Windows 10'da Yeni Yerel Hesap Nasıl Oluşturulur?

Windows 10’da yerel hesap oluşturarak, bilgisayarınızı başkaları kullandığında bu yerel hesapla giriş yapmalarına izin verebilirsiniz.

Windows 10'da Yeni Yerel Hesap Nasıl Oluşturulur?

Windows 10’da kendi kullandığınız Microsoft hesabı dışında yeni bir yerel hesap oluşturabilir, bilgisayarınızı başkaları kullandığında bu yerel hesapla giriş yapmalarına izin verebilirsiniz.

Yerel Hesap Nedir?

Windows işletim sistemi, Windows 8 sürümüyle birlikte Microsoft hesaplarıyla kullanıcı hesabı oluşturmamıza izin vermeye başladı. Microsoft hesabı; hesap eşitleme, senkronizasyon ve bulut gibi özelliklerden faydalanmamızı sağlarken Yerel Hesap’ta bu özelliklerden faydalanmamız mümkün olmuyor. Bilgisayarınızı sizden başka kişiler de kullanıyorsa, yeni bir yerel hesap açmak mantıklı bir seçim olacaktır. Microsoft hesabı olmadan oluşturabileceğiniz bu hesap türünde yönetici yetkilerini kısıtlayarak, çeşitli ayarlara erişmelerini engellemeniz de mümkün.

Yerel Hesap Nasıl Oluşturulur?

İlk adım olarak bilgisayarımızın Ayarlar bölümüne gitmemiz gerekiyor. Başlat menüsündeki Ayarlar seçeneğinden ya da Bildirim Merkezi’ndeki Tüm Ayarlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Ayarlar menüsünden Hesaplar’ı seçiyoruz.

Soldaki menüden Aile ve diğer kullanıcıları, daha sonra Diğer kullanıcılar kısmından da “Bu bilgisayara başka birini ekle” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu kişi nasıl oturum açacak? Şeklinde bir pencere çıkıyor karşımıza. Yerel hesap oluşturacağımız için alttaki işaretli seçeneğe tıklıyoruz.

E-posta adresi yok seçeneğine tıkladık ancak, açılan hesap oluşturma sayfasında e-posta adresi yazmamız gereken bir bölüm çıktı karşımıza. “Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu ekranda gerekli bölümleri dolduruyoruz ve ardından İleri butonuna tıklıyoruz.

Gördüğünüz gibi hesap oluşturma işlemini tamamladık. (Hesabı kaldırmak isterseniz, üzerine tıkladıktan sonra Kaldır butonuna basabilirsiniz)

Yerel hesaba geçmek için Başlat menüsüne tıklıyoruz ve yukarıda ismimizin üzerine tıklıyoruz. Açılan menüden oluşturduğunuz hesaba tıklayarak, yerel hesaba geçiş yapabilirsiniz.

Windows 10 Oturumunu Parola Olmadan Daha Farklı Yöntemlerle Nasıl Açabilirsiniz?

YORUMLAR