Mac Kullanıcıları için 4 Microsoft Office Alternatifi

Windows’u bırakmak ve bir Mac satın almak normal kullanıcılar için çok basittir. Bu yazıda, Mac kullanıcıları için 4 adet Microsoft Office alternatifini derledik.

Windows’u kullanmayı bırakmak ve bir Mac satın almak normal kullanıcılar için çok basit bir işlemdir ama Microsoft Office kullanıcısıysanız, bu işlem sandığınız kadar kolay olmayabilir zira Mac için Microsoft Office’i yeniden satın almak istemeyebilirsiniz.

Geleneğe bağlı kalarak Microsoft Office kullanan bir ofiste çalışıyorsanız, dişinizi sıkmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu geride bıraktıysanız ve halen Office belgelerini düzenlemeniz ve göndermeniz gerekiyorsa alternatiflere yönelmenizin vakti gelmiştir. Bu yazıda Mac kullanıcıları için 4 adet Microsoft Office alternatifini derledik.

Google Suite

Microsoft kullanmayı bırakmaya karar verdiyseniz, seçenekleriniz arasında en iyisi Google ittifakına katılmak olacaktır. Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar; Microsoft Word, Excel ve PowerPoint’in üç alternatifidir. Outlook’un Gmail’den başka ciddi bir alternatifi yoktur ve OneNote’u Mac’ten ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Google ürünleri birbiriyle senkronize bir şekilde çalışmaktadır. Google E-Tablolar için bir örnek verecek olursak, Gmail üzerinden aldığınız bir Exel dosyasını, tek dokunuş ile hızlı bir şekilde açabilirsiniz.

Google Dokümanlar, Microsoft Word’den bazı yönlerden daha güçlüdür. Kapsamlı bir eklenti galerisi, güzel şablonlar, yerleşik üstün araştırma araçları ve ön yükleme için Google arama yetenekleri bulunmaktadır.

Ayrıca, Google’ın bulut konusunda avantajı bulunuyor. Bir belgede aynı anda birden fazla kullanıcıyla iş birliği yapmak tam bir sevinç kaynağıdır. Bu her ne kadar ufak bir ayrıntı gibi görünse de verimlilik açısından harikalar yaratıyor.

Google Suit’in tamamı ücretsizdir ve 15GB saklama alanına sahip olursunuz. Tek sorun, (çevrimdışı modunu kullanarak Chrome'daki belgeler üzerinde çevrimdışı çalışabilmenize rağmen) bunların hiçbiri için gerçek bir masaüstü uygulaması olmaması.

LibreOffice

LibreOffice, Microsoft Office paketine en iyi açık kaynak alternatifi olarak kabul edilmektedir. Bu, pek çok platformda tamamen ücretsiz ve kullanılabilir olduğu anlamına gelmektedir. Mac için en iyi Office alternatifidir.

Microsoft Office kullanıcı arayüzüne alışkınsanız, LibreOffice’e alışmanız uzun sürmeyecektir. Google’ın uygulamalarından farklı olarak, LibreOffice paketi tüm profesyonel özelliklere sahip çevrimdışı masaüstü uygulamalarıyla birlikte geliyor.

LibreOffice aslında Microsoft Office'in fiili alternatifi olan OpenOffice'ten doğdu. Ancak OpenOffice son zamanlarda anlamlı bir güncelleme görmedi ve yönetim, projeyi kaldırmayı düşünüyor. Bu yüzden OpenOffice'den uzak durmanızı tavsiye ederiz.

iWork Suite

iWork Suite’te bulunan Pages, Numbers ve Keynote uygulamaları, Word, Excel ve Powerpoint’e alternatiftir. Örneğin Pages, Mac için en iyi Word alternatifidir.

Bunlar Mac merkezli uygulamalar olduğundan, kullanıcı arayüzü oldukça farklıdır. Microsoft Office paketi kadar çok seçeneğiniz bulunmuyor. Özelleştirme seçenekleri sınırlı olsa da kullanılabilir olan her şey oldukça iyi durumdadır. Keynote'ta bir sunum oluşturduğunuzda, muhtemelen güzel bir şey yaratabilirsiniz. Aynı durum Sayfalar ile de ilgilidir.

İWork Suite, belgeleri Microsoft Office formatlarında içe ve dışa aktarmanıza izin verir (yine de varsayılan iWork formatına kaydedecektir). Mac'e özgü bir yazı tipi kullanmadığınız sürece, Office belgeleriyle içe ve dışa aktarma büyük bir sorun olmayacaktır.

Office Online

Office Online, temel olarak Mac için Office’e ücretsiz erişebilmenizi sağlar. Office Online, Microsoft’un herhangi bir tarayıcıda çalışan ücretsiz ve temel özelliklere sahip Microsoft Office hizmetidir.

Özellik bakımından sınırlı olsa da belge düzenlemenin temelleri, elektronik tablo formülleri ve sunum seçeneklerinin tümü ele alınmaktadır. Microsoft Word, Excel, PowerPoint ve OneNote'a erişebilirsiniz.

Microsoft Office 2016 Nasıl Kurulur?
YAZILIM

Microsoft Office 2016 Nasıl Kurulur?

Microsoft Office 2016 Önizleme Sürümü sonunda tüm kullanıcılara açıldı ve sizlere konuyla ilgili detayları

 
Microsoft Office Word'ün Arayüzü Nasıl Sadeleşir?
NASIL YAPILIR

Microsoft Office Word'ün Arayüzü Nasıl Sadeleşir?

Kimi zaman Microsoft Office Word yazılımda çok sade bir arayüz ile yazı yazmak isteyebiliriz. Şahsen böyle bir arayüzü çok sık tercih ediyorum zira üst bölümde yer alan seçenekler alanı ister istemez “karmaşa” algısını da beraberinde getirebiliyor.

 
Microsoft Office'e Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Ücretsiz Programlar
YAZILIM

Microsoft Office'e Alternatif Olarak Kullanabileceğiniz Ücretsiz Programlar

Microsoft’un bireysel ve kurumsal kullanıcılara sunduğu Office programı hem masaüstü hem de mobil tarafta ihtiyaçları fazlasıyla karşılasa da ücretsiz kullanım sunmaması açısından fazla tercih edilmiyor.

YORUMLAR