Rootlu Android Telefonlarınızda Kullanabileceğiniz 20 Uygulama

Rootlu Android telefon kullanan her kullanıcının mutlaka kullanması gereken 20 uygulamayı sizler için bir araya getirdik.

Rootlu Android Telefonlarınızda Kullanabileceğiniz 20 Uygulama

Merhaba sevgili Tamindir takipçileri. Bu makalemizde, Android işletim sistemli cihazlarını rootlayan kullanıcılar için hazırladığımız uygulamalardan bahsedeceğiz.

Root işleminin asıl amacı, Linux tabanlı Android işletim sistemini tam anlamıyla kullanabilmek için yapılmaktadır. Çeşitli ROM'lar yükleyerek telefonunuza farklı özellikler katmak, işlemci hızını ayarlayabilmek, cihazını tasarımını zenginleştirmek ve daha birçok işlemi root yetkisi sayesinde yapabilmeniz mümkün. Bu amaçla geliştirilen uygulamalar da, biraz önce bahsettiğim türden işlemleri gerçekleştirebilmeniz için sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Dilerseniz bu uygulamalar arasından seçtiğimiz 20 adet uygulamayı ve ne işe yaradıklarını incelemeye başlayalım.

SuperSU

İlk uygulamamız olan SuperSU, cihazınızı rootladığınızda önyüklü olarak gelen bir uygulamadır. Bu uygulamanın amacı, kurmuş olduğunuz uygulamalara root yetkisi vermek için kullanılmaktadır. Uygulamaların bu yetkiyi istemelerinin nedeni ise sunduğu özellikleri tam anlamıyla kullanabilmenizdir. Yetki verdiğiniz andan itibaren bu uygulamara tam erişim hakkı sağlamış olursunuz.

Greenify

Cihazınıza yüklemiş olduğunuz uygulamalar, daha sonradan hızlı erişim sağlayabilmeniz için arka planda otomatik olarak çalışmaya devam etmektedir. Bu da daha fazla enerji tüketimine neden olup, bataryanızın daha hızlı boşalmasına neden olmaktadır. Greenify uygulaması da, arka planda çalışan uygulamalardan seçmiş olduklarınızı uyutarak bataryanızın daha fazla enerji harcamasını önlemektedir.

AppMgr

Düşük hafızalı bir telefona sahipseniz ve kurduğunuz uygulamalar bu alanı doldurduysa yapılması gereken, uygulamalarınızı hafıza kartınıza taşımaktır. Bu işlemi kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir uygulama olan AppMgr uygulaması, sizi bu yükten kurtarıyor. Bunun dışında uygulamalar üzerinde tam bir hakimiyet kurmanızı sağlayan uygulamayı mutlaka kullanmanız gerektiğini düşünüyorum.

GMD GestureControl

Cihazınızdaki bazı işlemleri sadece parmak hareketlerinizle yönetmek sizce de hoş olmaz mıydı? Bence gayet güzel olurdu. Uygulamaları sonlandırma, açık olan uygulamaları görüntüleme, önceki uygulamaya dönme gibi işlemleri, belirlediğiniz parmak hareketlerini ekran üzerinde uygulayarak büyük kolaylık sağlayan uygulama, kullanmanızı mutlaka tavsiye ettiğim uygulamalardan biri.

Swapper for Root

Düşük RAM'li bir telefona sahipseniz bazı uygulamaları kullanırken donma-yavaşlama gibi sorunlarla karşılaşıyor olabilirsiniz. Swapper for Root uygulaması sayesinde cihazınızda sanal RAM alanı oluşturarak, bu sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz. Hafıza kartınızdan belirleyeceğiniz RAM alanı ile cihazınıza takviye bellek sağlayabilirsiniz. Bu işlemi yaparken hafıza kartınızın okuma-yazma hızlarının yüksek olmasında fayda var.

ShootMe

Akıllı telefonlarda ekran görüntüsü almak bir el hareketi yapmak ya da 1-2 tuşa basmak kadar kolay. Ekran görüntüsü alma işlemini cihazınızı sallayarak gerçekleştirmenizi sağlayan uygulama, bu konuda farklılık arayan kullanıcıların mutlaka hoşuna gidecektir.

SSH Tunnel

Günümüz şartlarında internet erişimi sağlamak artık çok kolay hale geldi. Mobil internet sağlayıcılarının yanı sıra, ortak kullanım alanlarında sunulan ücretsiz Wi-Fi ağları da kimi zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Ancak bu ağları kullanan kişilerin oldukça büyük bir kitleye sahip olduğunu bilen bazı kötü amaçlı kişiler, bu ağlara sızarak kullanıcıların kişisel bilgilerinin gizliliğini tehdit ediyor. SSH Tunnel uygulaması da internet trafiğinizi şifreleyerek, bu ağlardan sağlayacağınız internet erişimini güvenli hale getiriyor.

Tasker

Cihazınızı çok daha verimli bir şekilde kullanabilmenize yardımcı olan Tasker uygulaması ile belirlediğiniz görevlerin otomatik olarak gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz. Buna örnek vermek gerekise; belirlediğiniz saatte bir uygulamanın açılmasını sağlamak, internet tarayıcınızı açtığınızda mobil internet ya da Wi-Fi bağlantısının da açılması olarak sıralayabiliriz. Kendi belirleyeceğiniz bu işlemler ile yapacağınız tüm işlemlerin otomatik olarak yapılmasını sağlayabilir, cihazınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Memory Booster

Android işletim sistemli cihazlarınız için geliştirilen bir RAM optimizasyon uygulaması olan Memory Booster aracı ile arka planda çalışan ve belleği hiç yoktan yere tüketen uygulamaları temizleyebilirsiniz. Çalışan uygulamaları da sonlandırabildiğiniz bu araç ile cihaz belleğinin kullanımını azaltabilmeniz mümkün hale geliyor.

Root Explorer

Başarılı bir dosya yöneticisi olan Root Explorer, root edilmiş cihazlarda sistem dosyalarına kolayca erişebileceğiniz bir uygulamadır. Uygulama dosyalarına da erişerek çeşitli değişiklikler yapmanıza imkan sağlayan bu araç sayesinde dosyalarınızı sıkıştırabilir, sıkıştırılmış dosyalarınızı ayklayabilirsiniz. Bulut depolama servisleriyle senkronize çalışma, SQLite görüntüleyicisi, gelişmiş metin editörü gibi çeşitli özelliklere sahip bu dosya yöneticisini de denemenizde fayda var.

DSP Manager

Telefonunuzun ses performansından memnun değil misiniz? Cevabınız evet ise bu sorununuza bir nebze de olsa çare oluyor. Ekolayzır ayarlarında yapacağınız değişiklikler ile sesler biraz daha yüksek ve daha net bir şekilde duyulması bu program ile mümkün.

ROM Toolbox Pro

Cihazınızı rootladığınızda elde ettiğiniz yetkiyle birlikte telefonunuzda istediğiniz değişiklikleri, modifikasyonları yapmanızın mümkün hale geldiğini belirtmiştik. Bu özellikleri tek bir uygulama üzerinden sunan ROM Toolbox Pro uygulaması ile başlangıç uygulamalarınızı ayarlayabilir, açılış animasyonlarını değiştirebilir, yeni yazı fontları kullanabilir, çeşitli temalar ile cihazınızın görünümünü zenginleştireblir, işlemcinize müdahale edebilir ve daha birçok işlemi uygulama üzerinden kolayla gerçekleştrebilirsiniz. Bu uygulamayı da mutlaka denemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Link2sd

Telefon hafızasında yüklü olan uygulamaları SD kartınıza taşımanız için kullanabileceğiniz bir başka uygulama olan Link2SD ile cihazınızın hafızasını boşaltabilirsiniz. Bunun dışında cihaz üreticisi tarafından yüklenen ve kaldırılması kısıtlanmış olan uygulamaları da silmenizde yardımcı olan bu uygulama da giriş seviye telefonlarda büyük bir rahatlama sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Z Screen Recorder

Ekran görüntüsü çekmek dışında, bazı durumlarda ekranın videosunu çekme gibi ihtiyaçlar da doğabiliyor. Bu durumlarda kullanabileceğiniz basit arayüze sahip Z Screen Recorder uygulaması ile kolayca ekran videoları çekebilir, aynı zamanda bu videoları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Metamorph

Cihazınızın animasyonlarını ve temalarını zenginleştirip, telefonunuza farklı bir görünüm kazandırmak istiyorsanız bu uygulama tam size göre. İndirmiş olduğunuz modifikasyon paketlerini gösteren ve kurmanızda yardımcı olan bu uygulama ile işlemlerinizi kolay yoldan çözebiliyorsunuz.

Font Installer

Telefonunuzda önyüklü olarak gelen yazı fontlarından sıkıldıysanız ya da bunları beğenmiyorsanız, size farklı tatlar sunan bu uygulamayı mutlaka denemelisiniz. İçerisinde bulunan yüzlerce yazı fontundan istediğinizi seçebilir, isterseniz de indirmiş olduğunuz font paketlerini bu uygulama aracılığıyla yükleyebilirsiniz.

AnTuTu CPU Master

Telefonunuzun CPU ayarlarını düzenleyerek performans artışı sağlayabileceğiniz bu uygulama da gerçekten işini hakkıyla yapan uygulamalardan biri. Çeşitli profiller oluşturarak işlemci çalışma hızını ayarlayabilir, bu sayede pilde de performans artışı sağlayabilirsiniz. Örneğin cihaz uyku modundayken işlemci hızını düşürebilir, oyun oynarken ise yükseltebilirsiniz. Bilinçli kullanıldığında gerçekten olumlu yönde etkilerini görebileceğinizi düşünüyorum.

Root Call Blocker

İstenmeyen kişiler tarafından rahatsız edilmek istemiyorsanız, bu uygulama ile ilgili kişileri engelleyebilirsiniz. Karşıdaki kişi kesinlikle engellendiğini anlamadığı gibi, sizi aradığında da hiçbir uyarı vermemektedir. Numaraları tam anlamıyla engelleyen bu uygulama da ilginizi çekecektir diye düşünüyorum.

DroidWall

Uygulamalarınızın internet erişimlerini kontrol altına alarak, mobil internet kotanızı yönetebilmenize imkan sağlayan bu uygulama da mutlaka denemeniz gereken uygulamalar arasında yerini alıyor. Sınırlı mobil internet bağlantısına sahipseniz, sisteminizde yüklü olan uygulamaların harcadığı internet trafiğini sınırlandırmanız ve bu sayede de pil tasarrufu sağlamanız kolay hale geliyor.

Titanium Backup

İhtiyaç halinde cihazınızdaki verilerinizi yedeklemek ve daha sonra tekrar geri getirebileceğiniz bir uygulama olan Titanium Backup, alanındaki diğer uygulamalara göre çok başarılı bulduğum bir uygulama. Bunun yanında uygulama taşıma, dondurma gibi işlemleri de gerçekleştirebildiğiniz Titanium Backup, mutlaka kullanmanız gereken uygulamalardan biri diye düşünüyorum.

YORUMLAR