Windows 10'da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda pili en çok tüketen uygulamalar nasıl tespit edilir? İşte yanıtı.

Windows 10'da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Windows 10 yüklü bilgisayarınızda pilinizin çabuk bitmesine neden olan uygulamaları tespit ederek, daha uzun süre boyunca bilgisayarınızı şarj etmeden kullanabilirsiniz. Peki, pili en çok tüketen uygulamalar nasıl bulunur? İşte yanıtı.

Windows 10 işletim sisteminde arkaplandaki uygulamaların aktivitesini azaltarak pil gücünden tasarruf etmenizi sağlayan Pil Tasarrufu özelliği bulunuyor. Hem tabletler hem de dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilen bu özellik, bilgisayarın şarjı belli bir seviyeye geldiğinde otomatik olarak devreye giriyor ve işinizi halledebilecek kadar daha idare edebilmenizi sağlıyor.

Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Pili en çok kullanan uygulamaları görmek için Başlat simgesine tıklıyoruz ve ardından Ayarlar’a giriyoruz.

Açılan pencereden Sistem seçeneğine tıklıyoruz.

Sol taraftaki menüden Pil tasarrufu sekmesine geçiyoruz ve Pil Kullanımı butonuna tıklıyoruz.

İlk olarak Sistem, Görüntü ve Wi-Fi gibi kategorilerde ne kadar pil kullanıldığına dair bir yüzde göreceksiniz. Hemen alt tarafta bulunan listeden ise çoktan aza doğru, pili en çok kullanan uygulamaları görebilirsiniz.

Pil tüketimi az olan uygulamaların siz onları kullanmıyorken dahi bildirim gönderme, bilgi alma gibi özelliklerini kapatabilirsiniz. Bunun için Pil Kullanımı menüsünde yer alan "Arka plan uygulaması ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayarak, istediğiniz uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows 10 Yüklü Bilgisayarınızı Hızlandırın

Windows 10'da Web Sitelerini Başlat Menüsüne Nasıl Eklersiniz?

YORUMLAR