Photoshop Olmadan PSD Dosyalarını Açmanın ve Düzenlemenin En İyi 5 Yöntemi

Bu yazıda, Photoshop olmadan PSD dosyalarını açmanın ve düzenlemenin en iyi 5 yöntemini öğreneceksiniz.

Photoshop’un varsayılan dosya uzantısı PSD’dir. Photoshop üzerinde bir görsel tasarlarken farklı bir işiniz çıktığında çalışmayı PSD olarak kaydedebilir ve çalışmanıza daha sonra kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Her ne kadar PSD, Photoshop’un varsayılan dosya uzantısı olsa da farklı araçlar üzerinden PSD dosyalarını açabilir hatta düzenleme işlemi bile gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazıda, Photoshop olmadan PSD dosyalarını açmanın ve düzenlemenin en iyi 5 yöntemini öğreneceksiniz.

1. Google Drive

PSD dosyasında yer alan görseli görüntülemek istediğinizde Google Drive güzel ve kolay bir seçenektir. İlk olarak, Google Drive'ı açın, ardından PSD dosyasını Google Drive'ınıza yükleyin. Yükleme tamamlanır tamamlanmaz, görsele sağ tıklayın ve açılan pencere üzerinden “Önizleme” seçeneğini seçin. Bu şekilde Google Drive üzerinden PSD dosyalarını görüntüleyebilirsiniz. Google Drive, PSD dosyalarının katmanlarını görüntülemenize izin vermez.

2. Photopea

Photopea, PSD dosyalarını açmak için mükemmel bir çevrim içi web sitesidir. Photopea üzerinden PSD dosyalarını doğrudan bilgisayarınızdan veya bir URL vasıtası ile açabilirsiniz. Photopea’da web kameranız ile doğrudan fotoğraf çekebilirsiniz. Özelleştirme işlemlerine de olanak sağlayan Photopea sekiz farklı dilde kullanılabilirdir.

Photopea, bir PSD dosyasının bütün katmanlarını görmenize izin verir. Ek olarak, PSD üzerinde düzenleme gerçekleştirebilirsiniz. Photopea, çevrim içi bir araç olduğu için herhangi bir platform aracılığıyla kolayca ulaşılabilir ve kullanılabilirdir.

3. Artweaver

Artweaver, PSD dosyalarını zahmetsizce açmak için harika bir araçtır. Artweaver’da katmanları kolayca görüntüleyebilir, yeni bir katman oluşturabilir ve görselde temel değişiklikler yapabilirsiniz. Artweaver’ın ücretsiz sürümü, bulanıklık, deforme etme, keskinleştirme ve diğer gerekli filtreler gibi filtrelere sahiptir. Görselin ton/doygunluk ve parlaklık düzeylerini artırma gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. Ve PSD dosyasını JPEG, TARGA, bitmap, tiff ve GIF şeklinde kaydedebilirsiniz. Yaklaşık 12 MB dosya boyutuna sahip olan Artweaver, Windows 7/8 ve 10’da yer almaktadır.

4. Art Master

Art Master, PSD dahil olmak üzere birden çok dosya formatını açabilen basit bir görsel görüntüleyicidir. Görseli yüklemek için dosyaları Art Master’ın kullanıcı ara yüzüne sürükleyip bırakabilirsiniz. Art Master, sadece PSD, JPEG, PNG, TIFF ve BMP gibi birden fazla formatı açmakla kalmaz, aynı zamanda PSD'lerinizi JPEG ve PNG gibi diğer formatlara da dönüştürebilir. Sadece MacOS platformunda yer alan Art Master’ın katmanları desteklemediğini belirtelim.

5. GIMP

GIMP, Photoshop'a en yakın açık kaynak alternatifidir. GIMP, düzen açısından Photoshop'a oldukça benziyor. GIMP ile sadece bir PSD dosyasını açmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli temel düzenlemeler de yapabilirsiniz. GIMP, Windows, MacOS ve Linux için kullanılabilen platformlar arası bir masaüstü programdır.

YORUMLAR