iOS 9.3 ile Gelen Night Shift Modu Nedir, Nasıl Etkinleştirilir?

iOS 9.3 beta ile gelen Night Shift modu nedir, nasıl etkinleştirilir? Yanıtı blog yazımızda.

iOS 9.3 ile Gelen Night Shift Modu Nedir, Nasıl Etkinleştirilir?

iOS 9.3 güncellemesi ile birlikte gelen en büyük yenilik Night Shift desek sanırız yanlış olmaz. Mavi ışık dengesini cihazın konum ve saatine göre otomatik olarak ayarlayarak geceleri dahi elimizden bırakmadığımız telefonumuzla daha sağlıklı vakit geçirmemize imkan tanıyan yeni özelliğin nasıl kullanılacağından hangi cihazlarda kullanılabildiğine tüm detayları paylaşıyoruz.

iOS 9.3 güncellemesi geliştiricilerin ardından tüm kullanıcılara açılmıştı ve güncelleme önceki güncellemelerin aksine büyük yeniliklerle (onca betanın ardından büyük güncelleme gözüyle bakmamız normal tabii ki) geldi. Son güncellemenin getirdiği yenilikler arasında en dikkat çekeni Night Shift (Gece Vardiyası) modu oldu. Peki bu mod nedir, etkinleştirildiğinde cihazda ne değişiyor, iOS 9 yüklü tüm cihazlarda bu seçenek var mı? Bu blog yazımızda bunların yanıtını nacizane vermeye çalışacağız.

Night Shift Modu Nedir?

iPhone ve iPad’de Night Shift’in nasıl ayarlandığına geçmeden öncelikle ne olduğundan bahsetmek daha doğru olacaktır. Night Shift modunu en kolay şekliyle açıklamak gerekirse; Gece olduğu vakit otomatik olarak cihazın renk sıcaklığını gözümüzün daha az yorulacağı düzeye çekerek cihazın sağlığımızı bozmasını önleyen bir özellik. Gün boyunca iş yerinde, evde maruz kaldığımız ve vücudumuzun biyolojik saatini alt üst eden ve gece uykuya dalmamızı zorlaştıran parlak mavi ışığın etkisinden gece uzak durmamızı sağlayan Night Shift modu iOS 9.3 güncellemesiyle kullanımımıza sunuluyor.

Night Shift Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Cihazın ekranının renk sıcaklığını dengeleyen Night Shift modu güncellemeyi yüklediğimizde açık olarak gelmiyor. Etkinleştirmek için Ayarlar – Ekran ve Parlaklık menüsü altında Mavi Işık Azaltma’yı buluyoruz ve Zamanlama seçeneğini “Gün Doğumundan Gün Batımına” olarak değiştiriyoruz. Bu noktada iki seçeneğin daha bulunduğunu belirtmekte fayda var. Belli bir saat aralığında mavi ışığın azaltılmasını isteyebilir ve Mavi Işık Azaltma yanındaki butona dokunarak dilediğiniz zaman elle açık konuma getirebilirsiniz. Bizce ideal olan cihazın gün doğumu ve gün batımını algılayıp ona göre kendisi otomatik olarak mavi ışık dengesini ayarlaması lakin size kalmış; dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz.

Night Shift Nasıl Ayarlanır?

Mavi ışık azaltma ekranında Cooler (Daha Soğuk) ve Warmer (Daha Sıcak) olmak üzere iki seçeneğimiz bulunuyor. Varsayılan olarak renk sıcaklığı ortada ancak ekranın daha sıcak renklere sahip olmasını veya daha soğuk yani daha az sararmasını sağlama şansına sahipsiniz. Bu seçeneğin ortada bırakılması bizce ideal. Cooler tarafına ne kadar yaklaşırsanız mavi ışık etkisi o kadar artacaktır. Warmer yapıp ekranın sapsarı olmasını sağlamanın da olumlu yanı olmadığından ortada bırakın; hiç dokunmayın deriz. (Ekranın renk sıcaklığı ekran görüntüsüne yansımadığından kapalıymış gibi gözükmektedir)

Nigh Shift Hangi Cihazlarda Etkinleştirilebilir?

Telefonu elimizden gece de düşürmeyen biz kullanıcılar için gözlerimizin dinlenmesini sağlayan Night Shift ne yazık ki iOS 9.3 yüklü tüm cihazlarda etkinleştirilemiyor. 64-bit işlemci gereksinimi duyuyor ki iPhone tarafında iPhone 5s ve daha yeni modele sahip olmanız, iPad tarafında da iPad Mini kullanıcısı seniz iPad Mini 2 ve daha yeni, iPad Air kullanıcısı iseniz iPad Air ve daha yeni modele sahip olmanız, 6. Nesil iPod Touch kullanıcısı olmanız gerekiyor.

Night Shift Modu Kullanılabilir Night Shift Modu Kullanılamaz
iPhone 5s iPhone 4s
iPhone 6 iPhone 5
iPhone 6 Plus iPhone 5c
iPhone 6s  iPad 2
iPhone 6s Plus iPad Mini
iPad Air 3. Nesil iPad
iPad Air 2 4. Nesil iPad
iPad Mini 2 5. Nesil iPod Touch
iPad Mini 3
iPad Mini 4
iPad Pro
6. Nesil iPod Touch

YORUMLAR