Microsoft Office'i Ücretsiz Kullanmanın 6 Yolu

Microsoft Office uygulamalarını ücretsiz kullanmanın 6 farklı yolunu derlediğimiz yazımızda, farklı detaylar bulacaksınız.

Microsoft Office'i Ücretsiz Kullanmanın 6 Yolu

Microsoft Office yıllar önce çıkış yapmış olsa da halen dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan ofis yazılım paketi halinde. Bunun sebebi Word, Excel ve Powerpoint dökümanlarının halen iş ve eğitim dünyasında en çok tercih edilen dökümanlar olması. Bu sebeple Microsoft Office'i ücretsiz kullanmanın 6 yolu merak edilen detaylar arasında yer alıyor.

Microsoft Office yazılımları eskiden sadece lisansını satın aldığınızda kullanılabiliyordu, aksi halde ofis dökümanlarını açmanız mümkün olmuyordu. Neyse ki alternetif ofis yazılımları çıktıktan sonra Microsoft'un ofis yazılımları üzerindeki tekeli kırılmıştı. Günümüzde de Microsoft, bu durumun bir sonucu olarak ofis yazılımlarının belli şartlarla ücretsiz kullanılmasına izin veriyor. İşte bu yazımızda da bu ücretsiz Office kullanma yollarını anlatacağız.

Kimi zaman belli bir Office dökümanını açmak için Office yazılımına ihtiyaç duyuyoruz; fakat sadece tek döküman açmak için yüzlerce liralık Office paketini satın almak veya Office 365 aylık üyelik ücreti ödemek mantıklı olmuyor. Yazımızda bu derdinize çare bulacaksınız. Dilerseniz ücretsiz Office kullanma yöntemlerine bir göz atalım:

1- Microsoft Office Online Uygulamaları

Yazımızda yer alan yöntemler arasında en pratik yöntemin bu yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Microsoft, Office yazılımlarını tarayıcınız üzerinde ücretsiz kullanmanıza izin veriyor. Üstelik bu yazılımları bilgisayarınıza indirip yüklemeniz de gerekmiyor. Fakat belli kısıtlamalar da söz konusu, Office dökümanlarını bu online servisler üzerinde açabiliyor olsanız da bazı düzenleme işlemlerini gerçekleştiremiyorsunuz. Örnek olarak; Excel'de kendi hazırladığınız makrolar çalışmıyor, Word'de metin kutuları, tablolar ve WordArt öğeleri kullanılamıyor. Yine de online Office araçları ile açmanız gereken dökümanları açabilir, temel düzenleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Online olarak kullanılabilen Microsoft Office araçları şunlar:

- Word

- Excel

- PowerPoint

- OneNote

- Sway

- Posta

- Kişiler

- Takvim

- OneDrive

- Docs.com

2- Microsoft Office Mobil Uygulamaları

Microsoft Office mobil uygulamaları online Office araçlarına benzer yapıdalar, sınırlı düzenleme seçeneklerine sahipler; fakat dökümanlarınızı açmanıza imkan verirken temel düzenleme seçeneklerini sunuyorlar.

Akıllı telefonlarınız üzerinden Office yazılımlarını kullanmak zaman zaman güç olsa da bir tablet üzerinden daha rahat çalışılabiliyor. Android uygulama marketinde Microsoft Office Mobile uygulamasının yanısıra Word, Excel, PowerPoint ve diğer Office araçlarının ayrı uygulamaları yer alıyor. Aradaki fark Microsoft Office Mobile'in Android 4.4'ten önceki Android sürümlerini kullanan eski telefon ve tabletlerde çalışabilmesi. Android 4.4 ve üzeri için Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, Outlook, OneNote uygulamalarını ihityacınıza göre tek başına indirebilirsiniz.

iOS platformu için de Microsoft'un mobil uygulamaları mevcut:

3- Office 365 Deneme Sürümü

Microsoft, üyelik ücreti ödenen Office çözümü Office 365'i 1 ay boyunca ücretsiz denemenize izin veriyor. Fakat bu deneme sürümüne sahip olmak için Microsoft sizden kredi kartı veya banka kartı bilgisi istiyor. Deneme süresi dolduktan sonra hesabınızdan otomatik olarak üyelik ücreti kesiliyor, bu nedenle üyelik süresi dolmadan önce üyeliğinizi iptal etmeniz gerekli. Office 365'in deneme sürümüne erişmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

4- Office 365 ProPlus Deneme Sürümü

Microsoft, 1 aylık Office 365 deneme süresinden sonra Office 365 ProPlus'ı da denemenize izin veriyor. Bu sayede toplamda 60 gün boyunca Office yazılımlarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz.

5- Yeni Bilgisayar Alırken Pazarlık Etmek

Bir bilgisayar alırken çoğu zaman firmalar müşteri kaçırmamak adına size bilgisayar yanında hediyeler önermeye çalışırlar. Kimi zaman bir yazıcı, kimi zaman da kulaklık gibi ekipmanlar önerilir; fakat siz tercihinizi Office yazılımlarından yana kullanabilirsiniz. Şansınızı denemekte fayda var; isteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara demişler. Ayrıca Office ile birlikte gelen hazır bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar da karşımıza çıkabiliyor. Bu tür kampanyalı bilgisayar fırsatlarını da takip etmenizde fayda var.

6- Öğrenci ve Öğretmenler için Ücretsiz Office 365

Microsoft, öğrencilere ve öğretmenlere Office 365 yazılımını ücretsiz olarak kullanabilme imkanı veriyor. Bu iş için gerekli bilgileri girmeniz gerekmekte. Bu fırsattan yararlanmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer öğrenci veya öğretmen değilseniz şirketinizin aldığı toplu lisanslardan faydalanabilirsiniz. Şirketler toplu lisans alarak Office yazılımlarını çok daha ucuza getirebilmekte.

Eğer bütün bu yöntemler halen işinizi karşılamıyorsa OpenOffice ve Google Docs gibi ücretsiz Office alternatiflerini deneyebilirsiniz. Umarız yazımız işinize yaramıştır, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

YORUMLAR