GTA 5 Tarayıcıda ve Mobil Cihazlarda Nasıl Oynanır

Bilgisayar oyunlarını eski bilgisayarınıza veya mobil cihazlarınıza aktarmaya ne dersiniz?

GTA 5 Tarayıcıda ve Mobil Cihazlarda Nasıl Oynanır

Bilgisayarınızda oynadığınız güncel, yüksek kaliteli grafiklere sahip oyunları eski bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda oynayamamaktan mı şikayetçisiniz? Bilgisayarınızdaki oyunları yüksek kaliteli grafiklerle mobil cihazlarınızda mı oynamak istiyorsunuz? O zaman bu yazımızdaki yöntem işinize yarayabilir. Bilgisayarlarda oynanan oyunların sahip olduğu yüksek kaliteli grafikler nedeniyle eski bilgisayar veya mobil cihazlarda oynanamamaları doğal bir durum. Çoğu güncel oyun 64 Bit işletim sisteminin yanında bolca RAM, gelişmiş bir ekran kartı ve yüksek işlemci gücü gerektiriyor. Bu donanımlar maalesef ki dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı telefon veya tabletlerde mevcut olmayabiliyor. Bu nedenle evinizde bilgisayarınızda oynadığınız GTA 5 gibi oyunları eski dizüstü bilgisayarınız üzerinde oynayamıyorsunuz.

Dominic Szablewski adlı geliştirici tarafından tamamen ücretsiz olarak oyun severlerin beğenisine sunulan Jsmpeg-vnc adlı bir yazılım ise oyunlarınızı bir video akışına dönüştürüyor. Sonrasında bu yayına başka bir bilgisayar veya mobil cihaz üzerinden erişilebiliyor. Bu sayede bir oyun videosu seyredermiş gibi bilgisayarınızdaki oyunu başka bir cihazda görüntüleyebiliyorsunuz. Buna ilave olarak klavye ve fare komutlarınızı da algılayan program düşük bir gecikmeyle bu komutları video yayını yapan bilgisayara aktarıyor. Sonuçta başka bir cihazdan ana bilgisayarınıza uzak masaüstü bağlantısı yaparmış gibi ulaşabiliyor ve oyun oynayabiliyorsunuz.

Jsmpeg-vnc'ın düşük gecikmeyle komutları iletmesi sayesinde akıcı bir şekilde oyun oynanabiliyor. Üstelik yüksek kaliteli grafikleri çalıştırma gibi bir derdiniz olmuyor. Ana bilgisayarınız oyunu oynatabildiği sürece Jsmpeg-vnc aynı kalitede görüntüyü iletmekte. Jsmpeg-vnc'ın yaptığı video yayınının kalitesi değiştirilebiliyor. Program 60 FPS kare hızıyla yayın yapabiliyor.

Jsmpeg-vnc kullanımı biraz karışık olan bir program. Bilgisayar oyunlarını tarayıcıda oynama, bilgisayar oyunlarını telefonda oynama veya bilgisayar oyunlarını tablette oynama işleri için Jsmpeg-vnc'ı nasıl kullanacağınızı bu yazımıda resimli olarak anlatacağız. Biz bu yazımız için tarayıcıda GTA 5 oynama işlemini gerçekleştirdik. 

GTA 5 Tarayıcıda Nasıl Oynanır?
Tamindir TV

GTA 5 Tarayıcıda Nasıl Oynanır?

Uzak masaüstü bağlantısı yapmak son yıllarda iyice popülerleşti. Hal böyle olunca dosya aktarma derdiniz yoksa eğer normalde önünüzdeki bilgisayardan çok daha güçlü bilgisayarları uzak masaüstü ile kullanabilir hale geldiniz. Bunların bir sonucu olarak yı

Jsmpeg-vnc'ı kullanabilmek için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

Sunucu Olarak Kullanacağınız Bilgisayara Jsmpeg-vnc Programını İndirin

Jsmpeg-vnc'ı bu bağlantıyı kullanarak oyunları çalıştıracağınız bilgisayara ücretsiz olarak indirebilirsiniz:

Programı indirdikten sonra kullanıma hazırlamak için birkaç işlem yapmamız gerekiyor.

Jsmpeg-vnc Programını Kullanıma Hazır Hale Getirin

Jsmpeg-vnc bilgisayarınızda çalışan pencereleri video olarak aktardığı için eski bilgsiayarlarınıza veya mobil cihazlarınıza aktaracağınız oyunları pencere şeklinde çalıştırmanız gerekiyor. Bunun yanında pencere içerisinde çalışan oyunun pencere ismine ihtiyaç duyacağız.

Jsmpeg-vnc'ı indirdikten sonra programı bilgisayarımıza özel bir şekilde yapılandırmanız gerekiyor. İlk olarak indirdiğiniz arşiv dosyasını bilgisayarınıza çıkartın. Çıkarttığınız klasördeki jsmpeg-vnc.exe adlı dosyanın üzerine sağ tuşla tıklayarak bir kısayol oluşturun:

Kısayol oluştuktan sonra bu sefer kısayolun üzerine sağ tuşla tıklayarak "Özellikler" seçeneğini seçin. Kısayol özellikleri açılınca "Hedef" bölümünde değişiklikler yapacağız. Bu bölümün varsayılan durumunda şöyle bir dosya adresi bulunuyor:

*X*:\*dosya konumu*\jsmpeg-vnc.exe

Bizim yapacağımız şey ise bu dosya adresinin devamına çeşitli parametreler eklemek. Eğer programı varsayılan ayarlarıyla kullanmak isterseniz bu bölümün sonuna tırnak işaretleri içersinde pencere adını yazmanız yeterli. GTA 5 için şöyle bir uygulama yaptık:

*X*:\*dosya konumu*\jsmpeg-vnc.exe "Grand Theft Auto V"

Bu işlemden sonra kısayol özelliklerinde yaptığınız değişiklikleri kaydetmeniz gerekiyor.

Eğer bütün masaüstünüzün görüntüsünü aktarmak isterseniz pencere adını yazdığınız kısma "Grand Theft Auto V" yerine "desktop" yazabilirsiniz, "cursor" yazdığınızda ise fare imlecinizin mevcut konumundaki görüntü aktarılıyor.

Eğer Jsmpeg-vnc programının sunduğu varsayılan ayarlar sizi tatmin etmiyorsa bu ayarları yapılandırabilmeniz de mümkün. Bu iş için kısayol özelliklerindeki hedef bölümünde şu parametreleri dosya adresinin sonuna ekleyebilirsiniz:

-b  - Bu parametre video kalitesini belirliyor

-s  - Bu parametre video çözünürlüğünü belirtiyor

-f  - Bu parametre videonun kare hızını belirtiyor

Bu parametrelerin kullanım şekli şöyle oluyor:

*X*:\*dosya konumu*\jsmpeg-vnc.exe -b 2000 -s 1280x720 -f 30 "Grand Theft Auto V"

Biz yaptığımız testlerde şu şekilde bir parametre kombinasyonu kullanarak verimli bir çözüm alabildik:

*X*:\*dosya konumu*\jsmpeg-vnc.exe -s 1280x720 -f 30 "Grand Theft Auto V"

Kendiniz de bu ayarları yapılandırarak siteminize özel çözümler üretebilirsiniz.

GTA 5'i de Yayın Yapmaya Uyumlu Hale Getirin

Jsmpeg-vnc programını varsayılan ayarlarıyla kullandığınızda yayında problemler yaşayabilirsiniz. Bu problemleri aşabilmek için GTA 5'in de ayarlarını değiştirmeniz gerekiyor. İlk önce oyunun grafik ayarlarına girerek oyunu pencere modunda (window) çalışır hale getirin. Pencere çözünürlüğünü ne kadar düşük kullanırsanız oyun o kadar akıcı bir şekilde aktarılacaktır. Biz 1280x720 çözünürlükte yayın yaptık.

GTA 5'te değiştirmeniz gereken bir diğer ayar da kontrol ayarları. Bu iş için ayarlar bölümü altından "Keyboard / Mouse" menüsünde Mouse Input Method seçeneğini "Windows" seçeneğine getirin:

Artık Jsmpeg-vnc programını çalıştırabiliriz.

Jsmpeg-vnc Programını Çalıştırın ve Tarayıcınız Üzerinden Oyunlara Erişin:

Sunucu olarak kullanacağınız bilgisayar üzerinde ilk önce GTA 5'i, sonrasında az önce jsmpeg-vnc.exe dosyası için hazırlamış olduğunuz özel kısayolu kullanarak programı çalıştırın. Karşınıza şöyle bir pencere gelecek:

Bu pencerede işaretlenmiş alan içerisindeki adresi bir kenara not edin. Şimdi sıra GTA 5'i oynayacağınız eski bilgisayar veya mobil cihazlarda oyunu açmaya geliyor. Biz bu iş için eski bilgisayarımızı tercih ettik. Eski bilgisayarımızın tarayıcısında az önce not ettiğimiz adresi şu şekilde girdik:

http://192.168.1.21:8080/?mouselock 

Buradaki /?mouselock uzantısı oyun oynarken fare imlecinin sapıtmaması için gerekli bir uzantı. Bu işlemleri yaptıktan kısa bir süre sonra görüntü yüklenecektir. Artık oyunu eski bilgisayarınızda oynamaya başlayabilirsiniz. Tarayıcı pencerenizi tam ekran yaparak oyun keyfinizi artırabilmeniz mümkün.

GTA 5'i çalıştırdığımız sunucu bilgisayarda Jsmpeg-vnc şu şekilde işlem yapmakta:

Eski bilgisayarımızda oyun internet tarayıcısında şu şekilde çalışmakta:

Yukarıda not ettiğiniz adresi mobil cihazlarınızın tarayıcısına da girerek oyunu açabilirsiniz.

Windows 8 ve Windows 10'da Jsmpeg-vnc Programını Çalıştıramıyorsanız Bu Adımları Takip Edebilirsiniz:

Eğer sisteminizi Windows 10'a güncellediyseniz veya Windows 8'de programı çalıştıramadıysanız oluşturduğunuz Jsmpeg-vnc kısayolunun üzerine sağ tuşla tıklayarak uyumluluk ayarlarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz:

Kısayol özelliklerini açtıktan sonra "Uyumluluk sekmesine tıklayın, "Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu" seçeneğinin yanındaki kutucuğa tıklayın ve alttaki menüden Windows 7 seçeneğini seçin. Değişiklikleri kaydedip kısayolu çalıştırın.

Droid4X ile Android Oyunlarını Bilgisayarda Oynama