RSS Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

RSS servislerini kullanarak takip ettiğiniz web sitelerini kolayca takip edebilir ve her şeyden haberdar olabilirsiniz.

RSS Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

RSS her ne kadar uzun yıllardır bizlerle birlikte olan bir içerik takip organizasyonu sistemi olsa da pek çok kullanıcının hala ne olduğundan haberi olmaması da bir o kadar üzücü. Zira web sitelerini ziyaret etmeden ve vakit kaybetmeden takip edilen sitelerde yer alan tüm içerikleri hemen okumanızı sağlayabilen RSS sistemi, internette karşılaşılan içeriklerin kullanıcılar tarafından çok daha basit bir şekilde organize edilebilmesine yardımcı oluyor.

RSS, bir site üzerinde yayınlanan içeriklerin, uygun servis ve programlar kullanılarak kullanıcı tarafından okunabilmesini sağlayan bir sistem diyebiliriz. Bu sistemin en büyük avantajı, sadece tek bir web servisi ya da programı kullanarak bilgisayarınızdan takip ettiğiniz tüm web sitelerinde yayınlanan yazıları istediğiniz filtrelerden geçirerek organize bir şekilde okuyabilmeniz.

Bu sistemi uygulamalı olarak görürseniz çok daha kolay bir şekilde kavrayacağınıza eminim. Peki RSS'yi nereden ve nasıl bulacağız diyorsanız hemen aşağıdaki resime bakmanız yeterli. Bir web sitesinde aşağıdakine benzer bir ikon görürseniz, bu ikon sizi o sitenin RSS akışına götürecektir. Dolayısıyla bir dahaki sefere takip ettiğimiz sitelere girdiğimizde hemen bu ikonu arayacağız.

Örneğimizi Tamindir.com üzerinden devam ettirmek gerekirse, sitemizin en alt kısmına geldiğinizde RSS ikonunu göreceğinize eminim. Bu RSS ikonuna tıklayarak devam ediyoruz.

RSS sayfamızda çeşitli kategori ve bölümlerimize dair hazırlanmış farklı RSS akışlarını görebilir ve böylece ilgilendiğiniz içeriklerin RSS'ini takip etme fırsatı bulabilirsiniz. İstediğimiz RSS'in üzerine sağ tıklıyor ve "Bağlantı adresini kopyala" seçeneğini kullanıyoruz.

Şimdi sıra geldi Feedly servisini kullanmaya. Feedly hem Chrome eklentisi olarak, hem mobil uygulamalar olarak hem de bir web servisi olarak kullanılabiliyor. Blogumuzda web servisi üzerinden gideceğiz ancak siz aşağıdaki bağlantıları kullanarak diğer versiyonları da kullanabilirsiniz.

Feedly'e üye olduktan sonra servisin ana sayfası hemen karşınıza çıkacaktır ve ortada bir yerlerde "Read more, know more" başlığı görünecektir. Bu başlığın altında yer alan adres girme kısmına, daha önce kopyaladığımız RSS adresini yapıştırıyoruz. Yapıştırdıktan sonra altta açılan RSS'in üzerine tıklıyoruz.

Üstteki adımı tamamladığımızda RSS karşımıza çıkacaktır. Başlığın hemen yanında yer alan "+feedly" butonu sayesinde bu RSS'i takip listemize ekleyebiliyoruz.

"+feedly" butonuna bastıktan sonra sitenin hemen sol kısmında yeni bir bölüm açılacaktır. Burada takip listenizin adını düzenleyebilir, kategorilendirebilir ve ardından "Add" butonuna basarak akışı takibe alabilirsiniz.

Takibi tamamladığınızda artık Feedly ana sayfanızda yayınlanan tüm yeni yazılar belirecektir. Böylece birden fazla akışı takip ettiğinizde hiç bir site değişikliği yapmadan sadece Feedly içerisinden tüm içerikleri görebileceksiniz.

Herhangi bir yazı başlığına tıkladığınızda, o yazının sosyal ağlar üzerinden paylaşılabilmesini sağlayan butonları da göreceksiniz ve yazının devamını okumak da yine bu ekran üzerinde mümkün. Dilerseniz etiketlendirme ya da yazıyı daha sonra okumak üzere saklama gibi seçeneklerden de faydalanabilirsiniz.

RSS'ye alışma döneminde biraz sorun yaşayabilirsiniz ancak Feedly'i kullanarak bu işi en kolay şekilde çözmeniz mümkün. Başka RSS servislerini kullanmak isterseniz aşağıdaki bağlantıları kullanarak bu servisleri de denemeyi unutmayın.

YORUMLAR