeli sahnelerin çekimini kolaylaştırır, film/dizi için harcanacak paranın daha az bir miktarda olmasını sağlar, günümüz teknolojisinin izin vermediği sahnelerin basitçe çekilmesine olanak verir.

Green Screen Nedir?

Green Screen’in tanımını kısaca şöyle yapabiliriz: Green Screen; birden fazla renkten oluşan, yok edilmesi imkânsız arka planları tek bir renge indirgeyerek arka planı saydam hâle getiren bir teknolojidir.

Arka plan için genellikle yeşil renk tercih edilir ancak ön planda duracak karakterlerin ve nesnelerin yeşil renkle bir bağlantısı olma durumunda, arka plan olarak mavi renk de kullanılabilmektedir. Arka plan ve ön planda duran nesne yeşil olur ve iki renk eşleşirse o nesne de saydam bir hâle bürüneceğinden arka plan veya o nesne için farklı bir renk seçilir.

Green Screen Ne İşe Yarar?

Green Screen çekilmesi zor veya imkânsız olan sahnelerin daha kolay bir şekilde çekilmesine yarar. Arka plan için yeşil bir renk tercih edilirse ön planda yer alacak nesnelerin/karakterlerin yeşilden bağımsız bir renk içerdiği kontrol edilmelidir.

Arka plan ile ön planda bir renk eşleşmesinin yaşanmamasını istiyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz renk eşleşmesi durumuna dikkat etmeniz gerekiyor. Renk eşleşmesinin önüne geçmek için doğru bir kullanım aşağıdaki gibidir.

Green Screen teknolojisinin gerçekçi bir şekilde kullanımı hemen alt bölümde yer alan videodaki gibidir.

YORUMLAR