Artık Windows 7 Bilgisayar Satın Alamayacaksınız

Microsoft bilgisayar üreticilerine Windows 7 satışlarını durdurdu

Artık Windows 7 Bilgisayar Satın Alamayacaksınız

Eğer yeni bir bilgisayar satın almayı düşünüorsanız önümüzdeki dönemde üzerinde Windows 7 yüklü olan bir bilgisayar bulmanız zorlaşabilir. Yazılım devi Microsoft Eylül ayının son günü yeni işletim sistemi Windows 10'u resmi olarak duyurmuştu. Bu nedenle yeni işletim sistemine geçişi hızlandırmak için eski işletim sistemi olan Windows 7'nin satışlarını durdurma kararı almıştı. Microsoft böylece Windows 10'u ön plana çıkarabilecek ve yeni işletim sisteminin Windows 7'nin gölgesi altında kalmasını engelleyebilecekti. Microsoft bu kararı uygulamaya geçirdi ve bilgisayar üreticilerine Windows 7 dağıtmayı sonlandırdı. Bu da artık stokta kalan Windows 7 bilgisayarlar hariç üzerinde Windows 7 işletim sistemi olan bilgisayarlar satın alamayacağınız anlamına geliyor.

Bu uygulama Windows 7'nin Home Basic ve Home Premium versiyonlarını kapsayacak. Tüketiciyi hedefleyen bu sürümler için geçerli olan uygulama Windows 7 Professional sürümü için geçerli olmayacak. İşletmeleri hedefleyen Professional sürümüne sahip olan bilgisayarlar satın alınabilecek.

Microsoft'un aldığı bu kararın firma açısından yerinde bir karar olduğu söylenebilir. Kullanım istatistiklerine bakıldığında Windows 7 şu an dünyanın en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi. 2000'lü yılların başında çıkan Windows XP bile şu an ciddi bir kullanım payına sahip. Bu iki işletim sistemindeki kullanıcı payını Windows 10'a taşımak için eski işletim sistemlerinin satışını sonlandırmak Microsoft açısından bir gereklilik.

Yet Another Cleaner İncelemesi

YORUMLAR