Jailbreak'li Cihazı Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Jailbreak'li iPhone ve iPad cihazı sıfırlama (restore etme) işlemini anlatıyoruz.

Jailbreak'li Cihazı Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’taki tüm sınırlamalarını ortadan kaldıran jailbreak işlemini iPhone’unuza uyguladıysanız herhangi bir sorun çıkması durumunda geri yükleme yaptığınızda jailbreak uçup gider. iOS 5 sürümünden bu yana kullanılabilir olan SemiRestore bu soruna çözüm getiren etkili bir program.

Apple’ın kullanıcıların tabiriyle kapalı kutu mobil işletim sistemi iOS’a getirilen tüm kısıtlamaları kaldırıp, özgürce istenilen işlemi yapmaya imkan tanıyan jailbreak işleminde bildiğiniz üzere cihazınızı sıfırlamak istediğinizde geri yükleme işleminin ardından jailbreak’in uçup gitmesiyle onlarca emek te boşa gider. Bu noktada SemiRestore gibi jailbreak’li cihazlar için özel geliştirilmiş, hem sıkıntısız bir şekilde hem de jailbreak’i kaldırmadan temiz kuruluma imkan veren programlar yardımımıza koşuyor. Bunlar arasında en bilineni, etkilisi SemiRestore olduğundan bu anlatımda bu program üzerinden gideceğiz.

Windows, Mac ve Linux sistemli bilgisayarlarda (64-bit olması gerekiyor) kullanılabilen geri yükleme programı SemiRestore aslında yeni bir program değil. iOS’un efsane olduğu dönemlerden günümüze kadar ulaşmış, en son jailbreak sürümüne uyumlu hale getirilerek kullanıcıların vazgeçilmezi olmuş bir program. Bu noktada anlatımın iPhone/iPad ile yeni tanışmış, jailbreak işlemini yeni öğrenen kullanıcılara hitap ettiğini belirtmem gerek. Programın ne işe yaradığını belirttikten sonra nasıl kullanıldığına geçmek istiyorum. Jailbreak’inizi kaybetmeden iOS cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmek için izlemeniz gereken adımlar şöyle:

Jailbreak'li iPhone/iPad Cihazı Geri Yükleme:

  • SemiRestore programını https://semi-restore.com/ adresinden indirme klasörünüze indiriyorsunuz.
  • Cydia’dan OpenSSH ve APT 0.7 kuruyorsunuz.
  • Terminal’i açıyorsunuz.
  • İndirme klasörünüze gidiyorsunuz.
  • "scp SemiRestore-beta5 [email protected]:/var/root/SemiRestore-beta5" kodunu giriyorsunuz. (Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var: SemiRestore-beta5’i SemiRestore paketinin son dosya ismiyle değiştiriyorsunuz. Ayrıca cihazınızın IP adresini WiFi IP adres olarak değiştirmeniz gerekiyor.
  • "ssh [email protected]" kodunu kullanarak cihaza SSH ile bağlanıyorsunuz.
  • Cihazınızda /var/root klasörüne gidiyorsunuz. Burada SemiRestore dosyasını göreceksiniz.
  • "chmod +x SemiRestore-beta5" komutunu yazarak bu dosyayı korumaya alıyorsunuz.
  • "./SemiRestore-beta5" komutunu çalıştırıyorsunuz.
  • Terminal penceresinde bir dizi işlem göreceksiniz. Burada en altta da belirtildiği üzere 0 ve Enter’a bastığınızda geri yükleme işlemi başlayacaktır.

5 - 10 dakika içerisinde jailbreak’li iOS cihazı jailbreak’i temizlemeden komple sıfırlamanıza izin veren SemiRestore’un sürüm düşürme (downgrade) işlemi için kullanılmadığını not olarak düşeyim.

Jailbreak'li iPhone ve Jailbreak'siz iPhone Karşılaştırması

YORUMLAR