Masaüstü Bilgisayarların Popülerliğini Kaybetmesinin 5 Nedeni

Masaüstü bilgisayarların gün geçtikçe popülerliğini yitirmesinin en temel 5 nedenini sizler için sıraladık.

Masaüstü Bilgisayarların Popülerliğini Kaybetmesinin 5 Nedeni

Zamanında Steve Jobs’un söz verdiği gibi, 2010’larda bilgisayar çağına ulaştık, fakat bu bahsedilen kesinlikle masaüstü bilgisayar çağı değil. Eskiden masanızın üstünde duran tek bir kutunun üzerinden tüm işlerinizi yapabileceğiniz fikri insanlara çok çılgınca geliyordu. Ancak artık çok özel bir sebebiniz yoksa, masanızın üstünde yer kaplayacak bir kasaya ihtiyacınız yok. Artık tüm işlerinizi Laptop’larla, tabletlerle ve hatta elinizdeki akıllı telefondan bile halledebiliyorsunuz. Masaüstü bilgisayarların yavaş yavaş popülerliğini kaybetmesini kısaca 5 nedenle şöyle özetleyebiliriz;

1. Özellikler ve Performans

Uzun süredir yapılan masaüstü ve laptop karşılaştırmaları hep ikisinin de sahip olduğu güçler üzerinden yapılıyordu ve masaüstü bilgisayarlar dizüstü bilgisayarları açık ara farkla yeniyordu. Ancak artık dizüstü bilgisayarlar –hatta iPad Pro gibi mobil cihazlar bile- masaüstü bilgisayarınızın sunduğu performansı sunabilecek düzeye gelmiş durumdalar.

Elbette arada hala farklar var, örneğin işlemciler masaüstü ve mobil cihazlar için hala ayrı ayrı üretilmekte. Mobil için üretilen işlemciler, ısınmamaları ve pil kullanımı için ayrıca optimize edildiğinden masaüstüne göre daha az güçlü diyebiliriz. Eğer bilgisayarınızda video prodüksiyonu yapmak, yüksek grafik gücü gerektiren oyunları oynamak gibi yüksek işlemci gücü gerektiren şeyler yapıyorsanız masaüstü ile dizüstü arasında pek fark olduğunu söyleyemeyiz. Hatta dizüstü bilgisayarda kullanımı artan SSD’ler ile günlük işleriniz için elinizde normalden daha fazla güç olduğunu bile söyleyebiliriz.

Ekran konusunda ise her ne kadar dizüstü bilgisayarlar geride görünse de işler aslında göründüğü gibi değil. Herhangi bir orta düzey dizüstü bilgisayar veya tablet size minimum 1080p çözünürlük verebilir (Çoğunda daha yüksek çözünürlükler de mevcut). Ayrıca 15 inç bilgisayarlar artık hantal sayıldığı için masaüstü bilgisayarların yedeği olarak görülmekteler. Samsung Notebook 9 inç gibi cihazlar ise kompakt tasarımları sayesinde taşınabilirler. Eğer ekran konusunda daha fazla alana ihtiyacınız varsa, artık her laptop harici bir monitöre veya büyük ekranlı televizyona bağlanabiliyor.

2. Oyun ve Eğlence

Oyun alanında dizüstü bilgisayarlar zaten en iyi Alienware ve MSI tarafından üretiliyor. (Türkiye’de Monster) Ve her oyunu rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

Oculus’un attığı bir tweet’e göre yeni GTX 980, dizüstü cihazlarda Oculus Rift için mükemmel bir deneyim yaşatabilirmiş. GeForce GTX 980 GPU (masaüstü versiyonu) kullanan dizüstü bilgisayarlar zaten VR için hazır olarak nitelendiriliyor. Oculus Rift, HTC Vive veya diğer VR oyun sistemini bağladığınızda sorunsuz şekilde oynayabiliyorsunuz. Sıvı soğutmalı ASUS ROG GX700VO modeli bunun en güzel örneklerinden bir tanesi diyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra, Xbox platformu ve Windows 10 arasında da ciddi bir yakınlaşma söz konusu. Çapraz-ağ sistemi ile Rocket League gibi oyunlar oyun konsolu ve bilgisayar oyuncuları arasında oynanabiliyor ve bu dizüstü bilgisayarlara masaüstü bilgisayarlar karşısında önemli bir üstünlük sağlıyor. Ayrıca Google Photos, Flickr, iCloud gibi servislere fotoğraflarınızı istediğiniz cihazdan yükleyip, yüklediğiniz fotoğraflara da herhangi bir mobil cihazdan erişebiliyorsunuz. Bu, masaüstü bilgisayar karşısında mobil cihazlara bir sayı daha yazıyor.

3. Taşınabilirlik

Masaüstü bilgisayarın en büyük darbeyi aldığı nokta bu diyebiliriz. Eskiden masaüstü bilgisayarımızı oturma odasından dışarı taşıyamazdık bile, ancak artık gelişen teknoloji ile metroda giderken çektiğimiz fotoğrafı istediğimiz kişiye herhangi bir mobil cihazımızdan tek hareketle gönderebiliyoruz.

Artık hiç kimse evine maillerini kontrol etmek için gitmek zorunda değil, çünkü artık hepimizin cep telefonlarında 4G uyumlu SIM kartlarımız var. Bunun yanı sıra, kullandığımız tabletler de LTE desteği sunarak, bize hem taşınabilirlik konusunda, hem de bağlantı konusunda müthiş yardımcı oluyorlar.

4. Genel Kullanım

Genel kullanımdan kastımız; internette dolaşmak, sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek gibi basit şeyler. Artık bu tür basit işlemler için masaüstü bilgisayarınızı açmanıza gerek bile yok. Akıllı bir telefon sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeniz için yeter de artar bile. Geçen sene web trafiğinin yarısında mobil cihazların kullanılması, masaüstü bilgisayarların gün geçtikçe popülerliğini yitirdiğinin bir göstergesi.

5. Fiyat

Masaüstü bilgisayarlar fiyat konusunda en iyi seçeneği bize sunuyorlar. Fakat Çin’den getirteceğiniz ucuz bir tablet ile masaüstünde yapacağınız şeylerin birçoğunu yapabilirsiniz (Mobil oyunları oynamak, sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmek vs.) Bu konuda her ne kadar masaüstü bilgisayarlar iyi bir fikir gibi görünse de, taşınabilirlik ve işlem gücü açısından baktığımızda yine en iyi opsiyonun mobil cihazlar olduğunu söylemek daha doğru olur.

Bize göre, masaüstü bilgisayarların popülerliğini kaybetmesinin temel nedenleri bunlar. Peki ya size göre hangileri? Ve bir tercih yapmak zorunda kalsaydınız, masaüstü bilgisayarı mı yoksa diğer mobil cihazları mı tercih ederdiniz? Bizlerle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayarların Kan Kaybediyor Olmasının Nedenleri