Kod Yazmayı Bilmeseniz Bile Kendi Windows 10 Uygulamalarınızı Hemen Oluşturabilirsiniz

Microsoft App Studio kodsuz tasarım yapmanıza olanak sağlıyor, kendi uygulamalarınızı hiç koda bulaşmadan tamamlayabiliyorsunuz.

Kod Yazmayı Bilmeseniz Bile Kendi Windows 10 Uygulamalarınızı Hemen Oluşturabilirsiniz

Microsoft Evrenesel Uygulamalar yaratmanızı sağlayacak Universal App altyapısını yeniledi. Bunun için tek yapmanız gereken, Microsoft App Studio sayfalarına giderek web üzerinden kendi uygulamalarınızı geliştirmeye başlamak.

Microsoft App Studio her ne kadar henüz Türkçe çalışma olanağı vermese de, siteyi kullanmak çok zor değil. Ancak mutlaka bir Microsoft hesabınız olması gerekiyor. Windows 10 kullanıcılarının Microsoft hesabı olması zaten bir zorunluluk olduğu için Microsoft App Studio sayfasına giderek hesabınızla giriş yapmanız yeteri.

Bu işlemden sonra artık aklınızda tasarladığınız Windows 10 ya da Windows 8.1 uygulamasını oluşturmak için Start New ibaresinin yanından işletim sisteminizi seçerek hemen işe koyulabilirsiniz. Size sunulan seçeneklerden web tabanlı uygulama Hosted Web App seçerseniz hemen detaylı bir arayüzle karşılaşacaksınız. Bu arayüzdeki şablonu dikkatle incelerseniz nasıl bir uygulama altyapısı olduğunu kolayca kavrayabilir ve benzeri bir uygulama yaratabilirsiniz. Uygulamanızı hangi cihazlarda görüntülemek istiyorsanız sol tarafta cihaz seçeneklerini de kullanabilirsiniz.

İlk giriş sayfası olan  “Start New” seçenekleri arasından Empty App W10 seçerseniz hemen bir uygulama yaratmaya başlayabilirsiniz. Uygulamanıza isim verdikten sonra gelecek olan arayüz ise hayalinizdeki uygulamayı yaratabilmeniz için her türlü imkanı sunuyor Bu arayüzde uygulamanıza bölümler eklemek, içeriği düzenlemek, temalar yerleştirmek, kutu oryantasyonlarını son derece kolay. Sağ taraftaki pencereden uygulamanızın ön izlemesini de yapabiliyorsunuz.

Tüm bu olanakları Visual Studio kullanmadan yapabiliyor olmak elbette çok avantajlı, hatta daha eğlenceli bile denebilir. Microsoft App Studio kodsuz tasarım sayfası görsel olarak insanların aklını başından alacak bir uygulama tasarlamanızı pek sağlamıyor olabilir ama fonksiyonel bir uygulama yapmanız kesinlikle mümkün. Sayfada bulunan API ve temaları, örnek taslakları denerseniz ilginizi çekebilir. Kim bilir kendi blog sayfanızın ya da YouTube kanalınızı uygulamasını bu yöntemle hazırlayabilirsiniz. Uygulamanızdan emin olduktan sonra onu Windows Uygulama Mağazasına da yerleştirebiliyorsunuz. 

Uygulama mı Tasarlayacaksınız, İşte Size Altın Değerinde 6 İpucu

YORUMLAR