Teknoloji Alışverişlerimizde Tüketici Hakları ve İade-Değişim Talepleri

Merhaba arkadaşlar, teknolojik ihtiyaçlarımızı hepimiz farklı kaynaklardan temin ediyoruz. Bu parçalarda alışveriş sonrası oluşabilecek sorunlar için size yardımcı olacak ipuçları paylaşacağım. Bir süre teknoloji mağazalarında çalışmış olduğum için tecrüb

Kutular ve Kutu İçerikleriSatın Aldığınız Parçaların Kutularını ve Kutu İçeriklerini Atmayın

Bunun nedeni, aldığınız parçanın para iadesini ya da yenisiyle değişimini isterseniz sizden kutuların içerikleriyle beraber eksiksiz geriye iade edilmesinin talep edilmesidir.


Konuyla ilgili yasa özet olarak şu şekildedir:
Satın aldığınız ürün kullanıcı kaynaklı olmayan bir arızaya sahipse ya da ayıplı bir ürün ise ilk 30 gün içerisinde koşulsuz olarak para iadesi, birebir değişim, ücretsiz tamir talep edebilirsiniz(Satıcı firmaya başvurmanız gereklidir). Bu işlem yetkili servis onayıyla gerçekleşir. İlk 30 gün sonrasında para iadesi ya da değişim talep edemeyiz. Arıza tespit edildiğinde tamir yetkili servis tarafından yapılacaktır. Eğer ürün tamir edilemez ise ve arıza kullanıcı kaynaklı değil ise servis para iadesi ya da birebir değişim yapmakla yükümlüdür. Cihaz teknik servise ulaştıktan sonra teknik servisin işlemi sonlandırmak için 30 iş günü(resmi tatil yoksa 42 takvim günü) süresi vardır. Bu süre dolduğunda yine para iadesi, yenisiyle değişim talep edebiliriz. Kullanıcı kaynaklı arızalarda teknik servis ücretli tamir yapacaktır.


İlk 30 gün içerisinde ürünü satın aldığınız firma birebir değişim ya da para iadesi kararını vermekle yükümlü değildir. Teknik servisler tarfından yapılan bu işlem bazen satıcıların insiyatifiyle satıcı bünyesinde gerçekleşebilir. Siz cihazı satın aldıktan sonra kısa bir süre içinde satıcıya ilettiğinizde teknik ekipleri varsa ürünü incelerler ve arıza tespit edildiğinde para iadesi ya da değişim yapabilirler. Teknik ekibin yoğunluğuna göre cihaz belli bir süre incelenerek, farklı ürünlerle test edilerek sonuç alınır. Bu işlem zaman istemektedir. Oldu da arıza tespit edilmezse sizin tavrınız ve yaklaşımınıza göre müşteri memnuniyeti adına kutu içeriklerini ve kutuyu eksiksiz ve hasarsız bir şekilde teslim etmeniz durumunda başka bir ürünle değişim imkanı tanınabilinir. Bu kısım insiyatife bağlıdır, bu nedenle ilk adımda bağırıp çağırmak işi yokuşa sürer. İyi tavır size 1 puan kazandırır.


Cihazı satın aldıktan sonra cihazdaki arızaların tamirinin, para iadesinin ve ya değişiminin sadece teknik servis tarafından ve ya teknnik servis onayıyla yapılacağını gözönünde tutarak satın aldığınız kurumun sadece aracı olacağını unutmayın. Size sadece lojistik destek sunabilirler(ürününüzün yetkili servise kargolanması gibi). Fakat bu da insiyatif dahilindedir. Böyle bir zorunluluk durumu yoktur. Yine tavrınız ön plana çıkacaktır.


Aldığınız ürünün kutularını açarken özen gösterin, yırtılmamasına, güvenlik bantlarının deforme olmamasına, içeriklerinin kaybolmamasına özen gösterin.

  1. Teknoloji Alışverişlerimizde Tüketici Hakları ve İade-Değişim Talepleri
  2. Kutular ve Kutu İçerikleri
  3. Evraklarınızı Kaybetmeyin
  4. Yerinde Kontrol

YORUMLAR