Her PC Sahibinin Mutlaka Bilmesi Gereken 8 Temel İşlem

Bilgisayarınıza daha hakim olmanız için bilmeniz gereken 8 önemli temel bilgi.

Her PC Sahibinin Mutlaka Bilmesi Gereken 8 Temel İşlem

PC kullanıcısı olmak demek, sadece düğmesine basıp başına geçerek hemen oyun oynamak mı sizce? Ya da bir internet tarayıcısı açarak bütün gün o sosyal medya senin, bu sosyal medya benim gezmek mi? Aslında hem hepsi, hem de hiçbiri. Çünkü kullandığınız bilgisayarı kontrol edebilecek basit ve önemli işlemleri bilmiyorsanız cihazınıza hakim olamıyorsunuz demektir. Temel bazı işlemleri bilmiyor olmak kısa zamanda PC'nize veda etmeyi de göze almışsınız anlamına bile gelebilir. 

PC'nizi kullanırken cihazı daha kararlı ve uzun ömürlü kılabilmek için yapılması gereken işlemler ise öyle karmaşık şeyler değil. Eğer şimdiye kadar aşağıda sayacaklarımızı hiç uygulamadıysanız hemen başlayın. Yol yakınken daha performans sahibi ve güvenli bir PC'niz olsun. Siz de daha bilinçli olun.

Basit bir "yedekleme" sistemi yaratın

Hepimiz PC'lerimizin yedeğini almanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak bunu bilmekle uyguluyor olmak arasında fark var. PC'nizde yaratacağınız en basit yedekleme sistemi sabit sürücünüzü bölümlere ayırarak sistemi bir başka bölümde, özel dosyalarınızı bir başka bölümde saklamak olabilir. Peki ya sabit sürücünüze bir şey olursa ne olacak? Bunun için bir harici bellek ya da bulut depolama sistemleri olduğunu unutmayın. Bir PC çöktüğünde genellikle heba olan kişisel dosyalar insanın canını daha çok yakıyor. Çünkü geri getirilmeleri mümkün olmuyor. Bilgisayarınızda bulunan kişisel dosyalarınızın tümünün bir yedeğini almamak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Bunu hemen yapın. 

Her işiniz için kısayolları kullanın

İşletim sisteminizin kısa yollarını bilmek size zaman ve sürat kazandırır. Tüm kısayolları öğrenmek zor diyorsanız Windows Kullanıcıları İçin Dev Gibi Bir Kısayol Rehberi yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Bu rehberden günlük PC alışkanlıklarınıza destek olacak önemli kısayolları seçmeniz mümkün olabilir. Bir fare ile yapabileceğiniz her şeyi kısayollar vasıtasıyla yapabileceğinizi de biliyor olmanızda fayda var.

Virüslerden korunmalısınız

Windows, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olduğu için doğal olarak siber saldırganların en çok hedef aldığı sistemlerin başında geliyor. Ancak bu saldırıları doğrudan bilgisayara yapılmıyor olabilir. Kullandığınız bazı korsan yazılımların içinde bulunan "malware" benzeri program parçacıkları hem PC'nizi, hem de kişisel dosyalarınızı tehlikeye atabilirler. Bunu önlemek için alınabilecek en önemli önlem ise mutlaka bir virüs tarayıcısı yazılımına sahip olmak. Bu yazılımı güncel tutmak da en az sahip olmak için önemli. Unutmayın virüsler özellikle uzun zaman çevrimiçi kalan tüm cihazların düşmanı. Şu bloğumuza bir göz atın isterseniz: Windows 10 Uyumlu Antivirüs Programları

Basit Wi-Fi ayarlarını yapabiliyor olmalısınız

İnternete bağlanmak önemli. Artık her işimizi internet üzerinden yapıyoruz. Bundan dolayı basit Wi-Fi kurulumu ve sıkıntılarını giderecek bilginiz olabilmeli. Windows 10 PC'yi Modem Olarak Kullanma ve Kablosuz Ağ Bağlantı Şifresi Nasıl Bulunur ve Değiştirilir? Bloglarımızı okumanız tavsiye ederiz. Wi-Fi elimiz ayağımız olmuşken hakkında bir şeyler bilmiyor olmak sizi son derece sıkıntılı durumlara düşürebilir. Ayrıca sizin için son derece faydalı olabilecek Kablosuz  Bağlantı Problemlerinizi Çözecek 6 İpucu makalemizi de atlamayın.

Kullanmadığınız programları kaldırın

Windows kayıt defteri yoğun bir yer. Sistemin açılışında, kapanışında ve genel performansında önemli bir role sahip. Burayı kullanmadığınız programlardan kurtarmak sisteminizi hızlandırabilir. Bu yüzden 2-3 aydır kullanmadığınız programları PC'nizde tutmamalısınız. Bu hem bellek anınızı genişletecek hem de "kayıt defterinin" anlamsız programlardan kurtulmasını sağlayacaktır. Özellikle tarayıcılarınıza kurduğunuz araç çubuklarının son derece kaynak tüketen uygulamalar olduğunu unutmayın. 

Bilgisayarınıza her yerden ulaşabilmelisiniz

Çok fazla bir ayar yapmadan bilgisayarınıza uzaktan da erişebiliyor olmak önemli. Gerektiği anlarda farklı istasyonlardan bunu yapabiliyor olmanız hayatınızı kolaylaştırabilir Bunun için "Google Chrome ile Bilgisayara Uzaktan Erişim Nasıl Sağlanır?" makalemize bir göz gezdirebilirsiniz. Ancak daha gelişmiş bir tarz denemek isterseniz Bilgisayarınızla Başka Bir Bilgisayara Nasıl Bağlanırsınız? Başlıklı bloğumuz size yardımcı olacaktır. Böylece dizüstü bilgisayarınızla bir yere gittiğinizde, evdeki bilgisayarınızla iletişim halinde kalmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Her zaman küçük bakımlar yapmalısınız

Sabit bellek sürücülerinizi mutlaka her ay birleştirmelisiniz. "Defragmentasyon" adı verilen bu işlemi yapmak hem HHD'lerin ömrünü uzatır, hem de işletim sistemini hızlandırır. PC bakımı hem yazılım hem de donanım olarak ikiye ayrılır. İşletim sisteminize ince ayarlar çekebilmek ve donanımıza bakım yapmak farklı bilgiler gerektiriyor. Bunun için Bilgisayar Bakımı Nedir? Nasıl Yapılır? Bloğumuza göz gezdirebilirsiniz. İşletim sistemi üzerinde yapılacak olan minik temizlikler için ise En Hızlı PC Bakımı İçin WinOptimizer 12 Yayınlandı haberimize bir göz atmalısınız.

Kişisel bilgilerinizi mutlaka koruma altına alın

En önemli farkındalığınız her zaman kişisel bilgilerinizin güven altında kalması olmalı. Kişisel bilgilerinizin nelerden oluştuğunun farkında olmalısınız. Resimleriniz, dokümanlarınız, yazışmalarınız, sohbet kayıtlarınız, şifreleriniz ve buna benzer her veri kişisel bilgilerinizdir. Bu önemli veri yığının savunmasız bırakmamalısınız. Özellikle Wi-Fi ağlar üzerinde güvenlik önlemlerinizin sağlam olması gerekiyor. Bu güvenlikli ortamı oluşturabilmek için Kablosuz  Nasıl Güvenli Hale Getirilir? Yazımıza bir göz gezdirebilirsiniz.

Anakart ve CPU Değiştirmenin İncelikleri ve İpuçları

Bilgisayarınızın İçinde Ne Var? Dünden Bugüne Donanım ve Önemli İpuçları

YORUMLAR