Windows 10’da Ekran Klavyesi Boyutu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10’un ekran klavyesini büyük bir ekranda kullanırsanız muhtemelen pencere boyutu size biraz küçük gelecektir. Bu yazıda, Windows 10’da ekran klavyesini yeniden boyutlandırmayı öğreneceksiniz.

Fiziksel bir klavyede yazmaya alışkınsınızdır ama bazı sorunlar yüzünden birkaç alternatif denemek zorunda kalabilirsiniz. Bunlardan biri ekran klavyesi olabilir. Her zor durumda kalındığında hemen yardıma koşan Windows 10’un ekran klavyesi, dokunmatik cihazların vazgeçilmez bir parçasıdır. Peki, Windows 10'da ekran klavyesi boyutu nasıl değiştirilir?

Fiziksel bir klavye kullanamayan kullanıcılar, ekran klavyesini tercih edebilirler. Klavyeniz önemli bir anda bozulursa Windows 10’un ekran klavyesini kullanabilirsiniz.

Windows 10’un ekran klavyesini büyük bir ekranda kullanırsanız muhtemelen pencere boyutu size biraz küçük gelecektir. Windows 10’un ekran klavye penceresinin boyutunu ayarlamanın ne kadar basit olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazıda, Windows 10’da ekran klavyesini yeniden boyutlandırmayı öğreneceksiniz.

Windows 10’da Ekran Klavyesinin Boyutu Nasıl Ayarlanır?

Dokunmatik cihazların vazgeçilmez bir parçası ve Windows 10’un harika bir özelliği olan ekran klavyesini kullanabilmeniz için başvurabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Ekran klavyesini en basit şekilde açmanız için size birkaç yöntem sıraladık. Bu yöntemler içerisinde fiziksel klavyenizin çalışmadığını da elbette ki göz önünde bulundurduk. Aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak ekran klavyesini açabilirsiniz.

  • Fiziksel klavyesi çalışmayan ve hiçbir şekilde ekrana yazı yazamayan kişiler, öncelikle görev çubuğuna sağ tıklamanız ve hemen akabinde “Dokunmatik klavye düğmesini göster” yazısına tıklamanız gerekiyor. Bundan sonrasında yapmanız gereken, saatin solunda yer alan klavye simgesine tıklamaktır.
  • Başlat butonunun sağ tarafında yer alan arama simgesine tıklayın, arama bölümüne “ekran klavyesi” yazın ve arama sonucundaki ekran klavyesini seçin.
  • Win + R tuşlarına aynı anda basın ve önünüze gelen çalıştır ekranındaki boş kutucuğa “osk” (Tırnak işaretleri dâhil değildir.) yazın.

Klavyeniz açıldığında boyutu genişletmek ya da daraltmak için bir köşeye basılı tutmanız ve istediğiniz kadar büyütmeniz yeterlidir. Ekran klavyesinin penceresinin herhangi bir köşesinden tutabilir, boyutunun almasını istediğiniz şekle kadar sürükleyebilirsiniz.

Ekran klavyeniz istediğiniz boyutu aldığında artık hazırsınız demektir. Çok büyük mü geldi? O zaman biraz daraltabilirsiniz.

Ekran klavyesini uzun süre boyunca kullanmak zorunda kalmamanızı umuyoruz ama bu yöntemi kullanmanız, en azından ekran üzerinde herhangi bir işlem yapabilmenizi sağlıyor. Küçültürseniz farenizi çok fazla hareket ettirmek zorunda kalmazsınız ama büyütürseniz her bir tuşa basmak için farenizi daha fazla hareket ettirmek zorunda kalırsınız.

YORUMLAR