Android Piyasada Liderliğe Devam Ediyor

Android Piyasada Liderliğe Devam Ediyor

Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği işletim sistemi Android tüm Dünya’da kullanım oranı olarak liderliği hala sürdürüyor.

Amerikan piyasalarında yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %50.9’u Android kullanırken Apple’ın iOS sistemi %31.9 oranında kullanılıyor.

Genele bakıldığında kullanıcıların cihaz üreticisi olarak en çok Samsung’u tercih ettikleri ve işletim sistemi olarak da Android’den memnun oldukları görülüyor. Samsung şu anda akıllı telefon pazarının %25.7’sine tek başına hakim durumda.

Şubat 2012’den beri Android’in pazar payı %0.8 ve Samsung’un pazar payı ise %0.1 artmış durumda. Diğer rakipler ise Samsung ve Android’in arkasından geliyorlar.

2 numarada Apple iOS yer alıyor ve %31.9 piyasa hakimiyetine sahip. Ardından sırasıyla Blackberry .4, Microsoft %4 ve Nokia Symbian işletim sistemleri ise %1.1 ile Android’i takip ediyorlar.

Ayrıca yapılan bu araştırmada kullanıcıların telefonlarını çoğunlukla SMS için kullandıkları görülüyor. Kullanıcıların %74.8’i SMS kullanırken %51.1’i uygulama indirmiş, %49.8’i ise internet kullanmış.

YORUMLAR