Android Piyasada Liderliğe Devam Ediyor

Android Piyasada Liderliğe Devam Ediyor
Yiğit Ekim Demir
Yiğit Ekim Demir - | Mobil
YORUM YAZ

Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği işletim sistemi Android tüm Dünya’da kullanım oranı olarak liderliği hala sürdürüyor.

Amerikan piyasalarında yapılan araştırmalara göre kullanıcıların %50.9’u Android kullanırken Apple’ın iOS sistemi %31.9 oranında kullanılıyor.

Genele bakıldığında kullanıcıların cihaz üreticisi olarak en çok Samsung’u tercih ettikleri ve işletim sistemi olarak da Android’den memnun oldukları görülüyor. Samsung şu anda akıllı telefon pazarının %25.7’sine tek başına hakim durumda.

Şubat 2012’den beri Android’in pazar payı %0.8 ve Samsung’un pazar payı ise %0.1 artmış durumda. Diğer rakipler ise Samsung ve Android’in arkasından geliyorlar.

2 numarada Apple iOS yer alıyor ve %31.9 piyasa hakimiyetine sahip. Ardından sırasıyla Blackberry .4, Microsoft %4 ve Nokia Symbian işletim sistemleri ise %1.1 ile Android’i takip ediyorlar.

Ayrıca yapılan bu araştırmada kullanıcıların telefonlarını çoğunlukla SMS için kullandıkları görülüyor. Kullanıcıların %74.8’i SMS kullanırken %51.1’i uygulama indirmiş, %49.8’i ise internet kullanmış.

YORUMLAR