Microsoft Edge Tarayıcıda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Microsoft Edge tarayıcıda reklamları engellemenin yolunu yazdık.

Microsoft Edge Tarayıcıda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Microsoft’un sorunlarla gelen işletim sistemi Windows 10’un varsayılan web tarayıcısı Microsoft Edge (Eski adıyla Project Spartan), Google Chrome’dan çok daha hızlı yapıda olmasına rağmen eklenti desteği sunmuyor. Rahatsız edici reklamları engelleyerek webde tertemiz bir gezinme deneyimi sunan Adblock Plus, çoğumuzun olmazsa olmazları arasında ancak Windows 10 final sürümü çıkmasına rağmen Microsoft Edge için destek hala sunulmadı. Hal böyle olunca reklamlardan rahatsızlık duyan Edge kullanıcılarımız ve özelliklerini beğenip sadece reklamları engellemediği için Edge’den uzak duran kullanıcılarımız için bir rehber yazı hazırlayalım dedik.

Windows 10 ile önyüklü gelen modern, hızlı, gelişmiş internet tarayıcısı Microsoft Edge, eklenti desteği sunmadığından reklamları engellemek için çoğumuzun kullandığı bir yazılım olan Adblock Plus devre dışı kalıyor. Sayfada boşluk bırakmadan reklamlı alanları silip süpüren bu yazılım kadar etkili bir başka reklam engelleme yazılımı var: Adguard. Sayfada olur olmaz zamanda aniden çıkan uygunsuz reklamları tamamen ortadan kaldırarak hem güvenli hem de daha hızlı web deneyimi yaşatan Adguard, Adblock Plus uyumsuzluk sorunu çözülene kadar kullanabileceğiniz en etkili yazılım diyebilirim.

Özel Hosts Dosyası Çözüm Değil:

Aslında Microsoft Edge’de reklamları kaldırmanın tek yolu Adguard değil. Özel hazırlanmış hosts dosyasıyla da bu sorunu çözebilmeniz mümkün ancak bu iş hem uğraştırıcı hem de reklamların bulunduğu yerlerde boşluk oluşturduğundan önermiyoruz. Lafı fazla uzatmadan Adguard yazılımı ile Microsoft Edge’de reklamları engellemenin yoluna geçmek istiyorum.

Adguard ile Reklamsız, Hızlı, Güvenli Web Deneyimi:

  • Adguard yazılımını aşağıdaki bağlantıdan indirip Windows 10 bilgisayarınıza yüklüyorsunuz. Yükleme adımını çok basit olduğundan geçiyorum ve doğrudan yazılımın dikkat çekici noktalarına geçiyorum.

  • Adguard’ı kurduktan sonra reklamları engellemek için ekstra bir işlem yapmanız gerekmiyor. Reklam engelleyici otomatik olarak etkinleştiriliyor. Reklam engelleyicinin etkin olup olmadığını anlamak için Protection sekmesinde Ad Blocker’ın durumuna bakmanız yeterli. “Enabled” ise reklam engelleme devrededir. (Aynı yerden kaç web sayfasında kaç reklamın kaldırıldığını, veri kullanımından ne kadar tasarruf ettiğinizi görebiliyorsunuz.)

  • Eğer bilgisayarınızda birden fazla web tarayıcı kullanıyorsanız, reklamların diğer tarayıcılarınızda engellenmesini istemiyor veya Adblock Plus gibi başka bir reklam engelleme yazılımı kullanıyorsanız Microsoft Edge dışında kalan web tarayıcıları Adguard’ın filtreleme listesinden çıkarmanızı öneririz. Settings altında bulunan Browsers sekmesinden erişebileceğiiniz bu bölümde “Delete from list” ile tarayıcı filtreleme listesinden çıkarabilir, “Don’t filter” ile o tarayıcı için reklam engellemeyi devre dışı bırakabilirsiniz.

Adguard Öncesi ve Sonrası:

Microsoft Edge Tarayıcıda Flash Player Nasıl Engellenir?

YORUMLAR