Tarayıcılarda Gizli Sekme Kullanmanın Önemli Avantajları

İnternet üzerinde yaptığınız her hareketin başkaları tarafından izlenmemesi için yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık.

Tarayıcılarda Gizli Sekme Kullanmanın Önemli Avantajları

İnternet üzerinde yaptığınız her hareketin sosyal medya ve reklam ağları tarafından izleniyor. Bunun en büyük sebebi ise, internet kullanım alışkanlıklarınızı takip etmek.

Öyle ki, internette ne yaptığınızı tespit edebilmek çocukların dahi erişebileceği kadar kolay bir durum. Çünkü kullandığınız tarayıcılar internette gezinirken yaptığınız her şeyi kontrol edip, arşivliyor. Bu da bilgisayarınızı kullanan üçüncü şahısların, geçmişte nerelerde gezdiğinizi görebilmesine imkan tanıyor. Bu durumun önüne geçmek için her internet tarayıcısında bulunan, “gizli sekme” ya da “gizli pencere” diye adlandırılan bir seçeneği kullanmanız gerekir.

Bu seçeneği kullandığınızda, bu sekme üzerinde yaptığınız hiçbir şey takip edilmez ve bu şekilde girdiğiniz siteleri başkalarının görmesi mümkün olmaz. Tabii burada önemli bir detaydan bahsedelim, bu durum sadece bilgisayarınızı kullanan kişiler için geçerli. Gizli sekmeler yine servis sağlayıcılar tarafından izlenmeye devam ediliyor. Yine de gizli sekmeleri kullanmanın size sağlayacağı önemli avantajlar bulunuyor. Dilerseniz konuya ufaktan giriş yapalım.

Ortak Kullanıma Açık Bilgisayarlar

Gizli sekme kullanmak, geçmişte hangi sitelerde neler yaptığınızı diğer kullanıcılardan saklayarak gizliliğinizi korumanızı sağlar. Bu şekilde işlemlerinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Kullanıcılar Neler Aramış?

Gizli sekme kullanmanız durumunda, başkaları tarafından daha önce aranmış olan kelimeler ya da girilen siteleri görmezsiniz. Kendi gizliliğinize önem verdiğiniz kadar, başkalarının da gizliliğine saygı göstermeniz önemlidir.

Alışveriş Geçmişinizi Gizleyin

İnternet üzerinde alışveriş siteleri de internet üzerindeki hareketlerinizi izlemektedirler. Bunun sebebi, o siteleri tekrar ziyaret ettiğinizde ilgilendiğiniz ürünlerle alakalı teklifte bulunmak istemeleridir. Gizli sekme kullanırsanız, alışveriş sitelerine bu şansı vermeyip alışveriş hareketlerinizi gizleyebilirsiniz.

Şifreleriniz Güvende

Şifrelerimiz hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyorlar. Özellikle ortak kullanıma açık bilgisayarlarda kullanıcı adı ve şifre gizliliği büyük önem taşıyor. Gizliliğinizi korumak açısından, tarayıcıların gizli sekme özelliğini kullanmak kişisel bilgileriizin o bilgisayardaki tarayıcı geçmişinde, çerez deposunda veya arama geçmişinde yer almamasını sağlar.

Gördüğünüz gibi gizli sekme kullanmanın birçok avantajı bulunuyor. Gizliliğinize önem veriyorsanız, sizlere aktardığımız bu özellikleri tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Google Drive'ın Öne Çıkan Özellikleri

YORUMLAR