Windows 10 İçin En İyi Veri Kurtarma Programları

Dosyalarınızı Windows 10 bilgisayarınızdan kurtarabilmeniz için en ideal yöntemleri ve yazılımları bir araya getirdik. İşte detaylar!

Değerli ve çok önemli olan dosyaları yanlışlıkla silme veya kaybetme durumlarına karşı bazen çözümsüz kalındığı hissedilebilir. Ancak artık farklı yöntemlerle özellikle silinen dosyaları geri getirmek mümkün olabiliyor. Windows 10 kullanıcıları için en iyi veri kurtarma programlarını ve yazılımlarını kısaca anlattık. İhtiyacınıza uygun olacak yazılımı tercih ederek dosyanızı kurtarabilirsiniz.

Windows 10'da Silinen Dosyaları Kurtarmanın Yolları

Öncelikle, silindiğini düşündüğünüz bir dosya, gerçekte silinmemiş olabilir. Bunun için bilgisayar içerisinde bir arama yapmak zaman kaybı gibi görünse de sizi pek çok zahmetten kurtarabilir. İlk bakılması gereken yer bilgisayarınızda bulunan çöp kutusu dosyasıdır.

Dosyanın sağ üst köşesinde bulunan arama hanesine, bulmak istediğiniz dosyanın ismini yazarak aratabilirsiniz. Eğer aradığınız dosya geri dönüşüm kutusundaysa, tek yapmanız gereken dosyayı bilgisayarınıza geri yüklemek.

Eğer, aradığınız dosya geri dönüşüm kutusunda değilse, o zaman ne yapmanız gerekir? Dosya gezgininde, bulmak istediğiniz klasörü aratmanız gerekir. Dosyanız silinmemiş, başka bir klasöre taşınmış olabilir. Dosya ismini, dosya gezgininde arama çubuğuna yazarak, bulmak istediğiniz dosyayı bütün bilgisayarda aratabilirsiniz. Dosyanız taşınmış ise, bulunduğu klasörde karşınıza çıkacaktır.

Her iki aramada da istediğiniz dosyayı bulamadıysanız. Silinmiş veriyi kurtarmadan önce bakmanız gereken son bir yer daha olduğunu hatırlatmak isteriz. Günümüzde bulut depolama hizmetleri oldukça yaygın. Google Drive ya da Dropbox gibi bir bulut depolama hizmeti kullanıyorsanız ya da Microsoft OneDrive kullanıcısıysanız, sildiğiniz bir dosyayı burada bulma ihtimaliniz oldukça yüksek.

En İyi Veri Kurtarma Programları

Yukarıda belirttiğimiz bütün yolları denediniz, bütün aramaları yaptınız ancak sonuç olumsuz ve aradığınız dosyayı bulamadanız. O halde kurtarma işlemi yapmanız gerekecek. Bilgisayarınızdan sildiğiniz bir dosya, aslında tamamen silinmez. Bilgisayarda, arka planda bir süre daha tutulur. İşte, size arka plan araması yapabilecek birkaç program önerisi.

  • EaseUS
  • Recuva
  • DiskDigger

1. EaseUS

EaseUs, hem Microsoft Windows 10 işletim sisteminde hem de Apple MacOS işletim sisteminde çalışan bir veri kurtarma aracıdır. Ücretli premium özelliklere sahip olan uygulama, aynı zamanda dosyalarınızı geri almanıza yardımcı olacak bazı başarılı ücretsiz araçlara da sahip. Kullanımı son derece basit olan EaseUS ile, kaybolan verilerinizi rahatlıkla bulabilirsiniz.

2. Recuva

Recuva, EaseUS tarafından sunulanlara benzer şekilde, farklı sürücü türlerinden silinen her türlü dosyayı kurtarmanıza yardımcı olabilir. Uygulamanın, EaseUS ile arasındaki önemli bir fark bulunuyor. EaseUS dosyayı geldiği yere geri göndermek yerine bir kurtarma dosyası konumu ayarlamanıza izin vermesidir.

Recuva ile aranan konumunuzdan silinen dosyalar listesine eriştiğinizde, her dosya için bir derecelendirme görebilirsiniz. Bu derecelendirme Recuva'nın, kayıp dosyayı kurtarabilme şansını ifade eder. Derecelendirmeler; mükemmel, kötü, çok kötü ve kurtarılamaz olarak belirtilir.

3. DiskDigger

DiskDigger, arama işlevine sahip olmasa da birçok seçenek sunan ücretsiz bir programdır. Arama işlevinin olmaması, kaybolan dosyaları kurtarabilseniz bile bulmak için belirli bir sürücüde bulunan tüm silinmiş dosyalar arasında gezinmeniz gerekeceği anlamına gelir. Bu zaman alıcı bir süreç olabilir.

DiskDigger, tamamen ücretsiz bir program için tahmin edebileceğinizden çok daha fazla, farklı dosya türünü kurtarabilir. Görüntüler, videolar, belgeler, XML dosyaları ve hatta GIF dosyalarını bile bu uygulama sayesinde kurtarmanız mümkün olabilir.

Önceki programlarda olduğu gibi DiskDigger, ayrıca dahili ve harici manyetik sabit sürücüler ve SSD'ler, USB flash sürücüler ve SD kartlar dahil olmak üzere çeşitli disk ve sürücülerdeki dosyaları kurtarmayı mümkün kılar.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir dosyayı sildiğinizde gerçekte dosyanın kendisini değil, yolunu silmiş olursunuz ve üzerine başka bir dosya yazılana kadar aslında bilgisayarda bulunuyor. Bu sayede silinen dosyaları kurtarmak mümkün hale geliyor.

Daha önce bahsettiğimiz Recuva derecelendirmeleri, kaybolan dosyanın ne kadar süredir mevcut olduğunu ve herhangi birinin üzerine yazılıp yazılmadığını iyi bir şekilde gösterir. Hangi programı kullanmak istediğinize karar verdikten sonra, uygulamaları rahatlıkla bilgisayarınıza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

En İyi Ücretsiz VPN Programları (PC/Mac/Android/iOS)
YAZILIM

En İyi Ücretsiz VPN Programları (PC/Mac/Android/iOS)

Mac, Android, iOS ve PC için en iyi ücretsiz VPN programları neler? Bedava VPN hizmetleri ile internette hiçbir ödeme yapmadan anonim bir şekilde gezebilirsiniz.

YORUMLAR