Teknoloji Alışverişlerimizde Tüketici Hakları ve İade-Değişim Talepleri

Merhaba arkadaşlar, teknolojik ihtiyaçlarımızı hepimiz farklı kaynaklardan temin ediyoruz. Bu parçalarda alışveriş sonrası oluşabilecek sorunlar için size yardımcı olacak ipuçları paylaşacağım. Bir süre teknoloji mağazalarında çalışmış olduğum için tecrüb

Yerinde KontrolMağazadan Alışveriş Yapıyorsanız Aldığınız Ürünü Mümkünse Yerinde Kontrol Edin

Eğer teknoloji marketleri ziyaret ettiğinizde alışveriş yapıyorsanız, mümkünse cihazın kutusunu açtırıp içeriğinde eksik olup olmadığını, ürünün hasarlı olup olmadığını kontrol ettirin. Tabi bunun için cihazın kutusu üzerinde güvenlik bandı olmaması, kutunun tekrar kapatılır nitelikte olması gerekmektedir. Bu durum insiyatif dahilindedir, satıcının böyle bir zorunluluğu yoktur; yine iyi tavır size puan kazandırır.
Eğer kutuyu kontrol etmek mümkün değilse satın aldıktan ve faturası kesildikten sonra mağaza içerisinde kendiniz kutuyu açıp kontrol edin. Herhangi bir eksik durumunda direkt olarak satıcıyı bilgilendirmiş olursunuz. Eve götürmüş olduğunuz ürünün kutu içeriğinin eksik çıkması halinde eksik çıktığını kanıtlamanız gerekeceğinden işlem çok sıkıntılı olacaktır.

İnternet Üzerinden Alışveriş Yapıyorsanız

İnternet alışverişleriniz yukardaki durumlardan biraz farklı olmaktadır. Bu tip alışverişlerde ilk 7 gün içerisinde koşulsuz olarak ürün iade hakkınız bulunmaktadır. Bunun için yine kutuları ve içeriklerini ve evrakları eksiksiz ve hasarsız sunmanız gerekmektedir. 7 günden sonrası için yine 30 güne kadar satıcıya başvurmanız gerekmektedir.
İnternetten siprariş verdiğiniz ürün kargoyla elinize ulaştığında kargocuyu biraz bekleterek kutuyu kontrol edin, herhangi bir hasar ve ya eksik tespit ettiğinizde kargocuya tutanak tutturarak ürünü teslim almayın. Olur da darbe almış bir ürün teslim alırsanız bunu kargocuya kaydettirmediğiniz takdirde kanıtlamanız büyük dert olacaktır.

Paylaştığım bilgiler umarım işinize yarar. İyi alışverişler!

  1. Teknoloji Alışverişlerimizde Tüketici Hakları ve İade-Değişim Talepleri
  2. Kutular ve Kutu İçerikleri
  3. Evraklarınızı Kaybetmeyin
  4. Yerinde Kontrol

YORUMLAR