Tüm Tweetlerinizi Tek Seferde Nasıl Silersiniz?

Bütün tweetlerinizi pratik bir şekilde silmenizin yolları yazımızda

Tüm Tweetlerinizi Tek Seferde Nasıl Silersiniz?

Eğer her düşündüğünüzü yazıya dökmek ve insanlarla paylaşmak için Twitter'ı kullanıyorsanız bu güne kadar binlerce tweet atmış olabilirsiniz. Bu nedenle kimi zaman aslında paylaşmak istemeyeceğimiz şeyleri Twitter'da paylaşabiliyoruz. Ne olursa olsun Twitter hesabınızla yeni bir başlangıç yapmak isteyebilirsiniz. Bu iş için eski hesabınızı silip yeni bir hesap açmak yerine mevcut takipçilerinizi kaybetmeden Twittter hesabınıza çeki düzen verebiliyorsunuz. Bunun yolu ise attığınız tüm tweetleri silme.

Twitter aslında attığınız tweetleri basit bir şekilde kaldırabilmenize izin veriyor. Fakat uzun bir süredir Twitter kullanıyorsanız ve şu ana kadar birikmiş bütün tweetlerinizi silmek istiyorsanız durum biraz zor olmakta. Twitter'ın sunduğu tweet silme özelliği her tweete teker teker uygulanmaka. Binlerce tweet söz konusu olduğunda ise bu iş ciddi bir zaman kaybına sebep olacaktır. İşte bu yazımızda çok daha zahmetsiz bir şekilde tüm tweetler nasıl silinir anlatacağız.

"Tüm tweetleri nasıl silebilirim?" sorusunun cevabı 3. parti Twitter uygulamalarında saklı. Fakat tüm tweetleri silme yöntemlerinden bahsetmeden önce mevcut tweet arşivinizi yedeklemek isteyebilirsiniz; çünkü bu işlemden geriye dönüş mümkün değil. Eğer tweet arşivinizi yedeklemek isterseniz şu adımları takip edin:

İlk olarak Twitter'da sağ üst köşedeki profil resminiz üzerine tıklayın ve Ayarlar bölümüne gidin:

Ayarlar penceresi açılınca sol taraftaki başlıklardan Twitter verilerin seçeneğini seçin ve şifrenizi girerek verilerinize ulaşın:

Açılan sayfayı aşağıya doğru kaydırın ve Twitter arşivi seçeneğinin üzerine tıklayın:

Karşınıza gelecek yeni pencerede Arşivini iste tuşuna tıklayın, bu adımdan sonra twetleriniz bir araya toplanacak ve size arşivininz indirilmeye hazır olduğunda e-posta yoluyla bir bildiri iletilecek:

Tüm Tweetleri Silme:

Bu iş gerçekleştirebilmek için 2 fakrlı servisten yararlanabiliyoruz. Servislerimizden ilki TwitWipe. TwitWipe eğer 3200'den daha az sayıda tweet paylaştıysaız kullanabileceğiniz bir servis. TwitWipe'a erişebilmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

TwitWipe sayfası açıldığında Get Started tuşuna tıklayın ve sonrasında karşınıza çıkan sayfadaki güvenlik kodunu girin ve Proceed tuşuna tıklayın:

Bu adımdan sonra Twitter'a yönlendirileceksiniz. Twitter açıldığında size TwitWipe uygulamasının hesabınıza erişmesine izin vermeniz istenecek:

Uygulamaya izin ver tuşuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek adımları takip edin ve silme işlemini başlatın.

Bütün tweetlerinizi silmek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de Twitter Archive Eraser adlı servis. Twitter Archive Eraser'ın avantajı eğer 3200'den fazla tweete sahip olsanız da size tweetlerinizi silebilme imkanı vermesi. Ayrıca program üzerinden hangi tweetlerin silinebileceğini de belirleyebiliyorsunuz. Twitter Archive Eraser direkt mesajlarınızı da silebiliyor. Twitter Archive Eraser'ı indirmek için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

Twitter Archive Eraser ile tweetlerinizi silebilmek için öncelikle Twitter arşivinizi yazımızın ilk bölümünde anlattığımız şekilde bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

Twitter Archive Eraser'ı indirip yükledikten sonra tüm tweetlerinizi silmek için programı çalıştırın. Program ilk adımda sizden twitter hesabınızla giriş yapmanızı isteyecek, ilk önce ana pencerede "I accept to share..." diye başlayan bölümün yanındaki kutucuğa onay işareti koyun, sonrasında Sign In tuşuna tıklayararak giriş işlemini başlatabilirsiniz:

Sign In tuşuna tıkladıktan sonra tarayıcınız üzerinde Twitter'a yönlendirileceksiniz. Bu sayfanın Twitter hesabınızı kullandığınız tarayıcı üzerinde açık olduğundan emin olun. Sizden Twitter Archive Eraser uygulamasına Twitter erişimi için izin vermeniz istenecek, Uygulamaya izin ver tuşuna tıklayarak erişim izni verin:

Karşınıza gelen yeni sayfada size bir kod verilecek. Bu kodu açık olan Twitter Archive Eraser programı üzerindeki PIN bölümüne girin ve Ok tuşuna tıklayın:

Yeni pencerede Delete Tweets tuşuna tıklıyoruz:

Açılan pencerede sizden daha önceden bilgisayarınıza indirdiğiniz Twitter arşivinizi programa tanıtmanız istenecek. Bu iş için Load/add Twitter archive files tuşuna tıklayın ve dosya gezgininde önceden indirmiş olduğunuz Twitter arşivinizin yerini tespit edin ve dosyayı seçin. Bu adımdan sonra ekranda tarih tabanlı olarak tweetleriniz listelenecek:

Hangi tarihteki tweetlerinizi silmek istiyorsanız o tarihleri seçin ve Next tuşuna tıklayın. Bu adımdan sonra yeni bir pencere açılacak ve bu pencerede seçmiş olduğunuz tarihte paylaştığınız bütün tweetler listelenecek. Bu tweetlerden hangilerini silmek istiyorsanız seçim yapın ve Erase selected Tweets tuşunu kullanarak tweetlerinizi silin:

Umarız anlattığımız yöntemler işinize yarar. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.

Twitter Hesabımı Nasıl Silerim?

YORUMLAR