Windows 8'de Özleyeceğimiz Windows'tan Çıkarılan Özellikler

Windows 8 her ne kadar onlarca yeni özellikle geliyor olsa da belki de kimimizin hoşuna gitmeyecek şekilde pek çok eski işe yarar özelliği de ortadan kaldıracak. Bu kaybolacak özellikleri merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

Windows 8'de Özleyeceğimiz Windows'tan Çıkarılan Özellikler

Windows 8 pek çok kullanışlı özellik ve yenilikle birlikte yakın zamanda bizlerle buluşacak. Ancak pek çok alanda işimizi kolaylaştıracak olan bu yeni özelliklerin yanında daha önceki Windows versiyonlarında kullandığımız ve çok sevdiğimiz bazı özelliklere de elveda demek zorunda kalacağız.

Dilerseniz sırayla kaybedeceğimiz özelliklerden bahsedelim:

1. Başlat Menüsü ve Başlat Butonu

Windows’un başarısındaki temel etkenlerden birisi elbette Windows 95’den beri bir gelenek haline gelmiş olan Başlat butonuydu. Windows 8 ile birlikte başlat menüsü karşımıza çıkmayacak ve önceki versiyonlarda başlat tuşunun yer aldığı kısma faremizi sürüklediğimizde karşımıza metro arayüzüne açılan bir kutucuk çıkacak.

Haliyle başlat menüsü de başlat tuşuyla birlikte ortadan kalkıyor. Artık açılan kutucuğa tıkladığımızda bizleri metro arayüzüne yönlendirecek ve işlemlerimizi buradan gerçekleştireceğiz.

Ayrıca bilgisayarınıza giriş yaptığınızda masaüstü ile karşılaşmak yerine metro arayüzü ile karşılaşacaksınız. Dilerseniz hemen masaüstüne geçmek için buraya bir kısayol atabilirsiniz ancak yine de en az bir defa metro arayüzünü görmek zorundasınız.

2. Windows Aero’ya Elveda

Windows Aero ve beraberinde getirdiği şeffaf cam efekti ve diğer tüm görsel özellikler Windows 8’de artık kaybolacak. Şimdiye dek yayınlanan önizleme sürümlerinde Aero yer alıyordu ancak piyasaya sürülecek olan Windows 8’de Aero’dan eser kalmayacağı Microsoft tarafından açıklandı.

Böylece canlı ve cam efektli güzel arayüz yerine daha mat ve katı görünen bir arayüz Windows 8’de bizlerle olacak.

3. DVD Oynatma ve Windows Media Center

Netflix, YouTube ve diğer video servislerinin yaygınlaşması nedeniyle Microsoft Windows 8 içerisinde hazır DVD oynatma özelliklerini dahil etmeyecek. Elbette DVD sürücünüz varsa sürücünün yanında gelen veya başka satın aldığınız DVD oynatma yazılımlarını yine kullanma şansına sahip olacaksınız.

Windows Media Center da Pro versiyon dahil olmak üzere Windows 8 içerisinde yer almayacak. Bunun sebebinin düşük olan kullanıcı adetleri olduğu açıklandı. Haliyle Windows DVD Maker da bu sürümde yer almayacak.

4. Önceki Sürümler ve Windows Sistem Yedekleme

Windows 7’de varsayılan olacak açık gelen dosyanın önceki sürümleri özelliği Windows 8’de kaldırılacak. Bunun yanında Windows’un kendi yedekleme ve yeniden yükleme sistemi de tamamen ortadan kalkıyor.

5. Windows Update Masaüstü Bildirimleri

Windows bundan sonra herhangi bir güncellemeyi indirmek istediğinde eskiden olduğu gibi size soracak ancak bu bildirim masaüstünde gözükmeyecek. Sadece giriş ve kullanıcı ekranlarında görüntülenecek bu güncelleme bildirimlerini eğer bilgisayara otomatik giriş seçeneğini açarsanız hiç görmemeniz bile muhtemel.

Eminim ki bu özelliklerden bir veya birkaç tanesini hepimiz özleyecek ve eksikliğini hissedeceğiz. İlerleyen günlerde Windows 8’in getirdikleri götürdüklerini karşılayacak mı beraber göreceğiz. Eğer konu hakkında bildikleriniz varsa bizimle ve diğer kullanıcılarımızla paylaşmaktan da çekinmeyin.

YORUMLAR