Windows 10'da Mikrofon Nasıl Etkinleştirilir veya Devre Dışı Bırakılır?

Bu yazıda, Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda mikrofonu nasıl etkinleştirebileceğinizi veya devre dışı bırakabileceğinizi öğreneceksiniz.

Birçok bilgisayar kullanıcısı, gizlilik açısından mikrofonu devre dışı bırakmayı tercih eder. Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda mikrofonu devre dışı bırakabilir, istediğiniz zaman etkinleştirebilirsiniz. Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda mikrofonu etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için 3 yöntem bulunuyor ve bu yöntemlerin hiçbiri üçüncü taraf yazılım kullanmanızı gerektirmez. Bu yazıda, Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda mikrofonu nasıl etkinleştirebileceğinizi veya devre dışı bırakabileceğinizi öğreneceksiniz.

Yöntem 1: Aygıt Yöneticisi ile Mikrofonu Açma veya Kapatma

 1. İlk olarak görev çubuğunda yer alan Başlat butonuna sağ tıklayın ve ardından “Aygıt Yöneticisi” seçeneğine tıklayarak Aygıt Yöneticisi’ni açın.
 2. Aygıt Yöneticisi penceresi üzerinden “Ses girişleri ve çıkışları” yazısına çift tıklayın.
 3. Mikrofon yazısına sağ tıklayın ve ardından “Özellikler” yazısına tıklayın.
 4. Özellikler penceresinde yer alan “Sürücü” sekmesine tıklayın ve ardından “Cihazı devre dışı bırak” seçeneğine tıklayın.
 5. Daha sonra onay iletişim kutusu üzerinden “Evet” butonuna tıklayın.
 6. Bu işlemin ardından mikrofon devre dışı bırakılacaktır. Mikrofonu tekrar etkinleştirmek için 4. adıma kadar aynı işlemleri uygulayın ve ardından “Sürücü” sekmesi üzerinden “Cihazı Etkinleştir” seçeneğine tıklayın.

Yöntem 2: Denetim Masası’ndan Mikrofonu Açma ve Kapatma

 1. Görev çubuğunun sağ alt köşesinde yer alan simgelerden hoparlör simgesine sağ tıklayın ve ardından “Ses ayarlarını aç” seçeneğine tıklayın.
 2. “Giriş” kategorisinde yer alan “Ses cihazlarını yönet” seçeneğine tıklayın.
 3. Ses cihazlarını yönet sayfası üzerinden “Giriş cihazları” yazısının altında yer alan “Mikrofon” yazısına tıklayın ve ardından “Devre dışı bırak” butonuna tıklayın. Mikrofonu tekrar etkinleştirmek için aynı işlemleri tekrar uygulayın, ancak bu sefer “Mikrofon” yazısına tıkladıktan sonra “Etkinleştir” butonuna tıklayın.

Yöntem 3: Belirli Uygulamaların Mikrofon Erişimini Devre Dışı Bırakma

Yukarıda belirtilen yöntemlere ek olarak, Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarınızda yalnızca belirli uygulamaların veya tüm uygulamaların mikrofon erişimini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu yöntemin klasik masaüstü programlarının mikrofonunuza erişimini engelleyemeyeceğini unutmayın. Bu işlemi nasıl gerçekleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. İlk olarak “Windows tuşu + I” klavye kısayolunu kullanarak Windows Ayarları açın.
 2. Daha sonra “Gizlilik” menüsüne tıklayın ve ardından sol kısımda yer alan “Mikrofon” seçeneğine tıklayın.
 3. Mikrofon kategorisi üzerinden uygulamaların mikrofon erişimini devre dışı bırakabilirsiniz.

YORUMLAR