Teknoloji Alışverişlerimizde Tüketici Hakları ve İade-Değişim Talepleri

Merhaba arkadaşlar, teknolojik ihtiyaçlarımızı hepimiz farklı kaynaklardan temin ediyoruz. Bu parçalarda alışveriş sonrası oluşabilecek sorunlar için size yardımcı olacak ipuçları paylaşacağım. Bir süre teknoloji mağazalarında çalışmış olduğum için tecrüb

Evraklarınızı KaybetmeyinFaturalarınızı, Garanti Belgelerinizi, Servis Evraklarınızı Saklayın


Ürünü satın aldığınız yer tarafından verilen fiş, fatura vs garanti belgesi değildir, teknik servis tarafından garanti belgesi olarak kabul edilmeyebilir. Bu fiş, fatura vs sadece ürünü satın aldığınız yeri belgeleyen bir kaynaktır. İlk 30 gün içerisinde arıza durumunda satıcı firmaya başvurmanız durumunda, ürünü o firmadan aldığınızı kanıtlamak için fiş, fatura vs gereklidir.
Garanti belgeleri cihazların kutularının içerisinde ya da üzerlerinde olacaktır. Bu belgelerin kutu içerisinde olduğundan emin olun. Teknik servisin kabul edeceği evrak bu olacağı için önemlidir.
Servisten geri dönen cihazınızın yanında bir servis formu yer alır. Bu belgede cihazın tespit edilen arızası, tamir şekli ve yapılan işlem yer alır. Yasal haklarınızı talep edebilmek için bu evrağı ibraz etmeniz zorunludur.


Sonuç olarak yeni aldığınız ürünün garanti belgesini ve faturasını birlikte sunmanız gerekmektedir. Bu iki belge birbiri yerine geçmez, ama ikisi birlikte geçerli olur.

  1. Teknoloji Alışverişlerimizde Tüketici Hakları ve İade-Değişim Talepleri
  2. Kutular ve Kutu İçerikleri
  3. Evraklarınızı Kaybetmeyin
  4. Yerinde Kontrol

YORUMLAR